VIDEO: Na dámském kole dojel Mexičan z Prahy do Vídně a Bratislavy. „Každý den je výzva,“ říká

Mexičan z Tijuany Roque Nochebuana projel za dva týdny na kole celé Česko a 20. srpna odlétal z Bratislavy do Madridu. Cestou se stavil i ve Vídni. Zdroj: Roque Nochebuana

22.08.2019
Na kole ujel za dva týdny 600 kilometrů a přejel úplný střed Evropy. Šestadvacetiletý Roque Nochebuana z mexického města Tijuana studující magisterský obor ve španělském Madridu přejel celé Česko a skončil v Bratislavě. Celou cestu se pral s nepříznivými podmínkami na ženském kole. A střechu nad hlavou na jednu noc našel i v jihlavské redakci City.cz.

Limitován časem, aby stihl svůj zpáteční let do Madridu, musel Mexičan Roque Nochebuana překonávat nejen sám sebe. Cyklovýlet přes Česko do Vídně a do Bratislavy jel totiž zcela sám.

„Cesta mi pomohla především osobně vyrůst. Když děláte takové podobné výpravy, každý den je výzva. Mít různé cíle, překážky, cesty, počasí, všechno. To je to, kvůli čemu je důležité být mentálně silný,“ řekl cyklista.

Právě počasí bylo jedním z faktorů, které bylo na cestě nevyzpytatelné. A zvláště v noci. V parku v Choceradech pršelo, a tak se musel uchýlit pod střechu restaurace hned vedle vchodu. „Protože to bylo malé město, kde nebyly žádné obchody, hotely, nic, tak jsem spal jen čtyři hodiny a pokračoval v cestě v pět hodin ráno,“ vysvětlil.

A právě malé město, kde nebylo možné najít snídani, se mu jednou málem stalo osudným. Po osmi kilometrech jízdy se mu začala točit hlava, cítil se slabý, ale zaklepal na dveře jednoho domu a poprosil o pomoc.

„Poprosil jsem o vodu. Pamatuju si, že jsem si sedl a potom jsem aspoň patnáct minut spal. Když jsem se vzbudil, na mysli jsem měl jen to, že musím dorazit do nejbližšího města a snažit se opatřit nějaké jídlo. Cestou jsem objevil alespoň ovocné stromy, jabloň a švestku,“ popsal Nochebuana.

Čechy pochválil. Když potřeboval pomoct nebo poradit s cestou, nabít telefon, internet nebo vodu, nikdy se k němu neobrátili zády.

 

Cesta nebyla snadná

Na svém kole začal cestu 7. srpna nedaleko Prahy. Přes ni se vydal do Chocerad, Soutice, Humpolce, přespal v jihlavské redakci City.cz a pak se vydal do Brna a Zlína, následovala Vídeň. Na bicyklu projel i menší města a cestu zakončil v Bratislavě, kde ho čekal 20. srpna let do Madridu.

Dva týdny strávené na kole musely být rychlé, protože měl letenku již předem koupenou. A cestou se nesmělo nic pokazit. Záložní plán neměl, stačilo pouze nasednout na autobus a vydat se na nejbližší letiště.

Kolo koupil nejlevnější. Dámské fialové

Finančně ho podporovala maminka, ale dovolit si mohl jen to nejlevnější. Kolo koupil na začátku jeho cesty. Bylo dámské. „Měl jsem omezený rozpočet, bylo to to nejlevnější, co jsem našel. Nevěděl jsem, že je pro ženy, prostě bylo fialové,“ smál se při vyprávění.

Cestu musel absolvovat sám. Nikdo se k němu nechtěl na cyklovýlet přidat, čemuž se nyní hrdý, že ho dokončil, rád zasměje. A dokonce i se slzami. V batohu vezl nespočet věcí, ale jedna byla pro něj speciální. Kromě hygienických potřeb, oblečení, příboru, lampičky, stanu, dvou lahví s vodou, reflexní vesty, externí baterie a mobilu vezl také jeho pončo. „Nezáleží na tom, kde cestuji, vždycky obléknu moje pončo,“ smál se Nochebuana.

