"Na kluky jsem za celou sezonu pyšný," hodnotí tým i přes sestup šéf Dukly Ščerban

Bedřich Ščerban ze své pozice udělal maximum. Ani to ale nestačilo. Dukla se vrací zpět do druhé nejvyšší soutěže. FOTO: Lukáš Tichánek

24.04.2018
Snažili se, dřeli, ani to nakonec nestačilo. Jihlavští hokejisté po sezonní anabázi opouští nejvyšší soutěž a vrací se o patro níž. Nejen o jednom jediném bodu, který rozhodl, ale také o stadionu a budoucnosti se pro portál City.cz rozhovořil jednatel klubu Bedřich Ščerban.

Pane Ščerbane, jak byste okomentoval vystupování Dukly v uplynulé extraligové sezoně, které však skončilo sestupem? 

Jsem na kluky pyšný. V extralize jsme odváděli dobré výkony. Není to jen můj názor, potvrzovali to i nezaujatí odborníci. Vzhledem k našim možnostem a rozpočtu to nebylo snadné. Mluví se mi o tom teď těžko, protože o našem osudu rozhodl jediný bod. V konečném účtování, když se podíváme na celou sezonu, je to pak hrozně malý rozdíl. O to víc to bolí. Ale týmu nemám co vyčíst. Všichni odvedli maximální práci. Hráli srdcem, často se zraněním nebo čerstvě po. Nechávali tam vše pro Duklu. Pro záchranu udělali maximum. To, že nás dolů poslal takhle těsný rozdíl, hodně bolí.

Mezi lidmi se spekulovalo o výsledku utkání Karlových Varů s Litvínovem. To dopadlo přesně tak, jak většina tipovala. V hokeji až podivuhodně bez branek v základní hrací době, nakonec výhrou Litvínova v prodloužení. Tak, jak se to nejvíc hodilo oběma týmům. 

Já jsem na tom utkání nebyl. Ale ředitel extraligy přítomný byl. 0:0, nakonec 1:0 v prodloužení, no... Fanoušci psali, jestli podáme nějaký podnět. Vyhodnotili jsme to tak, že to nemá smysl. K čemu by to bylo, když to sledoval naživo sám ředitel soutěže. Vyhodnotil to nějak, mně to nepřísluší hodnotit. Navíc v tomhle směru jsme sebekritičtí. Ten bod jsme měli udělat v průběhu sezony sami, abychom se nemuseli dívat na ostatní, ale měli to ve vlastních rukou. Nechceme se na nic vymlouvat.

Podobná situace pak nastala v poslední kole na Kladně, kde Litvínov potřeboval zvítězit za tři body. A přesně tak to dopadlo. 

S Kladnem to bylo totéž. Nebyl jsem tam, nechci spekulovat. Řeknu to jinak, z druhé strany. Náš Ríša Diviš, odchovanec Kladna, poslal svým gólem Kladno do WSM ligy. Tím nejen on, ale celý tým dal jednoznačně najevo, že všichni pro Duklu odvedli maximum práce, hráli maximálně v její prospěch. Jsem na ně pyšný, hrdý. Opakuju ještě jednou, nemám jim co vyčíst.

VIDEO: Jihlavě utekla extraliga o bod. Kapitán Dukly těžko hledal slova

Sezona 2017/2018 je minulostí. Je třeba začít řešit, co bude dál. 

Hned ráno jsme se sešli s trenéry. Zároveň jsme zahájili první část pohovorů s hráči. Já mluvil už během posledního domácího utkání s klubovými partnery. Připravujeme se na další sezonu. Analyzujeme uplynulý ročník. A sestavujeme důstojný rozpočet. Chceme se poučit, abychom příští rok mohli zase útočit na nejvyšší mety. Kladno či Budějovice do hokeje investují mnohem větší částky než my, a jak vidíte, postup se jim zatím stále nedaří. Ale my uděláme vše pro to, abychom za rok zase hráli baráž a uspěli v ní. Jak to dopadne sportovně, to je otázka štěstěny. Ten letošní jeden bod je ukázkou toho, jak sport dokáže být krutý.

Budoucnost klubů závisí jistě také na situaci s Horáckým stadionem. Ta není doposud vyřešená. 

Stadion je hodně důležitý. Ne z hlediska samotného fungování, přičemž podotýkám, že v klubu sportuje v tuto chvíli 370 dětí, ale také kvůli partnerům. Co jim můžeme nabídnout jako protihodnotu. Jakou máme cenu při jednání o reklamních plochách. Nyní probíhají určité zátěžové zkoušky. Dokud neproběhnou, nic se dál neposune. Moudřejší budeme, až budou hotové. 

V Jihlavě je to téma, které se řeší už spousty let...Může se klub v tomto spolehnout na podporu "zvenčí"?

Podle mě je hlavně důležité, abychom viděli dál, dopředu. Na to, co bude na konci jednání v určitém horizontu. Jestli bude nová hala na zelené louce, nebo bude zvolena jiná varianta. Mluvil jsem s vládním zmocněncem pro podporu sportu. Ten mi řekl, že příslib státu a slibovaná podpora při budování arény platí. V tu chvíli by město samotná rekonstrukce, navíc na vlastní náklady, vyšla dráž než tato navrhovaná varianta. Třetinu by zaplatil stát, třetinu kraj a třetinu město. Nic to ale nemění ani na faktu, že se musí nutně alespoň v základu opravit tahle hala. Strojovna je v katastrofálním stavu, výměnu potřebuje i střecha. Ale to vše už by se mohlo dělat se záměrem, že z toho bude tréninkové centrum či hala pro výkonnostní, ne vrcholový sport. Tam jsou totiž zcela odlišné parametry a požadavky. Pro město by to pak celé vyšlo levněji. Ale jak jsem říkal, zatím se o tom jedná.

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   VIDEO: Jihlavě utekla extraliga o bod. Kapitán Dukly těžko hledal slova

Autor: Plachý Viktor

Místo události: Tolestého 23,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Roštejn čekají opravy. Pro návštěvníky bude otevřen do konce září

  20.09.2018
  Již jen posledních deset dní bude v letošním roce otevřen hrad Roštejn, který je zároveň pobočkou jihlavského...

  OBRAZEM: Jihlava si připomněla historii. Oslava 100 let republiky byla velkolepá

  18.09.2018
  Jihlavské Masarykovo náměstí oslavilo uplynulých 100 let republiky ve velkém stylu. Program s názvem...

  V Jihlavě nalezli na kolejích mrtvé tělo seniora. Vlaky do Brna tři hodiny stály

  17.09.2018
  Smutně začal nový týden v krajském městě Vysočiny. O půl sedmé ráno přijal policejní dispečink informaci...

  „Blbá nálada“ v Jihlavě pokračuje. V druholigovém šlágru ji vyloupil Hradec

  15.09.2018
  Zle nedobře se momentálně dýchá jihlavským fotbalistům. Po famózním sezonním rozjezdu se jejich brankostroj...

  Poškozený kříž v Henčově září novotou. Ochranná mříž se vrátí na podzim

  14.09.2018
  Na své původní místo v Henčově se vrátil kříž, který skončil rozlámaný po nárazu auta. Už prošel nezbytnými...

  Požár paneláku v Jihlavě nadělal škodu za 4 miliony, hasiči evakuovali 35 lidí

  13.09.2018
  Noční požár bytu v panelovém domě na jihlavském sídlišti "Dolina" likvidovali před středeční půlnocí...