VIDEO: Nadaní středoškoláci z Vysočiny obdivovali moderní technologie na TchajwanuVybraní studenti z celé Vysočiny se seznamovali se nejmodernějšími technologiemi na Tchajwanu. Zdroj: Kraj Vysočina  Jihlava
  21.02.2019

QR kódy místo receptu, auta bez řidiče či domácí úpravna vody po zemětřesení, ale i další vymoženosti fascinovaly nadané a technicky zdatné středoškoláky z Vysočiny. Vybraní studenti strávili deset dní na asijském ostrově, kterému se přezdívá „krásný“.

Jedinečná možnost seznámit se s moderními technologiemi, které ještě nedávno vypadaly jako sci-fi. A také prohloubení vzájemné spolupráce. To byly cíle již třetí cesty českých středoškoláků na Tchajwan.

Letos bylo vybráno osm studentů technických oborů ze všech koutů Vysočiny. „První studijní cestu žáci oborů energetika, elektrotechnika a informatika absolvovali už před čtyřmi lety. Úspěšně prezentovali vlastní projekty úspor energií a tchajwanská strana projevila opakovaný zájem o sdílení dalších výsledků vysočinských studentů,“ vysvětlovala radní Jana Fialová.

Každý ze studentů si vybral určitou oblast, na kterou se zaměřil ve své pozdější prezentaci. „Zajímaly mě novinky týkající se chytré domácnosti – úpravny vody po tajfunech a zemětřeseních, protipožární ochrana. Každá nová tchajwanská domácnost musí být minimálně těmito základními technologiemi usnadňujícími přežití, vybavena,“ popisoval žďárský student Matěj Škorpík.

Další studenty překvapilo například to, že lékař s pacientem na Tchajwanu sdílí namísto receptu jen QR kód. Pod ním se ukrývají veškeré informace o tom, který lék mu mají v lékárně vydat a jaké je správné dávkování.

Uchytila se také takzvaná easy card, která slouží jako jízdenka na hromadnou dopravu, ale s níž lze třeba platit i v obchodech. Výjimkou nejsou ani auta bez řidiče se speciální technologií či zabudovaný miniteploměr v lahvičce pro děti.

„Studijní cesty tohoto charakteru fungují nejen jako obecná podpora technických znalostí, ale i jako motivační prvek při rozhodování, který obor úspěšně studovat,“ dodala radní Fialová.

Desetidenní cestu financovaly vedle hejtmanství také zapojené střední školy, Tchajpejská ekonomická a kulturní kancelář v Praze či krajská hospodářská komora.

 


Autor: Petr Jindra

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...