S tím vším zápolil při stoupání v kopcovité krajině, která je podle něj pro slovanské země typická. „Sedmdesát procent času jsem prostě šel. Někdy bylo těžké jet na vrchol kopce navzdory únavě,“ popsal.

Nicméně i takovým způsobem poznal cizí krajinu a způsob života, a to nejen v hlavním městě. Překvapila ho dokonce zvířata v lese, která v životě neviděl pohybovat se ve volné přírodě. „Zvláštní zvířata. Byli to velcí ptáci s černohnědým zbarvením. Viděl jsem i jeleny a černé veverky,“ popsal.

A kde se mu líbilo nejvíc? V Choceradech. „Snídal jsem u řeky s malým mostkem, na druhém břehu rybařili dva rybáři a mezi stromy projížděl vlak,“ vyprávěl zasněně nezapomenutelný obraz.

Na rozdíl od Mexika může cizinec jako Roque Nochebuana poznat v Evropě více zemí a seznámit se s různými způsoby života. A je zde možné realizovat podobný nápad, který se mu v hlavě zrodil ve Španělsku, kam dojel studovat magisterský obor.

„Miluju vidět různé kultury, slyšet jiné jazyky, vyzkoušet místní jídlo, přečíst si historii všech míst a tak dále,“ usmíval se.

Inspiraci hledal na internetu, kde ho zaujala dvojice, která si říká Vagaboom. Tento pár přejel celý americký kontinent od Aljašky až po Argentinu. Nochebuana vzpomněl i na svůj cyklovýlet v Mexiku, který byl podobný tomu, který nyní dokončil.

„Je těžší jej udělat tam, protože ta země je o tolik větší. Z mého rodného města Tijuana je to do hlavního města tři tisíce kilometrů,“ vysvětlil.

Nyní plánuje daleko větší a delší cestu na kole. Rád by totiž objel chorvatské pobřeží, které je dle jeho slov lehčí projet. Oproti střední Evropě má totiž rovinatý povrch.

„Ale tentokrát jet s lepším vybavením, časem a ne s kolem pro ženy,“ zasmál se Nochebuana.

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   VIDEO: Venezuelanka se zamilovala do Čecha a pak i do Prahy. V Brně studuje, do Jihlavy ji zavedl Bosch
​Pózoval mu Bill Gates i Leonardo DiCaprio. A teď amerického fotografa okouzlila Jihlava


Autor: Lucie Pinková

V City.cz publikuji od začátku studia žurnalistiky, tedy od roku 2016. Doposud jsem nejčastěji psala o sportovních tématech, věnuji se ale i zpravodajství, převážně z Brna a Olomouce, z měst, ke kterým mám nejblíž.

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Havel vrátil lesk prvorepublikové vile. Stojí v místě staré kupecké stezky

  19.09.2019
  /FOTOGALERIE/ Místo, kterému budeme věnovat pozornost, se nachází na takzvané Černé cestě. Že nevíte,...

  Soutěž Milujeme Jihlavu se blíží ke konci. Třicet finalistů bude vystaveno na náměstí

  19.09.2019
  Soutěž s fotografiemi, které zachycují život v Jihlavě nebo na Jihlavsku příští týden skončí. Registrovaní...

  Fotbalisté Vysočiny obléknou dresy, jejichž jmenovky určí fanoušci. Pomohou charitě

  10.09.2019
  Proti Pardubicím a pro potřebné. Vysočinští fotbalisté si proti východočeskému týmu zahrají ve speciální...

  Jihlavské gymnázium slaví sto let. A vypraví do Prahy speciální vlak

  09.09.2019
  České gymnázium v Jihlavě letos slaví sto let. Zaměstnance i studenty čeká bohatý program, který vyvrcholí...

  Střecha stařičkého stadionu, pamatující 12 titulů Dukly, vydrží do stavby nové haly

  04.09.2019
  Statický posudek určil, že střechu jihlavského Horáckého zimního stadionu je možné užívat do konce hokejové...

  Do tří let nahradí elektrovozy autobusy skoro z poloviny, plánuje nový šéf MHD

  01.09.2019
  Jihlavská MHD má po desítkách let nového kapitána. Radim Rovner u kormidla dopravního podniku vystřídal...