Místo skládky recyklace. Jihlavský závod dokáže planetě uspořit obrovské množství vody i ropy
Jihlavský závod Enviropol za minulý rok uspořil planetě tolik množství vody, kolik je spotřebováno při 19 milionech sprchování. Vyplývá to z environmentálního vyúčtování firmy. Závod, který se v krajském městě Vysočiny věnuje zpracování vysloužilých elektrospotřebičů, dokáže efektivně využít až 95 procent vysloužilého elektra.

Enviropol za minulý rok díky zpracování vysloužilého elektrozařízení uspořil také 32 milionů litrů ropy. „Úspora takového množství se rovná spotřebě stejného množství potřebného k ujetí 472 milionů kilometrů v běžném osobním autě,“ přiblížila manažerka jihlavského závodu Pavla Marušová.

„Při samotné výrobě elektrozařízení je životní prostředí zatěžováno velkou spotřebou vody. Enviropol tak díky recyklaci elektrospotřebičů dovede tuto spotřebu vody snižovat. Celkově se jedná o úsporu 1,4 milionu metrů krychlových vody. Tato čísla nás velice těší,“ spočítala.

Díky inovacím a vlastnímu vývoji dokáže závod efektivně využít až 95 procent vysloužilého elektra. Zpracuje až třicet tisíc tun elektroodpadu ročně.

„Kdyby zpracovatelský závod jako je ten náš neexistoval, co by se s tímto odpadem dělo? Ležel by na skládkách, což by byla obrovská škoda, a také velké zatížení pro životní prostředí,“ řekla manažerka firmy.

Jihlavský Enviropol je přední zpracovatel elektroodpadu v celé střední Evropě. Mimo jiné spolupracuje s neziskovou společností ASEKOL, která vysloužilá elektrozařízení shromažďuje v červených kontejnerech na drobnější vysloužilé elektrozařízení ve městech.

Závod zpracovává drobné elektro jako jsou mobily, počítače, klávesnice, monitory, mikrovlnky, tiskárny, rychlovarné konvice nebo fény. „Dokážeme zkrátka udělat ze starého nové,“ uzavřela Pavla Marušová. 

 

 


Autor: Dana Křížková

Miluje knihy, ale ne tak moc, aby strávila svůj život pouze v nich. V médiích, a zejména v těch lokálních, se pohybuje už více než deset let. Zajímá ji zpravodajství, ale ráda působí i jako blogerka.Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!