Jihlavské herecké kurzy slaví první rok od svého vzniku. Dojíždí na ně i studenti z Prahy

11.01.2016
Ačkoli se v Jihlavě herecká škola nenajde, pár uchazečů o herecké studium si zde v neděli mohlo vyzkoušet přijímačky nanečisto. V Horáckém divadle se před porotu složenou z profesionálních herců postavila hrstka absolventů hereckého kurzu NAPLNO.

Do jihlavské herecké školy se sjíždějí studenti z různých směrů. FOTO: Kurzy NAPLNO

Tréma a stud jsou největšími protivníky mladých začínajících herců. Hlavně studenti, co se snaží dostat na herecké školy, se mnohdy až při přijímacích řízeních před slavnou komisí dozví, jak moc tento nepřítel dokáže ovlivnit těžce připravený výkon.

Zbavit se trémy však člověk může jenom díky vlastní zkušenosti. Takovou zkušenost nabízí jihlavský kurz NAPLNO, který touto dobou slaví výročí prvního roku od svého vzniku.

„Je to jakýsi pokus opět oživit v našem městě doposud umírající divadelní tradici. Založili jsme tyto kurzy, neboť si myslíme, že Jihlava vždycky byla městem začínajících umělců, což mi potvrzuje i to, že za mého studia na Gymnáziu existovalo více než pět amatérských divadelních souborů,“ vysvětluje rodák z Jihlavy, pětadvacetiletý Tomáš Hron, který sám současně studuje pražskou DAMU.

Právě on společně s pětatřicetiletým Zdeňkem Stejskalem z Horáckého divadla stojí za zrodem celého projektu. „Dohnala nás k tomu právě špatná zkušenost z jiných kurzů,“ přiznává Stejskal, který se hereckému lektorství věnuje už šestnáctým rokem.

Originalita jihlavských kurzů spočívá v individuálním přístupu k absolventům. „Jinde jsou například herecké skupiny hrozně nafouklé. Berou se všichni přihlášení a nakonec dva lektoři učí dvacet studentů. My máme specifičtější kritéria pro přijetí a naše maximum je nejvíce osm lidí na jeden obor,“ přiblížil Hron.

Aby však mohla tato nezisková organizace fungovat, je potřeba hodně dobrovolné práce a velkorysých nabídek. „Naše základna je na jihlavském gymplu, kde se kurzy odehrávají. Ten nám nabídl prostory pouze za cenu energií,“ pokračuje Hron. „Jsme také vděčni Horáckému divadlu, které nám propůjčuje své prostory a vždy nám vyjde vstříc,“ doplnil Stejskal.

Tuto neděli se v Horáckém divadle mohli o kvalitě kurzů přesvědčit i profesionální herci, kteří zastali role porotců při přijímacích zkouškách, tentokrát zatím nanečisto.

„Pro ty, co se hlásí na herecké školy, je to obrovsky cenná zkušenost. Já sama jsem byla překvapená a myslím si, že jim to dá hodně, jelikož v našem oboru nervozita dělá hrozně moc, může velmi ublížit. Oni si to teď vyzkoušeli a ví, do čeho půjdou a budou klidnější,“ sdělila herečka Lenka Zbranková, která tvořila porotu společně se Zbigniewem Kalinou, Taťánou Schottnerovou, Vladimírou Čapkovou a Richardem Vokurkou.

„Dalo mi to hrozně moc, nikdy jsem nikde nedělala žádné etudy, nedělala jsem hereckou práci z pohledu studenta herectví. Možnost vyzkoušet si přijímačky nanečisto pro mě byla obrovská zkušenost,“ vyjádřila se mladá studentka Eliška, která na kurzy dojíždí až z Prahy.

Naplno se do výuky herectví pustí lektoři i letos. Na týdenním kurzu se o prázdninách od 11. do 16. července bude opět vyučovat pět oborů, a to alternativní a činoherní herectví, muzikál, film a média.

Autor: Aneta Hrdličková

Autor: Administrátorský Administrátor

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Opravu jihlavské ulice zkomplikuje nebezpečný asfalt. Musí až do Čáslavi

  24.03.2018
  Úprkova ulice nepatří zrovna k vytíženým tepnám krajského města. Opravu nenápadné ulice nad městským...

  Na Horáckém zimním stadionu předvedou svůj um krasobruslaři z pěti zemí

  23.03.2018
  Již po čtyřiadvacáté se letos sejdou krasobruslaři z pěti zemí na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě....

  V požární nádrži ve Velkém Beranově utonul starší muž, smrt vyšetřuje policie

  23.03.2018
  V pátek po páté hodině ráno zalarmovali lidé ve Velkém Beranově u Jihlavy policii poté, co nalezli v...

  Senioři od 65 let budou mít MHD v Jihlavě levnější. Ztráta vyjde na 2 miliony

  23.03.2018
  Dopravní podnik města Jihlavy bude snižovat věkovou hranici zlevněného jízdného ze 70 na 65 let. Ztráta...

  Novým ředitelem jihlavské zoo bude dlouholetý zaměstnanec Jan Vašák

  22.03.2018
  Město rozhodlo o novém řediteli zoologické zahrady, na místo současné ředitelky nastoupí k 1. červenci...

  Jihlavský tunel čeká od pátečního večera další uzavírka, skončí v neděli

  22.03.2018
  Jihlavský tunel, který je součástí obchvatu města, policisté v pátek v osm hodin večer uzavřou. Znovu...