Hledá se žena. Zn.: Z Jihlavy. Pojmenují po ní opravené náměstí před Dělnickým domem 28. 08. 2020

Hledá se žena. Zn.: Měla by být z Jihlavy. Takový inzerát by si mohla dát jihlavská radnice, která přišla s plánem na obnovu náměstí před Dělnickým domem. Tedy v místě, kde je dnes nevzhledné vyasfaltované parkoviště a rušná křižovatka. Ideou totiž je, že po obnově vzhledu by plac mohl nést jméno významné obyvatelky krajského města Vysočiny.

Prostranství před Dělnickým domem v budoucnu získá novou podobu. Mělo by se opět stát náměstím, místo parkoviště a rušné křižovatky, kde se nikdo dlouho rád nezdrží. 

„Protože tudy denně chodí stovky dětí do ZŠ Seifertova, náměstí bude přizpůsobeno také pro jejich pohodlnou a bezpečnou cestu do školy a ze školy,“ uvedl náměstek primátorky Vít Zeman.

Ještě než se kopne do země, měla by jihlavskému magistrátu pomoci napovědět architektonická soutěž, jak bude náměstí v budoucnu vypadat. Radnice ji podle slov Zemana odstartuje letos na podzim a poběží do jara příštího roku.

Vítěz by pak měl připravit kompletní plány na proměnu křižovatky ulic v náměstí, kde by panoval městský život, byly k vidění předzahrádky s posezením a před ostrým sluncem chránil stín stromů. 

 

A radnice chce k diskuzi přizvat i obyvatele města. Ti budou moci přijít na setkání 5. října od 17 hodin přímo v Dělnickém domě. 

Lidé však mohou také navrhnout, jak by se plac mohl po rekultivaci nazývat. V minulosti náměstí neslo jméno sv. Jana. Tvořilo předprostor Brány Matky Boží, sbíhaly se na něm cesty od Pelhřimova a Telče. 

“Revitalizace náměstí je jedinečnou příležitostí k pojmenování významného veřejného prostranství v centru města. Rádi bychom s novým pojmenováním pracovali už teď a promítli ho do zadání soutěže. Název i nová podoba mohou jít ruku v ruce,” uvedla Tereza Kafková z Útvaru městského architekta.

“Chceme, aby výsledný návrh vycházel i z potřeb a představ všech kteří náměstí užívají, ať už přes něj chodí do školy, do tanečních či na něm bydlí a pracují. V soutěži pak budeme pracovat s podněty k náměstí i s novým jménem,” dodala.

Jihlava je rodu ženského

Z úvodní schůzky se zástupci historiků, památkářů, odborníků na veřejný prostor a politiků vzešla idea pojmenovat náměstí po významné jihlavské osobnosti, ideálně po ženě. 

„Shodli jsme se na tom, že bychom rádi vnesli do veřejného prostoru více žen. Aktuálně máme v Jihlavě po ženách pojmenovány čtyři ulice (s ulicí Matky Boží pět),“ vysvětlila záměr jedna z jeho iniciátorek, zastupitelka Eva Nováková (Žijeme Jihlavou! – Piráti). 

„I v Jihlavě se přitom narodily nebo žily ženy, které se podílely na kulturním, politickém a společenském životě města a nějakým způsobem jej ovlivnily. Máme tu lékařky, malířky, političky nebo spisovatelky. Chceme představit jejich příběhy a vrátit je do historické paměti našeho města a jeho občanů,“ dodala jihlavská zastupitelka Nováková. 

Název by měl vycházet nejen z místní historie, ale i současnosti místní komunity. 

„Vzhledem k tomu, že nové pojmenování s sebou nese i administrativní náležitosti, jako je změna adresy, přijde nám fér zapojit do celého procesu zejména místní občany. Chceme, aby se se svou novou adresou ztotožnili a byli na ni hrdí,“ dodala Nováková.

Při hledání názvu chce město oslovit kromě laiků i odborníky a sbírat tipy na zajímavé osobnosti. 

„Znáte ženu s příběhem vnitřní síly a odvahy, která je v něčem jedinečná, o něco se zasadila a nemělo by se na ni zapomenout? Dejte nám vědět! Užší výběr bude prezentován na zářijovém veřejném projednání zadání architektonické soutěže. S názvem budeme dále pracovat jak při samotné architektonické soutěži, tak při dalších aktivitách zaměřených na veřejnost,“ vyzval náměstek Zeman.

Své tipy na možné názvy můžete posílat na e-mailovou adresu eva.novakova@jihlava-city.cz nebo je zanechat ve sběrném boxu umístěném ve vstupní hale jihlavského magistrátu.


Autor: Michal Kolařík

Po letech v jihlavské redakci Deníku či MF DNES a iDNES.cz založil portál City.cz. Pak neodolal možnosti pracovat jako redaktor v České televizi, kde vydržel tři roky. Práce na vlastním projektu ale byla větší výzvou.Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!