Lidé často nevyužívají potenciál, říká průkopník socioniky v Česku  Jihlava
  09.09.2018

Správný výběr zaměstnání, porozumění vztahům (nejen) v rodině nebo třeba zjištění talentu u vašeho dítěte. To je jen malý výčet situací, kdy dokáže pomoci obor nazvaný socionika. Ten do Česka jako první dovezl před jedenácti lety Martin Másilko. Původně jihlavský hokejista dnes lidem pomáhá najít v životě správnou cestu. Více se dozvíte v exkluzivním rozhovoru pro City.cz.

Jste průkopník v oboru socionika...
Dá se to tak říct, jako první jsem socioniku přivezl do Česka nastálo. Námi pořádanými kurzy prošly stovky lidí po České republice, takže jde dnes vcelku o známý pojem hlavně v Brně nebo Praze.

Jak byste laikovi vysvětlil, o co jde?
Je to učení vycházející od od švýcarského lékaře a psychoterapeuta Carla Gustava Junga. Ten dokázal najít základní mechanismy fungování lidské psychiky. Laikovi bych to vysvětlil na běžném pořekadle, kdy jeden mluví o koze a druhý o voze. Zkrátka mezi sebou máme různé rozdíly ve vyjadřování a socionika má mimo jiné pomoci se vzájemně pochopit a domluvit.

FAKTA-ŽIVOTOPIS

Martin Másilko

Narodil se 12. října 1983

Pochází z Jihlavy

Vystudoval Střední školu stavební v Jihlavě

Se ženou Michaelou mají rok a půl starého syna Matyáše

Kdybyste měl problematiku socioniky přiblížit...
Je to věda, která se mimo jiné zajímá i o introverzi a extroverzi u lidí. Jung totiž popsal čtyři základní protiklady psychiky, kam právě spadají tyto dvě záležitostí včetně intuice, racionálnosti a dalších. Z těch čtyř základních typů pak dostanete kombinatorikou šestnáct typů...

Když se podíváte na člověka dokážete na první pohled odhadnout, kam ho zařadit?
Někdy je člověk čitelný za pět minut a někdy na to potřebujeme dvě konzultace. Socionický typ dokážeme zjistit pomocí klidného a neformálního rozhovoru během kterého mimo jiné zjistíte silné, slabé stránky člověka nebo jeho talent. Ten pak díky jeho odhalení může uplatnit v praxi. Mnohdy totiž lidé ani nevědí v čem jsou dobří, nevnímají a nevyužívají svůj potenciál. Takhle jsme třeba pomohli účastnici kurzu, která netušila, že má vlohy pro moderování a dnes se jím velmi slušně živí.

Co ještě socionika umí?
Pole její působnosti je poměrně široké. Třeba ve firemním prostředí pomáháme vedoucímu pracovníkovi pochopit lidi, které má pod sebou. Často má zaměstnavatel pocit, že zaměstnanec je „dojná kráva“ a musí dělat vše. Ale každý bude někde nestíhat. Pro příklad - někdo je dobrý v komunikaci s lidmi, jiný je zaměřený technicky... A to je jako byste chtěli stmelit neslučitelné. Takže i v takových situacích pomáháme zaměřit se na silné a slabé stránky a pracovat s výsledky.

Zaměřujete se i na partnerské vztahy? 
V socionice je část zaměřená na chápání rozdílů mezi partnery. Náš názor je, že bychom si měli partnera vybírat jestli se nám líbí nebo nelíbí intelektuálně, fyzicky a podobně. V socionice je však jeden vztah, který psychologicky doplní naše slabé stránky. Říká se mu vztah duální. Ten překrývá naše bolestivé místo. Postaví se do pozice silného obránce a nedopustí, aby na vás někdo zaútočil. Ale každý z nás si vybírá jiný druh vztahu, který je mu komfortní. Navíc každý potřebujeme jiný typ poučení se ze vztahu. Jde o obrovsky složitou záležitost.

VE ZKRATCE

V čem socionika pomáhá

- objevení vlastních přirozených silných a slabých stránek a zařazení v životě

- správný výběr povolání

- nalezení vhodného zaměstnance

- porozumění vztahům v rodině

- zlepšení a pochopení partnerských vztahů

- vytvoření optimálního pracovního týmu

- zjištění vrozeného talentu u dětí

Zdroj: www.socionika.cz

Na jaké druhy vztahů tedy socionika poukazuje?
V prvním je partner podobný, aby druhému rozuměl, vyhledává jeho blízkost. Tento druh má v uvozovkách tu chybu, že máte také společné slabiny. Takže musíte hledat pomoc zvenčí. Třeba žádat kamaráda, ať vám udělá účetnictví, které ani jeden neovládáte. Ve druhém typu jste tak na půl stejní, něco je rozdílné. Učíte se toleranci. Ve třetím najdeme hodně rozdílné lidi. Často působí v dynamice dospělý versus dítě. V některých oblastech jste dospělí a někde vás to „hodí“ do pozice dítěte. Každý z těchto typů vztahů dotyčným něco přináší. Jinak stále je obrovský rozdíl mezi mužem a ženou. Ten je sám o sobě na obrovské množství knih.

