„Pohár jsme si nechali vyrobit sami,“ prozradil Jiří Brychta z Gladiators   Jihlava
  13. 07. 2016

Hráč amerického fotbalu Jiří Brychta se stal vítězem 4. divize ČAAF. S týmem Vysočina Gladiators udělali za poslední roky obrovský skok a z malého týmu, který funguje hlavně díky tomu, že jsou všichni srdcaři, dokázali udělat mistrovský tým, který v letošní sezóně nikdo nedokázal porazit.

Co říkáte na zisk titulu? Co vám probíhalo hlavou, když jste tušil, že by se to mohlo povést?

Před zápasem jsem tomu věřil. Možná, že jsme Třinec trošku podcenili, ale naštěstí jsme to urdželi. Trochu jsem se bál, že prohrajeme, ale asi to byly jenom vzpomínky na minulý rok. Jsem moc rád, že jsme vyhráli, spadl mi kámen ze srdce (více o vítězství Gladiators jsme psali zde).

V čem si myslíte, že spočívá letošní úspěch ve 4. divizi?

Lidé v týmu začali chápat tento sport a začali tvrdě makat. Je to jiný sport, než na které jsme tu zvyklí. Člověk ho musí hlavně pochopit. Pomohl nám trenér. Věnuje tomu veškerý volný čas a je to srdcař. Na stadionu i mimo něj se americkému fotbalu věnuje na 110 procent.

Nikdy jste nechtěl zkusit "velký americký" fotbal?

Příští rok pravděpodobně přihlásíme 3. divizi, takže si ho vyzkoušíme. Nechceme tam jít s tím, že si ji jedeme pouze zahrát. Chceme udělat dobrý výsledek, abychom si neudělali ostudu a chceme získat zkušenosti. Vyhrát ligu určitě neplánujeme, ale budeme chtít ostatní týmy potrápit, ale v budoucnu? Kdo ví?

Jak jste se dostal do Gladiators?

Začal jsem, když byli Gladiators ještě v Chotěboři. Jednalo se o halový trénink. Skoro nic jsem o tomto sportu nevěděl. Po prvním tréninku se mi to zalíbilo a věděl jsem, že si mě tento sport našel. Nejsem nějak extra talentovaný na sporty, ale americký fotbal mě naprosto pohltil.

V jakém počasí se Vám hraje nejlépe?

Nemám rád teplé počasí, Iron Bowl pro mě byl utrpení (30 stupňů), nemám ale ani rád, když prší, těžko se zpracovává míč, často můžete vidět quatrebacka jak má u sebe ručník. Nejraději hraji v počasí kolem dvaceti stupňů pod mrakem.

Jak se Vám líbí pohár, který jste letos tak pracně vybojovali? A kde se nyní nachází?

Pohár jsme si nechali vyrobit sami, nevěděli jsme, jestli je pohár asociace putovní a nebyli jsme si jistí, zdali pohár pro 4. divizi existuje. Takhle to vypadá, že jsme si byli jistí, že zvítězíme, ale kdyby zvítězil Třinec, tak bychom mu pohár předali, to je jasné.

Jak jste titul oslavili?

Seděli jsme do zavíračky na stadionu, ale nebyly to dlouhé oslavy, byla neděle a navíc všichni byli unaveni ze zápasu, bylo to moc příjemné posezení.

Jak jste se na zápas připravoval? Dělal jste něco speciálního, než když se připravujete na normální soutěžní utkání?

Ani ne, tréninky probíhaly poměrně normálně, "pouze" jsme sledovali video a zaměřili jsme se na taktiky Třince. Nechtěli jsme udělat zbytečnou chybu, která by nás pak mohla mrzet.

Jak dlouho se americkému fotbalu věnujete?

Letošní sezóna pro mě byla už třetí a byla nejúspěšnější, ale ta loňská byla asi nejzajímavější. Loňská sezona byla spíše o štěstí, že jsme se vůbec do finále dostali, ale letos byl titul naprosto zasloužený.

Jak je americký fotbal časově náročný?

Chodíme do posilovny, každý si to ale řídí podle sebe. Každý ví, kde má přidat a kde může ubrat. Spíše je to individuální. Nejdůležitější část je posilovna, bez té by to nešlo.

Jaké další sporty máte rád?

Mám rád nohejbal, ale rekreačně si zahraji každý sport, není to tak, že bych nějaký odsuzoval. Když se sejde dobrá parta lidí, tak si moc rád zahraji téměř cokoliv.

Čeho byste chtěl ještě dosáhnout?

Splnil jsem si Iron Bowl, chtěl bych si zahrát jedenáctkový fotbal. Chtěl bych ukončit kariéru v tom nejvyšším bodě a zkusit se porvat a vítězství ve třetí lize.

Jak vidíte svou budoucnost u Gladiators, chtěl byste se po ukončení hráčské kariéry vrhnout na trenérskou dráhu?

Chtěl bych se věnovat trénování. Nemusel by to být přímo americký fotbal. Klidně bych se věnoval fitness jako osobní trenér. U Gladiators bude ale vždycky někoho potřeba a já budu chtít být nápomocen co nejdéle a co nejlépe.

Autor: Lukáš Vaňkát

ČTĚTE TAKÉ: Jihlavští Gladiators slaví titul! Po velkém boji udolali třinecké Sharks
Autor: ) ( red

Další rozhovory