Na oslavách ve Francii se předvedly husy i čtyřmetrový Martin z Jihlavy   Jihlava
  08. 07. 2016

Selky s košíky a husy natahující krky, ženoucí před sebou čtyřmetrového Svatého Martina. Tak vypadal průvod, který přijel z Jihlavy do Francie oslavit 1700 let od narození Svatého Martina. Na výlet se první červencový víkend vydala i redaktorka City.cz.

Dvaadvacet hodin strávených v autobuse plném dětí, rekvizit a kostýmů. Jihlavská delegace čítající přes čtyřicet lidí ale i přesto neztrácela veselou náladu.

V dalekém Tours bylo totiž o kejklíře a děvečky ze svatomartinského průvodu královsky postaráno. A to od ubytování ve starobylém opatství Marmoutier, až po výlety po okolních památkách.

Hlavní program byl ale nachystán na sobotní odpoledne. V tu dobu totiž vrcholil festival Saint Martin de Tours, kvůli kterému se autobusem z Jihlavy do Francie přijelo. A právě zde jihlavský průvod ukázal, co si na oslavu 1700 let od narození Svatého Martina přichystal.

Kromě tradičních kostýmů selek a děveček se totiž v průvodu ukázaly také nové masky hus a dokonce i čtyřmetrová loutka Svatého Martina. Tu si dal na záda její stvořitel, herec Jakub Škrdla z Horáckého divadla.

“Vymysleli jsme ji s bratrem Vojtěchem, my spolu vymýšlíme všechno. Dělali jsme ji ve volném čase asi tři měsíce. Tomuhle typu loutky se říká krosnová loutka, protože se nosí na zádech jako batoh. Je vysoká asi 4 a půl metru, těžká ani moc není, jen nesmí moc foukat vítr,” vysvětlil Škrdla.

Masky hus, které nad průvodem natahovaly krky, ale jeho nápadem nejsou. “Z divadla T.E.J.P. byla do průvodu půjčena jedna jediná husa. Vymyslela ji pro jedno naše představení Jana Křemínská v roce 2013. Maminky od dětí z průvodu pak tu husu vzaly, rozdělaly, udělaly podle ní střih a ušily podle toho dvacet dalších,” prozradil Škrdla.

Zahraniční tradice a památky
V průvodu se ukázaly i delegace například z Itálie, Argentiny, Holandska nebo Maďarska. Ulice stotisícového města Tours hrály všemi barvami. Linula se jimi také česká lidová píseň Nejmilejší Martine, zpívána všemi jihlavskými účastníky, doprovázena houslemi a tahací harmonikou.

Průvod se po dvou a půl hodinovém pochodu zastavil na náměstí Place Anatole France, kde byla slavnostně otevřena festivalová vesnička. V rámci jejího otevření se také dočkala odhalení renovovaná socha Svatého Martina, která byla na náměstí přestěhována ze střechy místní baziliky.

Kromě sobotního odpoledního programu, který se nesl v duchu svatomartinských oslav, se během víkendu jihlavští turisté podívali také po památkách v okolí Tours. Na sobotní dopoledne byla připravena prohlídka zámku Amboise, kde je pohřben Leonardo Da Vinci. Nedělní dopoledne se trávilo v klidných zahradách zámku Villandry.

Hejno hus v Jihlavě
Spolu se čtyřicítkou kejklířů se do Francie vydal také zakladatel jihlavského svatomartinského průvodu a náměstek jihlavského primátora Milan Kolář. Ten hodlá na podzim s hejnem hus vyjít i do ulic Jihlavy. “Husy bychom chtěli využít i při letošním průvodu na Svatého Martina,” prozradil Kolář.

Kdo je zvědavý na podobné průvody a jejich nápadité loutky, ale nechce se mu čekat až do podzimu, může se o prázdninách podívat například do Telče u Jihlavy. Zde se po Prázdninách v Telči, o víkendu 19. a 20. srpna totiž koná další akce, tentokrát vedená v duchu historického odkazu Karla IV.

“V rámci historického víkendu se vytvoří dva divadelní útvary. Jeden z nich bude mimochodem takzvané průvodové divadlo. Opět se tedy půjde v průvodu. Dílny se může zúčastnit každý, kdo chce strávit hezký týden na Panském dvoře v Telči a třeba si vyrobit i vlastní loutku,” zve Jakub Škrdla s tím, že se o akci dá dozvědět více na stránkách divadla T.E.J.P.
Autor: Aneta Hrdličková