Kniha z jihlavského antikvariátu radila, jak soudit čarodějnice v 17. stoletíVzácná kniha našla nového majitele na aukci v Londýně. FOTO: archiv Lenky Cyprisové  Jihlava
  07.05.2017

Neobvyklý nález se dostal do rukou vedoucí jihlavského antikvariátu Krmítko pro duši Lence Cyprisové. Kniha s názvem Cautio Criminalis je totiž jakýmsi Kladivem na čarodějnice, tedy příručkou pro soudce, kteří v 17. století měli za úkol najít a odsoudit ženy označené jako čarodějnice.

Tisk z roku 1631 je napsaný v latině. „Latinu jsem poznala, studovala jsem tři roky archivnictví a základy latiny bych teoreticky měla ovládat. Ale že bych si v knize dokázala plynule číst, to zase ne,“ říká jihlavská antikvářka.

Zjistit obsah knihy nebylo jednoduché. “Opsala jsem do vyhledávače název a projížděla odkazy a dávala to dohromady. Kniha je opravdu vzácná, obzvlášť tohle první vydání,“ vypravuje Cyprisová.

Dílu chybí autor. “Pak jsem si zkusila vyhledat jméno ručně vepsané na začátek knihy, Friedrich Spee. Zjistila jsem, že to je autor mnoha podobných knih, ve kterých většinou odmítal čarodějnické procesy 17. století,“ uvádí nálezkyně.

Friedrich Spee byl německý jezuita, spisovatel a zpovědník čarodějnic, který odmítal čarodějnické procesy. Jeho autorství však nezůstalo dlouho utajeno a byl za své názory v knize Cautio Criminalis dočasně propuštěn z jezuitského řádu.

V Čechách bez kupce

Lenka Cyprisová už kontaktovala i aukční síň v Praze. „Některé aukční síně nabízí i online konzultace, takže jsem do jedné napsala, zda by měli zájem knihu nabídnout a po vzájemné komunikaci jsem ji odvezla,“ vysvětluje.

Na nejbližší aukci se však kupec nenašel. „Zkusila jsem stejným stylem oslovit aukční síň v Londýně, kam jsem knihu poslala poštou. A v jejich aukci už se prodala,“ líčí.

Za kolik peněz šlo "dílo do světa", ale nechce antikvářka sdělit. Po odečtení provize aukční síně se s majitelem knihy dohodli na rozdělení částky půl na půl.

První vydání vzácné knihy se tak dostalo do rukou neznámého kupce v Anglii. „Lidé nosí různé knihy, ale takto vzácný kus se v mých rukách objevil poprvé,“ dokončila.


Autor: Aneta Hrdličková

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...