Nevkusná reklama v historickém centru Jihlavy? Za dvacet korun na den  08.04.2016

Nevšimnout si velkého plakátu Michala Davida před historickými budovami na horním jihlavském Masarykově náměstí, je nyní takřka nemožné. Lukrativní reklamní plocha v centru města je k mání za pouhých dvacet korun na den.

Horní náměstí nabízí pohled na historické budovy a také nevkusný Prior. A také na podobně nevkusný poutač - reklamní plachtu nataženou mezi sloupy veřejného osvětlení. Ta aktuálně zve na koncert Michala Davida.  

Za kolik si město plochy před samotnou radnicí, v historickém jádru cení? Reklamní plochu má na  starosti městská organizace Služby města Jihlavy. 

“Pronájem reklamní plochy je 20 korun za den a dále se k tomu pořadatelům akce započítává montáž a demontáž reklamy dle sazebníku SMJ,” uvedl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

“Jsou zde natažená ocelová lanka mezi sloupy a jedná se v podstatě o tři reklamní plochy. Od kostela svatého Ignáce až po Muzeum Vysočiny,” dokončuje mluvčí SMJ.

V krajském městě neexistující regule na vzhled takových reklam v historickém centru a cena jejich pronájmu.

“Kritéria ohledně velikosti, tvaru v podstatě nejsou určena, musí se ale jednat pouze o kulturní věci,” sdělil Málek. Reklamy na výrobky se zde tak podle něj věšet nemohou.

Rozhodující slovo mají zastupitelé města. “Pronájem reklamních ploch se určuje na základě jednání s příslušnými odbory a pracovníky města Jihlavy. Pokud zástupci města rozhodnou, že je to neestetické, že se tam takové reklamy nehodí a podobně, tak my to samozřejmě budeme respektovat,” pokračuje Málek.

Ze strany města však snaha o to ovládnout pestrobarevné plakáty byla. “Jihlavská radnice před časem připravovala vyhlášku, která upravovala pravidla reklamy ve městě, její návrh však odmítlo ministerstvo vnitra,” prozradil mluvčí magistrátu Radek Tulis s tím, že nyní se lze řídit pouze podle stavebního zákona.

Vzhled plakátu, který nad Masarykovým náměstím nyní visí, je věc názoru každého jednotlivce. Plakáty se na toto místo však věší už nekolik let.

Megakoncert Michala Davida vypukne 29. dubna v 19 hodin. Do té doby baner upoutá ještě mnoho očí. 
Autor: Aneta Hrdličková


Kde nejvíc frčí Citykarta