MHD už se obejde bez nafty. Do Jihlavy míří 10 nových trolejbusů a 5 autobusů na CNG 24. 07. 2020

Adieu, naftové autobusy! Na linkách jihlavské MHD je co nevidět nahradí zcela nové vozy na stlačený zemní plyn (CNG). Ty jsou ekologičtější a také úspornější. Do provozu se v nejbližších dnech dostane pětice zcela nových plynových autobusů Solaris Urbino 12 CNG. Po prázdninách pak krajské město Vysočiny očekává také deset nových trolejbusů.

Budoucnost bez výfukových plynů? V jihlavské MHD je to velmi blízká realita.

„Právě teď probíhají poslední provozní zkoušky nových autobusů. Vozy už jsou plně funkční včetně odbavovacího a řídícího systému a budou během následujících dnů nasazeny na pravidelné linky MHD v Jihlavě,“ informoval radní pro oblast dopravy Jaroslav Vymazal (ODS).

Díky pohonu autobusů na stlačený zemní plyn jsou významně omezeny emise škodlivých látek. Navíc tyto autobusy prokázaly v mnoha evropských velkoměstech i českých městech svou velkou spolehlivost a praktičnost. Výrobce také maximálně dbá na bezpečnost.

 

Autobusy jsou charakteristické mimo jiné šikmou linií čelního skla.

„Nejenže je to charakteristický stylistický prvek, ale také umožňuje řidiči lepší výhled na okraj vozovky především na pravé straně vozidla. Tím se také zvyšuje bezpečnost cestujících, kteří čekají na autobusové zastávce,“ uvedl ředitel jihlavského dopravního podniku Radim Rovner (rozhovor s ním si můžete přečíst zde). 

Nasazením nových vozů podle jeho slov v podstatě v Jihlavě skončí provoz straších typů autobusů s pohonem na motorovou naftu.

„Ty budou sloužit už jen jako záloha při výlukách trolejbusového provozu. Do normálního provozu MHD by již zasahovat neměly,“ doplnil Rovner.

Do září se v Jihlavě objeví ještě deset nových trolejbusů. Sedm z nich bude parciálních. To znamená, že jsou díky trakčním bateriím schopny jezdit i mimo trolejové vedení.


Autor: Michal KolaříkVyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!