Zaměřujete se na všechny věkové kategorie?
Kromě partnerství a práce radíme i rodičům dětí, jaký je jejich talent. Ten dokážeme rozpoznat už od čtyř let.

Jsou situace, kdy spolupráci odmítnete?
Nejsme psychologové. Takže jakmile k nám někdo přijde s těžkým traumatem nebo nějakými patologickými jevy, víme, že tady naše práce končí a hledáme koho danému člověku doporučit.

Přibližte nám, jak fungujete.
Vedu tým přibližně osmi lidí. Máme více jak tři sta konzultací ročně. Někdy za klienty dojíždíme přímo k nim. Do toho probíhají školení pro veřejnost. Dá se využít i on-line kurz (více informací na webových stránkách www.socionika.cz, pozn. red.). Působíme také ve firemním prostředí, kdy si nás podniky sami zvou. Letos třeba plánujeme intenzivní výcvik konzultantů

Může socionika dělat každý?
Kdokoli se může přihlásit na kurz a začít dělat tento obor. Protože každý typ má svého posluchače. Já také nezaujmu všechny. Proto školíme ve dvojici, která je typově odlišná, aby tam byla jak dynamika odbornosti, tak i zábava a improvizace. Ale, abyste mohl být odborníkem, za tím jsou samozřejmě dlouhé hodiny práce.

Jaký typ jste vy?
Ten, který výborně plánuje a organizuje. K sobě si tedy beru člověka, který umí komunikovat se skupinou. Udržuje příjemnou atmosféru a nedopustí aby se k sobě lidé špatně chovali.

Vedete různé semináře, přibližte nám jejich tématiku a jak na sebe navazují.
Úvodní kurz Základy sebepoznání, je o tom, aby člověk pochopil základní rozdílnosti, že lidé nejsou jednotvární. Na něj navazuje další seminář Architektura uvnitř nás. Je o tom, že člověk potřebuje poznat kostru psychiky pomocí socioniky. Ta odhalí, kde má člověk bolestivé místo v psychice. Jakým způsobem se brání v určitých situacích. Co je jeho nejsilnější stránka, o které často ani nemusí vědět. Nebo, co člověku způsobuje dětskou radost a podobně. Pokud člověk dospěje do fáze, kdy sám sebe zná, daří se mu lépe poznávat také ostatní a k tomu je určen třetí seminář Socion – společenství osobností, který jde opravdu na dřeň různorodosti lidí ve společnosti.

Vy jste se původně zabýval něčím úplně jiným než lidskou myslí…
Vystudoval jsem Střední školu stavební v Jihlavě, takže úplně jiný obor. Od sedmi do sedmnácti jsem navíc hrál za Duklu, měl jsem slušně našlápnuto být úspěšným hokejistou. Ale cítil jsem, že chci dělat něco jiného. Zajímal mne budhismus a seberozvoj. Rozhodl jsem se rozjetou sportovní kariéru ukončit. A jednoho dne se mi naskytla příležitost na stáž v Rusku, kdy jsem se jako první Čech dostal do školy akademika Michala Petroviče Ščetitina. Zde jsem absolvoval dva roky učení.

Co jste si odsud odnesl?
Ta škola má jiné principy, podporuje růst dítěte. To znamená, že talentovaný jedinec zde může mnohem rychleji vystudovat. V jedenácti letech má třeba hotovou střední školu a v jednadvaceti už za sebou školy tři – to jsou ty nejvíce talentovaní. Připomnělo mi to, jak když jsem profesionálně sportoval, bylo normální, že talentovaný hokejista mohl hrát o dvě tři třídy výš.

Využil byste některé principy z Ruska v českém školství?
Na české škole jsem kromě tělocviku nezažil žádnou kolektivní práci. Přitom to je úplný základ pro reálný svět a zaměstnání. V té ruské škole dělají všechno společně. Vytváří ji, staví, uklízí, společně učí děti. Posiluje se tím zodpovědnost, umění postarat se o sebe sama. Posiluje se rozdílnost a vyzdvihují silné stránky. Naopak v Česku se posiluje stejnost. Všichni třeba mají matematiku. U těch, co jim nejde, zabíjíme chuť se učit a rozvíjet v oblasti, ve které jsou dobří.

Nabízíte také takzvanou Rodovou cestu, kdy cestujete se zájemci po Ukrajině, Lotyšsku a Rusku.
Je to projekt, který probíhá jednou za pár let. Beru lidi zajímající se o osobní rozvoj a ekologii na místa, která mne zaujala. Během rodové cesty se tvoří hluboká přátelství. A z té úplně první dokonce vznikly dvě rodiny, což je zajímavé. Lidi to k sobě přiblíží.

Plánujete seminář také v rodné Jihlavě?
V Jihlavě úvodní seminář plánujeme. Přesný termín bude uvedený na našich stránkách.


Autor: Zuzana Dudášová

Dříve pracovala v redakci MF DNES na Vysočině. Nyní se věnuje zpravodajství z regionu v redakci Českého rozhlasu Vysočina. Spolupracuje také s portálem City.cz