Vysočinské moře není jediný tahák, turisty do kraje táhnou i památky UNESCOVysočina, to nejsou jen UNESCO památky. Je to množství zajímavých míst a historických příběhů. Zdroj: Jitka Pavlová  Jihlava
  23.04.2019

Vodní hladinu Velkého Dářka čeří krom větru i turisté, kteří se zde v teplých dnech chladí. S nadsázkou ho nazývají mořem Vysočiny. To však není jediné místo, kde si lze na Vysočině užít letní dovolenou. K návštěvě láká i žďárský zámek, skanzen Veselý kopec na Havlíčkobrodsku, jihlavská zoo či trojice památek ze seznamu UNESCO.

Češi, Moravané a Slezané milují cestování. Nač by ale měli jezdit do ciziny, když mají doma spoustu mnohdy stále neobjevené krásy? Kraj Vysočina láká turisty na řadu historických i moderních míst, která se rozhodně vyplatí navštívit.

Vysočina je složena z pěti okresů, z nichž každý nabízí jedinečné možnosti pro trávení dovolené. Žďársko se pyšní nejen Zelenou horou a tamějším poutním kostelem Jana Nepomuckého, jenž je uveden na seznamu světového dědictví UNESCO. Atraktivní je i zdejší zámek či rybník Velké Dářko.

„Lehká nadsázka to sice je, ale „moře Vysočiny“ se opravdu říká krásnému rybníku s písečnými plážemi kousíček od Žďáru nad Sázavou. A není tam jen skvělé koupání. Je tam i nádherná příroda, spousta turistických a cyklistických tras a do okruhu 40 kilometrů od zmíněného Žďáru nepřeberné množství aktivit a kulturních památek,“ uvedla Sylvie Micková z agentury PR Konektor.

Nejen podle ní však stojí za návštěvu i další končiny centrálního republikového kraje. Na Havlíčkobrodsku láká skanzen Veselý kopec, kde si lidé zblízka prohlédnou, jak vypadal běžný život v 19. století. Na Jihlavsku je to krom Telče, jež taktéž patří na seznam UNESCO, například oblíbená zoologická zahrada v krajské metropoli. Trojici z dědictví světového významu doplňuje ještě Třebíč a její bazilika a židovské město.

Krásně je ale také v jiných oblastech Vysočiny. Stačí jen šlápnout do pedálu na kole, vyrazit do terénu s turistickými holemi v ruce či se jinak dopravit do srdce Česka. To totiž má co nabídnout.


Autor: Petr Jindra

Místo události: Kraj Vysočina,Kraj Vysočina

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...