Motivační stipendium funguje. V prvním pololetí kraj učňům rozdělil přes 1,3 milionu  Jihlava
  06.03.2019

Dobré výsledky ve škole mohou žákům vybraných učebních oborů přinést krom příjemného pocitu také finanční přivýdělek. V prvním pololetí letošního školního roku na něj na Vysočině dosáhly skoro čtyři stovky učňů.

Celkem 26 podporovaných oborů je uvedeno na krajském seznamu Vysočiny. Ty jsou mimořádné hned ze dvou důvodů. Nejen že po jejich absolventech je velká poptávka ze strany zaměstnavatelů, ale také žáci s dobrým prospěchem mohou už v průběhu studia dosáhnout na prospěchové stipendium.

V prvním pololetí bylo z krajské kasy vyplaceno celkem 1 311 000 korun. Peníze byly rozděleny mezi 393 zájemců, kteří splnili stipendijní podmínky.

Obory jsou rozděleny do tří kategorií. Podle jejich zařazení jsou pak žáci odměňovaní. Kategorie A má nárok na stipendium 1 000 korun měsíčně, kategorie B 700 korun a „céčko“ 400 korun.  Pro všechny tři skupiny pak platí jednorázové pololetní stipendium v dvoutisícové výši.

Celkem je na seznamu uvedeno 26 oborů: hutník, krejčí, operátor skladování, modelář, slévač, nástrojař, obráběč kovů, kovář, jemný mechanik, klempíř, malíř a lakýrník, kameník, tesař, zedník, pokrývač, pekař, řezník-uzenář, strojní  mechanik, instalatér, elektrikář, elektrikář-silnoproud, elektromechanik pro zařízení a přístroje, zemědělec-farmář, montér suchých staveb, autolakýrník, karosář

„Nově bude ve druhém pololetí školního roku 2018/2019 vyplacena odměna za prokazatelně dobré výsledky ve studiu žákům ostatních oborů skupiny H, které nejsou vyjmenovány v příloze, a to po úspěšném vykonání závěrečné zkoušky v 3. ročníku. Obdrží jednorázovou částku 10 000 korun za předpokladu splnění všech stanovených podmínek,“ upřesnila mluvčí hejtmanství Jitka Svatošová.

To jinými slovy znamená, že i žáci dalších učňovských oborů mohou být odměněni za své úspěšné školní snažení.


Autor: Petr Jindra
Nejoblíbenější podniky