Návrat tradice: Kartoffelmarkt zaplnil jindy prázdnou ulici. Na všechny se jídlo nedostalo  Jihlava
  19.11.2015

Dávná jihlavská tradice - Kartoffelmarkt neboli bramborový trh se ve čtvrtek odpoledne vrátil na místo v dnešní Palackého ulici. A zájem lidí překvapil samotné organizátory. Ochutnávky bramborových jídel pro všechny zájemce zdaleka nestačily.

Prostranství na rohu dnešní Benešovy a Palackého ulice kdysi žilo pouličním obchodem. Ulice v centru města dříve zdobil Kartoffelmarkt, neboli bramborový trh.

A ve čtvrtek se - alespoň na jedno odpoledne - tradiční trh do těchto míst znovu navrátil. K vidění kromě stánků s možností ochutnávek nejrůznějších bramborových jídel byly i dobové kostýmy. Nechyběla ani možnost posezení na lavicích v jindy většinou liduprázdné ulici. A program zpestřila třeba i jihlavská tanenční skupina Bonanza.

"Konečně jsem si osvětlila, proč dříve narození Jihlavané jmenují ulici Palackého Bramborka," uvedla na facebookové stránce věnované Kartoffelmarktu Monika Málková.

Stánků bylo nakonec méně, než pořadatelé v prvním ročníku znovuoživeného trhu plánovali. "Bylo to malinké, protože to bylo poprvé a protože jsme doopravdy nepočítali s tak obrovským zájmem. Během třičtvrtě hodiny jste spotřebovali téměř 600 porcí jídla, byl to fofr!" uvádí na facebooku organizátoři z Fóra Jihlava, kteří za akcí stojí.


V sychravém listopadovém dni přišlo vhod i otevřené ohniště. FOTO: Evžen Zámek 

A právě nedostatek nabídky pro návštěvníky si vysloužil kritiku. "Velké zklamání z akce. Dorazili jsme na místo lehce po půl čtvrté a místo tisíce a jedné dobrot byly v nabídce jen bramborové lokše, teplý mošt a pivo. Přitom tolik lidí se přišlo podívat," uvedla například Lenka Procházková. Sami organizátoři odhadují, že na akci zavítalo kolem osmi stovek lidí. 

"My zase přišli s malým synem a ten nám celou dobu cestou domů plakal, že tam bylo pro děti jenom razítkování z brambor, nic víc. Ale razítka super," přidala komentář pisatelka Jana Kelíšková.

"Pro příště počítáme s jiným rozložením stánků, s více jídlem, klidně přidáme i víc hrátek pro děti. Hlavně je potřeba myslet na to, že to není komerční, ale dobrovolnická akce," dodávají na facebooku organizátoři. 


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.Místo události: Palackého, Jihlava


Nejoblíbenější podniky