Kdy to jede? Nová aplikace zobrazí pohyby linek jihlavské MHD  24. 01. 2019

Cestující jihlavskou MHD, zvyklí dobíhat na zastávku na poslední chvíli, možná uvítají nového pomocníka. Nově mohou přímo ve svém mobilu sledovat aktuální polohu trolejbusů a autobusů na linkách MHD v metropoli Vysočiny. To jim může ušetřit i čekání v případě zpoždění spoje.

Znáte to. Čekáte na zastávce, a trolejbus ne a ne přijet. Zbytečné přešlapování na zastávce může cestujícím v Jihlavě nově pomoci omezit nová mapa, která zobrazuje aktuální polohu jednotlivých vozů na linkách jihlavské MHD v reálném čase. 

Stejně tak může novinka pomoci i opozdilcům. Dobíháte na trolejbus? Díky nové aplikaci města se dozvíte, zda to stihnete. Mapu naleznete na adrese www.jihlava.cz/mhd.

Po kliknutí na vůz se zobrazí informace o směru cesty, případném zpoždění a jízdní řád linky. „Webová aplikace funguje on-line, což znamená, že se nemusí instalovat do mobilu. Cestující se ze stránky dozví vše potřebné o svém spoji, včetně toho, kde se aktuálně nachází,“ zmínil náměstek primátorky pro oblast informačních technologií Jaromír Kalina.

Webová aplikace je zatím v testovacím provozu, vedení města se ale přesto rozhodlo ji zveřejnit, a to kvůli současným klimatickým podmínkám. „Stav komunikací je těžké udržovat a tak autobusy i trolejbusy využívá více cestujících než v létě,“ doplnil náměstek primátorky.

Aplikace by se měla i nadále zdokonalovat, například během ledna se na některých zastávkách MHD objevil QR kód, který chytré telefony na zmíněnou stránku s mapou navede.

„Budeme se v aplikaci snažit udělat srozumitelnější mapu, například přidáme šipku, aby byl na první pohled znatelný směr vozidla. Úpravou projdou i jízdní řády, aby byla jasnější, z jakého směru linka přijíždí,“ přiblížil vedoucí odboru informatiky města Vladimír Křivánek.

I po ukončení testovacího provozu však bude možné dál aplikaci rozvíjet. „Po vzniku projektu Veřejná doprava Vysočiny by aplikace mohla navázat i na linkovou dopravu,“ doplnil Jaromír Kalina další plány směrem ke krajskému integrovanému dopravnímu systému.
Autor: Michal Kolařík

Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.


Další zprávy z Jihlavy a okolí