Z jihlavské radnice zavlála běloruská vlajka. Na podporu protestů proti výsledkům voleb  17. 08. 2020

Na historické budově jihlavské radnice na Masarykově náměstí zavlála historická běloruská vlajka. Vyvěsili ji primátorka Karolína Koubová se svým náměstkem Petrem Ryškou se souhlasem Rady města Jihlavy. Jihlava se tak připojila k dalším českým městům, kde vyvěsili historickou běloruskou vlajku už v pátek a o víkendu.

„Podporujeme občany Běloruska protestující proti výsledkům prezidentských voleb. Osobně chci být optimistkou, že se osud Běloruska nestane předmětem mezinárodního politického handlu, ale že se obyvatelům podaří prosadit v zemi demokratické principy,“ uvedla primátorka Karlína Koubová.

„Jsme pro nové nezpochybnitelné volby za účasti mezinárodních pozorovatelů a věříme, že se Bělorusko stane nezávislou svobodnou a demokratickou zemí,“ dodal její první náměstek Petr Ryška.

Protesty v Bělorusku začaly poté, co funkci prezidenta podle oficiálních údajů obhájil Alexandr Lukašenko. Demonstranti označili volby za zfalšované. Brutálně proti nim zasáhla policie. Její zásah celosvětově odsoudili politici mnoha zemí a dnes na zasedání Rady města Jihlavy také jednohlasně všichni přítomní radní.

Bílá vlajka s rudým pruhem uprostřed se používala pro Běloruskou lidovou republiku v roce 1918, než se země stala sovětskou republikou, a znovu po získání nezávislosti v letech 1991 až 1995. Nyní je symbolem protestů.
Autor: Michal Kolařík

Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.