Morový sloup v Jihlavě stojí nakřivo, v létě zmizí pod lešením, ale nachýlen zůstane  Jihlava
  06.06.2019

Mariánský, neboli morový sloup stojí na mnoha historických náměstích po celém Česku. Ten jihlavský však nabízí zajímavý unikát - i okem lze snadno poznat, že je nakloněný na jednu stranu. V létě jej zakryje lešení, restaurátoři totiž budou pracovat na ošetření kamene. Sloup však rovnat nebudou.

Morový sloup na jednom z největších náměstí v zemi - centrálním jihlavském - čeká oprava. "Kořeny lip prorůstají do podloží Mariánského sloupu, narušují cihlovou vyzdívku a nadzvedávají schodiště v obvodu. Vitalitě sloupu neprospěl ani nevhodný přípravek, který byl zřejmě použit při restaurování v roce 1983 a snížil difuzitu kamene," uvedla mluvčí jihlavského magistrátu Aneta Hrdličková.

Město proto objednalo opravu sloupu, oplocení se kolem sloupu objeví již v červnu, a o měsíc později památku zakryje lešení.

„Restaurování památky je vzhledem k jejímu současnému stavu velmi potřebné, pokud by se neprovedlo, tak by nadále docházelo k nevhodným degradačním procesům, například odlupování vrstev kamene ze soklu, ztráta modelace díla a podobně,“ doplnil vedoucí oddělení realit jihlavského magistrátu Ondřej Stránský.

V rámci restaurátorských prací bude proveden průzkum stavu, skladby a barevnosti kamene, čištění a konsolidace kamene, modelační doplnění destrukcí a chybějících částí, celoplošný ochranný nátěr, repase atributů, čištění a nátěr litinového zábradlí a řetězů, konzervační ošetření.

Naposledy se restaurátoři na morový sloup v Jihlavě zaměřili před deseti lety. A už tehdy prokázali na neblahé účinky prorůstání kořenů lip rostoucích kolem sloupu, do jeho podloží. O dva roky později se město postaralo alespoň o odstranění drobného kořenového systému, který směřoval do středu sloupu. Větší kořeny však památku dále deformovaly a propouštěly vlhkost.

Sloup je nakloněn

Bystří kolemjdoucí si mohou všimnout, že je středový sloup lehce vychýlen. K jeho naklonění došlo přibližně před desítkami let, přesný časový údaj však není známý. Nakloněn však zůstane i nadále, jelikož se přestal vychylovat.

„Pravděpodobně od této doby je patka sloupu opatřena želenou obručí. O náklonu víme a geodeticky jej zaměřujeme. V posledních letech se však nezvětšilo, měření však budou pokračovat dále,“ uvedl zajímavost Ondřej Stránský.

Podloží sloupu neprospívají ani stromy v jeho okolí. Letos proto radnice přistoupila k pokácení těch, které byly ve špatném stavu (o tom jsme psali zde). „Již nyní se počítá s tím, že ostatní lípy dlouho nevydrží. Stav těch prvních, které jsme skáceli, byl opravdu špatný a ostatní stromy se k jejich stavu přibližují. Nepomůže tomu ani sucho, které stále trvá, ani zkrácení kořenového systému při restaurování. Nicméně Mariánský sloup, pokud ho budeme udržovat v dobrém stavu, tady zůstane ještě hodně dlouho po lípách,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

Kvůli současnému stavu se rozestupují jednotlivé díly památky a již nyní je velmi pravděpodobné, že bude potřeba Mariánský sloup restaurovat i po skácení všech ostatních lip. Letošní restaurování město vyjde na 891 tisíc korun, investici do Mariánského sloupu částkou 720 tisíc podpoří dotace.Autor: ) ( redMísto události: Masarykovo náměstí, Jihlava


Nejoblíbenější podniky