Kancelářský objekt Triangl v Jihlavě opravdu vyroste. Hotovo má být za tři roky

Triangl bude jednou z dominant Vrchlického ulice. Vyroste naproti nové prodejně nábytku. Zdroj: Triangl Jihlava

10.04.2019
Před deseti lety to bylo hodně žhavé téma. Kancelářský objekt Triangl, který měl vyrůst na Vrchlického třídě, vyvolal mezi lidmi vlnu reakcí. Když už se zdálo, že bylo od projektu definitivně upuštěno a že v lokalitě vznikne jen prodejna nábytku, plány na Triangl jsou zpět. Po deseti letech stavba komplexu odstartovala. Má sloužit lidem i jako obchodní centrum či parkoviště.

Na jihlavské poměry půjde o unikátní stavbu. Triangl Office Park bude prosklený a má mít ostré hrany. Plocha kanceláří má zabírat 6 350 metrů čtverečních, dále v něm budou obchody, restaurace v přízemí a parkoviště pro 55 aut pod zemí a 91 na povrchu.

Pro mnoho lidí byly plány na stavbu centra kontroverzní. Na rychle se rozvíjející třídě už však nebude tak výraznou dominantou, jakou by byl ještě v roce 2009. Teď už by měl do prostoru bez problémů zapadnout. 

„Stavební povolení pro polyfunkční objekt Triangl je vydáno společnosti Triangl Office. Zahájení stavby bylo oznámeno 19. března 2019. Podle původních plánů se počítá s dvouletou výstavbou. Tento termín ale může být jen orientační,“ uvedl pro City.cz vedoucí stavebního úřadu Michal Jarco.

Parkoviště a obchody pro lidi

„V první řadě bych chtěl říct, že nechceme stavět nic proti obyvatelům Jihlavy. Ten objekt bude sloužit i jim. V přízemí vznikne restaurace, obchody. Řešíme také, co s parkovištěm. Uvažujeme, že bychom ho v nočních hodinách nechali přístupné lidem, nebudeme ho zavírat," reagoval na dotazy City.cz Václav Saenger jako zástupce investorské firmy. 

Vzhledem k tomu, že si přes pozemek, kde bude Triangl stát, zkracovali lidé cestu na Dolinu, se řada z nich obává, že nyní budou muset celý blok obcházet. 

„Pán, který ty cestičky řeší, s námi komunikoval. Pozemek je teď sice označený a stavba začne, ale máme zájem na tom, aby tam ty cesty nějak mohly zůstat. Řešíme, zda to vysypat pískem, aby lidi nešlapali v bahně. Chceme vyjít vstříc. Naším cílem je lidi co nejméně stavbou omezovat," vysvětloval Saenger.

Prodlouží se také celková doba výstavby. Plánovaná dva roky se protáhnou. „Počítáme s tím, že výstavba potrvá tři roky. Nemohu to však říct s úplnou jistotou, protože stavba je živý proces. A nějaké okolnosti by to mohly ovlivnit. Ale věříme, že se tuhle lhůtu podaří splnit," dodal Saenger.

Heliportu Triangl nevadí

Příliš nadšení nejsou ze stavby kancelářské budovy za humny novostaveb řadových domků obyvatelé v okolí, které oslovil redaktor City.cz.

„Když jsme naši nemovitost kupovali, tak jsme o tom, že tady vznikne něco podobného, nevěděli. Nicméně pak jsme to zjistili a řešili jsme to. Ale bylo nám řečeno, že tu nejsou prodané všechny pozemky a nějak to postupně celé vyšumělo. Trápí nás však krom Trianglu i řadovky, co vzniknou za námi. Snad jsme teď ale našli společnou řeč s dodavatelem těch řadovek. Pokud jde o tu kancelářskou budovu, existovaly tu i obavy kvůli vrtulníku, jenž tam má náletovou zónu. Ale teď už s tím asi nic neuděláme, když se koplo do země. Ani o nějaké petici se neuvažovalo," uvedl například Jan Procházka, který v blízkosti budoucí kancelářské stavby bydlí.

Již v roce 2009 se množily dotazy lidí na to, zda budova vzhledem ke své výšce nebude vadit přilehlému heliportu záchranné služby. To ale vedoucí stavebního úřadu popřel. „Blízkost heliportu byla ošetřena už při povolování stavby, v rámci kterého projekt posuzoval jako dotčený orgán také Úřad pro civilní letectví. Ke stavbě dal kladné závazné stanovisko," dodal vedoucí stavebního úřadu Jarco.

Hodnota nemovitostí by mohla vzrůst

Stavba by také mohla mít vliv na ceny nemovitostí v okolí.  "Bojím se, že to bude mít negativní vliv na hodnoty nemovitostí, a to včetně té naší," dodal rezident Jan Procházka.

Tomuto názoru ale oponuje realitní makléř, který se v realitním prostředí pohybuje desítky let. 

"Z vlastní zkušenosti můžu říct, že pokud tam tahle kancelářská budova vyroste, nemyslím si, že by to mělo výrazný vliv na ceny okolních nemovitostí. A pokud tak, spíš v pozitivním smyslu. Kde je práce, tam roste zájem o bydlení. Pokud nejde o výrobní proces, ale o administrativní budovu, tak tam nebudou negativní vlivy, které by nějak degradovaly hodnotu těch budov," uvedl uznávaný jihlavský realitní makléř, jehož jméno redakce zná, ale nepřál si být jmenován. 

 


Autor: Petr Jindra

Své pouto k City.cz si budoval po dobu dvou let jako externista-sporťák. Pak lásku projevil naplno a stal se plnohodnotným členem redakčního týmu.

Místo události: Vrchlického 63,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  VIDEO: Jedno z největších náměstí v zemi ožilo velikonočním jarmarkem

  20.04.2019
  Náměstí v centru krajského města Vysočiny v sobotu ožilo velikonočním jarmarkem. Lidé mohli obdivovat...

  Do žlutých kontejnerů mohou lidé v Jihlavě nově vyhazovat i kovový odpad

  19.04.2019
  Třídění plastů, skla a papíru je v Česku vcelku zažitá věc. S tříděním kovů, třeba i hliníkových víček...

  Stavbaři znovu zavřou D1, na Vysočině budou z pátku na sobotu bourat most

  18.04.2019
  Řidiči od pátečního večera do sobotního dopoledne neprojedou po dálnici D1 úsekem mezi Velkým Beranovem...

  Opravenou ulici po pár měsících znovu rozkopali dělníci. Kvůli zchátralé kanalizaci

  18.04.2019
  Jen pouhých pár měsíců vydržel nový asfaltový koberec v Telečské ulici v Jihlavě. Po opravě ulice tam...

  Soud zastavil stavbu rezidence Vrchlického, peníze za rezervaci bytů lidem vrátí

  16.04.2019
  Výstavba bytového areálu rezidence Vrchlického, který budovali stavbaři na rohu jihlavských ulic Vrchlického...

  Bez bydlení nelze normálně žít, zavelela Jihlava. Radnice spustila Housing First

  15.04.2019
  Jihlava ohlásila nový přístup řešení nedostatku bytů - Housing First. Zařadí se mezi přibližně dvě desítky...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: