Jihlavští ​Gladiators slaví titul! Po velkém boji udolali třinecké Sharks

10. 07. 2016

Tým amerických fotbalistů z Vysočiny dokončil svou misi. Ve finálové bitvě zvládli udělat poslední krok a zvítězili ve 4. divizi. Pohádka v podobě titulu se tak stala skutečností.

Zaplněná tribuna stadionu Na Stoupách v neděli v podvečer sledovala historický okamžik amerického fotbalu v Jihlavě. Domácí tým Vysočina Gladiators nastoupil proti třineckým Sharks k finálovému boji.

A ani souboj dvou nejlepších týmů nebyl pro domácí brzdou v tažení za titulem!

Třinečtí přijeli do Jihlavy z velké dálky a chtěli si napravit reputaci. V posledním vzájemném zápase Vysočina Gladiators zvítězila 26:6 a zařídila si tak, že Iron Bowl se bude hrát na jejím stadionu Na Stoupách.

Oba dva týmy se soustředili od začátku na obranu, nikdo nechtěl udělat zbytečnou chybu, která by mohla mít v závěru fatální následky. Byla to velká přetlačovaná a jihlavští fotbalisté věděli, že Sharks přijeli lépe připraven a nic nepodcenili.

Až v 9. minutě rozradostnil domácí příznivce Štěpán Caltam, který dostal příhrávku od Ondřeje Pavlase, následný kick se proměnit nepodařilo, ale bylo důležité, že Gladiators udělali první krok.

Další úspěch přišel ve 2. čtvrtině. Vojtěch Mašita dostal pass od skvěle nahrávajícího Pavlase. Bohužel se opět napodařilo proměnit kick. Skóre tedy bylo 12:0 pro domácí.

Druhá čtvrtina byla na body nejbohatší. Tři minuty před koncem sice ještě dokázal Třinec snížit, když si do endzóny pro šest bodů doběhl Michal Kolář. Martin Masarik se v kicku nemýlil a Sharks tak stáhnout náskok na 12:7.

Ovšem co se stalo poté bylo nevídané. Neuvěřitelným sprintem, který měřil 99 yardů (podle moderátora utkání nejdelší běh sezóny - pozn. redakce) si pro 6 bodů doběhl Vojtěch Mašita. Gladiatros poté zkusili zahrát 2pt. run, ale Sharks dokázali akci zlikvidovat.

Za poločasu se šlo do šaten za stavu 18:7.

Ve druhém poločasu dostali Gladiators studenou sprchu.

Po 25 vteřinách udeřil třinecký Dalibor Javorek, následný kick byl proměněn a skóre bylo 18:13 pro Gladiators.

Třinec začal tlačit a Gladiators se dlouho nemohli vymanit ze své poloviny. Těžko se jim procházelo za třineckou obranu a tlak Sharks sílil. Jihlavští, hnáni skandováním zaplněné tribuny si však vítězství vzít nenechali.

Vysočina tlak ustála a po vysilujícím boji si došla pro sladké vítězství. A to doslova. Pro hráče byl kromě trofeje a medailí připraven i dort se znakem Gladiators. V letošní sezóně Jihlavští nenašli přemožitele a tak zaslouženě berou titul ze 4. divize amerického fotbalu.

Příští sezóna bude o něco těžší, soupeři budou zkušenější a budou hladoví po titulu. Nyní si však Vysočina Gladiators může vychutnávat okamžiky, které zůstanou v paměti hráčů a fanoušků na dlouhou dobu.

Vysvětlení pojmů:

1- Endzóny jsou deseti-yardová pásma na obou koncích hřiště. Za endzónou se nacházejí branky ve tvaru Y

2- Po každém touchdownu je dána skórujícímu týmu možnost navýšit skóre o 1 bod rozehráním jedné akce a prokopnutím míče skrze Y branku

3- Útočící tým má 4 pokusy na získání území 10 yardů a prvního downu. Tyto pokusy se nazývají downy. Každý pokus začíná rozehrávkou a končí složením hráče s míčem (dotyk s hřištěm jinou částí těla než dlaní či chodidlem), vyběhnutí do zámezí, nekompletní přihrávkou, nebo touchdownem

4- Touchdown. Skórování za 6 bodů. Nastává když hráč donese míč do endzóny

5 - SAFETY - Skóruje obrana, kdy složí útočníka v jeho vlastní endzóně. Případně útočník z endzóny vyběhne mimo hřiště

6- 2 points conversion - Tým se rozhodne místo potvrzujícího kopu rozehrát jedinou akci, kdy musí míč donést do endzóny.

7- Punt return - Když se útoku nepodaří na tři pokusy překonat 10 yardů (první Down) rozhodnou se čtvrtým pokusem puntovat (odevzdat balón soupeři odkopem co nejdál od své endzony). Tým který zachytává balón jej vrací zpět, tedy "returnuje". Z tohoto punt returnu se může podařit skórovat touchdown.

Autor: Lukáš Vaňkát