Nabízeli půjčky, na zálohách tak podvodníci z lidí vylákali přes milion

11.10.2017
Více než sto lidí oklamali podvodníci, kteří nabízeli na internetu půjčky. Zájemce pak vyzvali k úhradě zálohy, půjčku ale neposkytli a peníze vybrané na zálohách si podvodníci nechali. Jihlavští kriminalisté už obvinili šest lidí z Olomoucka, kteří tímto způsobem z lidí vylákali přes milion korun.

Policie obvinila šest lidí, kteří vylákali s vidinou půjčky od lidí přes milion korun. Ilustrační foto

Šest lidí obvinili jihlavští kriminalisté z podvodů na důvěřivých lidech, kteří si chtěli sjednat přes internet půjčku. "Prostřednictvím internetu nabízeli finanční půjčky, od zájemců vylákali takzvanou vratnou zálohu, po zaplacení ale půjčku neposkytli a peníze si nechali," uvedla mluvčí policie v Kraji Vysočina Jana Kroutilová. 

"Kriminalisté zahájili trestní stíhání celkem šesti osob, čtyř mužů a dvou žen, všichni jsou z Olomoucka. Dva muži jsou ve věku jednadvaceti let, další je třiadvacetiletý a třiatřicetiletý cizinec. Ženy jsou ve věku dvaadvacet a šestadvacet let," uvedla mluvčí policie.

Od loňského jara do začátku letošního roku oklamali a podvedli 135 lidí z celého Česka a vylákali z nich přes milion korun. "Od samého počátku jednali obvinění s tím, že žádná sjednaná půjčka nebude poskytnuta a zaplacené vratné zálohy nebudou vráceny," dodala mluvčí policie.

Podvodníci byli dobře připravení. Z různých míst v celém Česku umisťovali na nejrůznější internetové stránky dotazníky pro zájemce o poskytnutí půjčky.

"Vystupovali pod různými názvy společností a zájemce kontaktovali z různých telefonních čísel. Zájemci o půjčku museli zaplatit takzvanou vratnou zálohu, kterou hradili převody na různé bankovní účty," uvedla policejní mluvčí s tím, že záloha se většinou pohybovala v řádu několika tisíců korun, někdy ale přesáhla i deset tisíc.

"Jedna z podvedených žen přišla o více než dvacet tisíc korun, "dodala mluvčí Kroutilová. Zájemci o půjčku pak dostali od podvodníků i smlouvy, po odeslání požadované zálohy jim ale půjčka poskytnuta nebyla a člověk, který s nimi jednal, přestal být kontaktní.

Gang byl sehraný
Pro policisty případ začal, když začali podvedení lidé z různých míst Česka podávat trestní oznámení. Policistům se následně podařilo rozkrýt organizovaný gang, ve kterém měli jednotliví lidé rozděleny své funkce a činnosti. 

Každý člen gangu měl svoji roli. Od telefonického kontaktu se zájemci o půjčku, přes zajištění obměny mobilních telefonů a sim karet, zřizování nových bankovních účtů, či shánění dalších lidí, kteří si zakládali bankovní účty na sebe nebo na firmy, od kterých následně odevzdali přístupová hesla a dostali za to odměnu. 

"Všech šest osob bylo obviněno z pokračujícího zločinu podvodu, přičemž každý z nich čin spáchal jako člen organizované skupiny a činem byla způsobena značná škoda,"  řekl vedoucí oddělení hospodářské kriminality policie na Vysočině Miloš Dáňa. 

Autor: (red )

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Fotbalová pohádka skončila. Neporazitelnost Vysočiny utnul jarní hegemon Jablonec

  17.03.2018
  Krutě, ovšem spravedlivě skončil duel dvou nejlepších týmů jara. Rozjetá Vysočina chtěla prodloužit svou...

  U jihlavského závodu Automotive Lighting se střílelo, dva muži skončili v nemocnici

  16.03.2018
  /AKTUALIZOVÁNO 17.3.2018/ Páteční odpoledne narušila v závodu Automotive Lighting na jihlavském Pávově...

  130 let Klubu českých turistů. Jihlava připravila na sobotu speciální program

  16.03.2018
  Již posedmadvacáté se v Jihlavě uskuteční Zahájení turistické sezony na Vysočině. Členům klubu otevře...

  Jihlava hostí bitvu neporažených. Na Vysočinu přijede Radův Jablonec

  15.03.2018
  Mimořádně atraktivní duel čeká na fotbalové fanoušky z Vysočiny tuto sobotu. V souboji dvou suverénů...

  V jihlavské nemocnici trvá zákaz návštěv, výjimku má jen oddělení šestinedělí

  14.03.2018
  V jihlavské nemocnici nadále přetrvává zákaz návštěv kvůli chřipkové epidemii. Nově však mají výjimku...

  FOTO: Mráz roztrhal potrubí na Zimáčku. Škoda se vyšplhala na 400 tisíc

  13.03.2018
  Necelý měsíc po vypršení záruční lhůty zažil jihlavský Zimáček, vedlejší plocha Horáckého zimního stadionu,...