Jihlavské herecké kurzy slaví první rok od svého vzniku. Dojíždí na ně i studenti z Prahy

11.01.2016
Ačkoli se v Jihlavě herecká škola nenajde, pár uchazečů o herecké studium si zde v neděli mohlo vyzkoušet přijímačky nanečisto. V Horáckém divadle se před porotu složenou z profesionálních herců postavila hrstka absolventů hereckého kurzu NAPLNO.

Do jihlavské herecké školy se sjíždějí studenti z různých směrů. FOTO: Kurzy NAPLNO

Tréma a stud jsou největšími protivníky mladých začínajících herců. Hlavně studenti, co se snaží dostat na herecké školy, se mnohdy až při přijímacích řízeních před slavnou komisí dozví, jak moc tento nepřítel dokáže ovlivnit těžce připravený výkon.

Zbavit se trémy však člověk může jenom díky vlastní zkušenosti. Takovou zkušenost nabízí jihlavský kurz NAPLNO, který touto dobou slaví výročí prvního roku od svého vzniku.

„Je to jakýsi pokus opět oživit v našem městě doposud umírající divadelní tradici. Založili jsme tyto kurzy, neboť si myslíme, že Jihlava vždycky byla městem začínajících umělců, což mi potvrzuje i to, že za mého studia na Gymnáziu existovalo více než pět amatérských divadelních souborů,“ vysvětluje rodák z Jihlavy, pětadvacetiletý Tomáš Hron, který sám současně studuje pražskou DAMU.

Právě on společně s pětatřicetiletým Zdeňkem Stejskalem z Horáckého divadla stojí za zrodem celého projektu. „Dohnala nás k tomu právě špatná zkušenost z jiných kurzů,“ přiznává Stejskal, který se hereckému lektorství věnuje už šestnáctým rokem.

Originalita jihlavských kurzů spočívá v individuálním přístupu k absolventům. „Jinde jsou například herecké skupiny hrozně nafouklé. Berou se všichni přihlášení a nakonec dva lektoři učí dvacet studentů. My máme specifičtější kritéria pro přijetí a naše maximum je nejvíce osm lidí na jeden obor,“ přiblížil Hron.

Aby však mohla tato nezisková organizace fungovat, je potřeba hodně dobrovolné práce a velkorysých nabídek. „Naše základna je na jihlavském gymplu, kde se kurzy odehrávají. Ten nám nabídl prostory pouze za cenu energií,“ pokračuje Hron. „Jsme také vděčni Horáckému divadlu, které nám propůjčuje své prostory a vždy nám vyjde vstříc,“ doplnil Stejskal.

Tuto neděli se v Horáckém divadle mohli o kvalitě kurzů přesvědčit i profesionální herci, kteří zastali role porotců při přijímacích zkouškách, tentokrát zatím nanečisto.

„Pro ty, co se hlásí na herecké školy, je to obrovsky cenná zkušenost. Já sama jsem byla překvapená a myslím si, že jim to dá hodně, jelikož v našem oboru nervozita dělá hrozně moc, může velmi ublížit. Oni si to teď vyzkoušeli a ví, do čeho půjdou a budou klidnější,“ sdělila herečka Lenka Zbranková, která tvořila porotu společně se Zbigniewem Kalinou, Taťánou Schottnerovou, Vladimírou Čapkovou a Richardem Vokurkou.

„Dalo mi to hrozně moc, nikdy jsem nikde nedělala žádné etudy, nedělala jsem hereckou práci z pohledu studenta herectví. Možnost vyzkoušet si přijímačky nanečisto pro mě byla obrovská zkušenost,“ vyjádřila se mladá studentka Eliška, která na kurzy dojíždí až z Prahy.

Naplno se do výuky herectví pustí lektoři i letos. Na týdenním kurzu se o prázdninách od 11. do 16. července bude opět vyučovat pět oborů, a to alternativní a činoherní herectví, muzikál, film a média.

Autor: Aneta Hrdličková

Autor: Administrátorský Administrátor

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Šofér v Jihlavě najel na ostrůvek, pak nadýchal skoro dvě a půl promile

  15.08.2018
  Dát si pár skleniček alkoholu a usednout pak za volant zřejmě nedělalo problém třiatřicetiletému šoférovi....

  Jak proměnit čtvrté největší náměstí? Na radnici se sešel tucet návrhů

  13.08.2018
  Jihlavské centrální Masarykovo náměstí, které je rozlohou čtvrté největší v Česku, je známé především...

  Zdatný počtář, fyzik i modelář. Jihlavská polytechnika má nového pomocníka

  13.08.2018
  Zdatný počtář, fyzik, ale i modelář, schopný fungovat napříč studijními obory. Řeč není o novém geniálním...

  Kvalitní posila, probuzený střelec a precizní defenziva. Vysočina v úvodu sezony září

  12.08.2018
  Čtyři zápasy, čtyři výhry. Bezchybný začátek druholigového ročníku prožívají fotbalisté jihlavské Vysočiny....

  Mladík v lesoparku obtěžoval dívku, ubránila se díky nožíku na klíčích

  09.08.2018
  V lesoparku Heulos v centru Jihlavy přepadl mladík mladou dívku. Ta se ale ubránila a útočník utekl....

  V leteckém závodu u centra Jihlavy propukl požár, zaměstnance evakuovali hasiči

  09.08.2018
  V areálu jihlavského závodu Jihlavan ve Znojemské ulici nedaleko centra města vypukl ve čtvrtek požár....