VIDEO: Kolaps zapříčinila nepřipravenost vysočinského úseku na zimu. Je to marnost, komentoval situaci hejtman  Jihlava
  13.12.2018

Mimořádná situace vyžaduje mimořádná opatření. Toho jsou si vědomi i nejvyšší představitelé Kraje Vysočina. Na setkání poradní skupiny Doprava dospěli k názoru, že silničáři za středeční večerní kolaps na D1 nemohou. Na vině je prý ministerstvo dopravy, které nedbalo varování.

Marnost, marnost, marnost. Těmito slovy hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek okomentoval snahu krajských představitelů o změnu ministerského přístupu k situaci ve specifickém úseku dálnice D1.

„Všichni na Vysočině víme, že nejen úsek mezi 90. a 104. kilometrem je specifický. Zatímco jinde je jaro, tady padá sníh a jsou Vánoce. Jenže v Praze to pořád nechtějí pochopit. Dopravně-inženýrské rozhodnutí, které stojí za současným stavem, bylo katastrofální,“ zdůrazňoval hejtman.

V úseku mezi exity 90 a 104, tedy mezi sjezdy na Humpolec a Větrný Jeníkov ve středu večer totálně kolabovala doprava. Policisté byli nuceni úsek uzavřít a přijíždějící auta posílat dál po objížďkách.

„Snažili jsme se o co nejrychlejší zprovoznění úseku. Bohužel to není otázka sekund nebo jednotek minut. Rozhodli jsme se úsek uzavřít a vozidla odklánět na objízdné trasy. Situace dospěla až do takové fáze, že každý vůz sypačů dostal jednu vlastní policejní hlídku, která mu „prohoukala“ cestu. Jinak bychom se nehnuli z místa. Enormně přetížená byla i střediska dispečerů na krajském policejním ředitelství a na dálniční policii ve Velkém Beranově,“ popisovala ředitel vysočinské policie Miloš Trojánek.

Prakticky po celou noc se nezastavili ani hasiči z celého kraje. Dobrovolníci i profesionálové pomáhali strážcům zákona se zklidněním situace.

„V noci bylo v akci celkem 456 dobrovolných či profesionálních hasičů. Zasahovali jsme u sedmnácti dopravních nehod, které se naštěstí obešly bez vážnějších zranění. Zároveň jsme zásobovali uvízlé autobusy vodou či drobným občerstvením,“ připojoval pohled hasičů ředitel krajského sboru Jiří Němec.

Příčinou dopravního kolapsu, na které se shodli všichni tři představitelé, byla jednoznačně nepřipravenost úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem na zimní období. Stále totiž kvůli probíhající celkové opravě nejvytíženější dopravní tepny Česka zůstává zúžený. Kvůli tomu pak místem nemohly projet ani vozy záchranného systému, ani sypače. Ty by přitom výrazně napomohly zlepšení situace.Autor: Petr Jindra
Nejoblíbenější podniky