Jihlavská nemocnice bojuje s kouřením. Pacientům pomůžou vyškolení zdravotníciZdravotníci označení tímto odznáčkem pacientům dokážou odborně poradit. Zdroj: Nemocnice Jihlava  Jihlava
  17.05.2019

Ve středu proběhl po celém Česku den proti rakovině. Tentokrát zaměřený na rakovinu plic. Jednou z jejích nejčastějších příčin je kouření. A právě s ním se rozhodla bojovat jihlavská nemocnice. Zdravotníci prošli odborným školením, jak lidem pomoci. Připravena je také specializovaná ambulance.

Nápisy a odpudivé obrázky na krabičkách cigaret, zákazy kouření na zastávkách, v restauracích či hospodách, prostředcích hromadné dopravy. To vše jsou jen střípky do protikuřácké mozaiky. Jenže i přesto se najde dost lidí, kteří se svého zlozvyku nemohou nebo nechtějí zbavit. S těmi, kteří nechtějí, asi nikdo nic nenadělá. Pro druhou skupinu má jihlavská nemocnice řešení.

Všichni zdravotníci jsou nově vyškolení, aby dokázali poradit lidem ještě předtím, než jim případně doporučí návštěvu odborné ambulance. „Zdravotníkům jsme představili možnosti, postupy a podpůrné preparáty v odvykání kouření na workshopu,“ vysvětlovala Monika Fatrová z protikuřácké ambulance.

Pomáhat má však smysl jen lidem, kteří o to stojí a se zlozvykem opravdu chtějí skoncovat. „Myslím, že zhruba třetina kuřáků by ráda přestala. Kuřáky trápí kardiovaskulární choroby, nádory plic a další nádorová onemocnění. Když jsou nemocní, uvědomí si, jak jim jejich zlozvyk škodí. Někteří by rádi přestali kouřit také kvůli neustálému zdražování cigaret,“ vysvětloval plicní lékař Zdeněk Doležel.  Zároveň dodal, že ti lidé, kteří chtějí s kouřením přestat sami, mají opravdu malou šanci.

Úspěšnost se prý pohybuje pouze kolem dvou až tří procent. Za pomoci odborníka už se procenta zvyšují na deset. A v kombinaci s medikamenty až dvacet či třicet procent. To už je výrazný rozdíl. „Pořád to ale není tolik, kolik bychom si jako lékaři přáli,“ doplnil Doležel. Jihlavští zdravotníci mohou svůj protikuřácký postoj naznačit i tím, že si připnou speciální odznáček. Tím naznačí nejen svůj postoj, ale také dají najevo, že právě oni lidem pomohou.

V jihlavské nemocnici platí zákaz kouření. Jediným vyhrazeným místem pro tyto účely je prostor připomínající paradoxně spíš autobusovou zastávku. Ten se nachází venku, aby nikoho kouř z cigaret neobtěžoval.


Autor: Petr Jindra

Místo události: Vrchlického 59,Jihlava

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...