Linkami jihlavské MHD provází mužský hlas. Není slyšet, stěžují si cestující  29. 05. 2018

Denní dojíždění do školy či práce si většina Jihlavanů už nedokáže představit bez hlášení zastávek. Jihlava zvolila variantu mužského hlasu. Tím se odlišuje od mnoha dalších měst. Množí se však stížnosti na hlasitost či "zaplátované" hlášení.

„Příští zastávka Vysoká škola polytechnická. Zastávka na znamení.“ Nejen toto hlášení, ale desítky dalších slýchají denně tisíce lidí, kteří využívají jihlavskou městskou hromadnou dopravu. Právě hlas „pána z reproduktoru“ ale mnohé nenechává klidnými. Množí se stížnosti na to, že některé zastávky, hlavně ty nově pojmenované, nejsou slyšet.

„Jezdím k lékaři na Dům zdraví. Připadá mi, že je hlášení hrozně potichu. Oproti ostatním zastávkám mu není příliš rozumět,“ stěžovala si paní Marie.

„Pokud se mění nebo doplňuje nový název zastávky, necháváme změnu doplnit od zavedené firmy. Informaci o málo slyšitelné zastávce Dům zdraví prověříme,“ reagoval na dotaz ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Ve srovnání s jinými městy je odlišné i pohlaví „hlasatele“. Jihlava, podobně jako například Praha na lince metra C, vsadila na mužský hlas. Ten je ovšem hlubší. Ve špičce, kdy jsou spoje plné, lidé nahlas hovoří a hučí motor, může být hůře slyšitelný.

„Hlášení zastávek nám zajistil školený hlas redaktora Českého rozhlas. V čase, kdy jsme toto namluvení zastávek objednávali, jsme měli k dispozici názor psychologa, že mužský hlas je pro tento účel vhodnější, neboť působí spíše uklidňujícím efektem na rozdíl od hlasu ženského,“ vysvětloval ředitel přepravní společnosti.

Podle ředitelových slov ale rozhodně stávající situace není „dogmatem“, které by nebylo možné změnit.

„Před časem jsme uvažovali o změně. Je to otázka na diskuzi, nemáme na věc vyhraněný názor,“ dodal Vilím.

Jedno je ale jisté. Na první poslech je poznat, které zastávky jsou původní a které změněné či nově přidané. A právě zastávka Vysoká škola polytechnická, jejíž název se měnil už potřetí, je toho jasným důkazem.
Autor: Petr Jindra


Další zprávy z Jihlavy a okolí