Jihlavské gymnázium slaví sto let. A vypraví do Prahy speciální vlakGymnázium Jihlava začalo poprvé vyučovat 20. září 1919, kdy do školy nastoupilo prvních 191 žáků. V průběhu 20. století se k čtyřletému studiu přidalo také osmileté.  Jihlava
  09.09.2019

České gymnázium v Jihlavě letos slaví sto let. Zaměstnance i studenty čeká bohatý program, který vyvrcholí v neděli 22. září mší svatou. V rámci oslav pojedou všichni speciálním vlakem určeným pouze pro tuto událost do Prahy do Národního divadla.

Sto let Českého gymnázia slaví studenti a zaměstnanci školy a vynechají na jeden den výuku. Celá škola se totiž ve středu 11. září vydá na divadelní představení do Národního divadla. Do Prahy ji poveze speciální vlak, který je určený pouze pro tento účel a pouze této škole. Podobná akce se přitom v Česku málokdy vidí.

„Jedná se o ojedinělou, logisticky velmi náročnou a v Česku málo vídanou záležitost,“ řekl učitel gymnázia Jan Kodet, který akci spolupořádá.

Vše zakončí mše svatá

Oslavy století gymnázium naplánovalo od úterý 10. září do neděle 22. září. V jejich první den se městem projde od 14 hodin průvod žáků a učitelů. Další den je čeká již zmíněný výlet do divadla.

Hlavní program se přitom bude konat o týden později od soboty 21. září do neděle 22. září. V sobotu zve škola na den otevřených dveří v časech od 9 do 13 hodin a odpoledne od 14:30 do 17:30 hodin.

„V jeho rámci se dopoledne bude konat školní akademie,“ dodal Kodet.

Divadlo otevřených dveří DIOD si pro zájemce nachystalo divadelní představení. Ta bude předvádět od 10 do 17 hodin.

Hodinu po poledni se absolventi školy sejdou v parku ve Smetanových sadech a půjdou průvodem na Heulos. Zde se v amfiteátru letního kina uskuteční velké Setkání absolventů jihlavského gymnázia. Nechybí ani kultura.

„Zahrají a zazpívají bývalí studenti Žofka Kabelková, Markéta Procházková, kapely TramTram, Voxtet, Bee Band a Major Major,“ doplnil Kodet.

Slavnosti vyvrcholí v neděli mší svatou v kostele svatého Ignáce z Loyoly v 8:30 hodin. Bohoslužbu povede 70. strahovský opat Michael Josef Pojezdný.

Podrobné informace o programu akce a popis cesty Prahou tramvajemi je k dispozici na webových stránkách Gymnázia Jihlava.

Gymnázium Jihlava začalo poprvé vyučovat 20. září 1919, kdy do školy nastoupilo prvních 191 žáků. V průběhu 20. století se k čtyřletému studiu přidalo také osmileté.


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

Místo události: Gymnázium Jihlava,Jihlava

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...