Lípy u morového sloupu prořídly, suché stromy musely k zemi  Jihlava
  27.02.2019

I když se město snažilo o poslední záchranu, stav lip na Masarykově náměstí v Jihlavě byl takový, že již nebylo možné je ponechat na původním místě. Suché stromy ve středu v ranních hodinách padly k zemi. Na původním místě zůstalo jen několik zdravých stromů.

„Pro mě osobně velké emoce. Náměstí už nebude vypadat, jak ho všichni známe. Všechny strany se snažily o záchranu, leč příroda to chtěla jinak,“ prohlásila krátce po osmé hodině ranní jihlavská primátorka Karolína Koubová. 

Na morový sloup, kolem nějž se majestátně tyčily lípy, bude nyní trochu jiný pohled. Oblíbené stromy, pod nimiž lidé v parných dnech hledali úkryt před sluncem a v zimě k nim obdivně vzhlíželi, když na nich zářila vánoční světla, jsou pryč. Konkrétně dvě z nich. A třetí, která před lékárnou na dolním náměstí. 

„Mají sníženou vitalitu a velmi silně prosychají v kosterních větvích, proto je již nelze stabilizovat řezem ani žádným jiným možným způsobem,“ vysvětlovala důvody kácení Katarina Ruschková z odboru životního prostředí jihlavské radnice.

Zůstaly jen zdravé lípy, které odborníci na jaře ošetří. Výsadbu nových stromů nedovoluje plánovaná přestavba náměstí. Návrh na rekonstrukce jihlavského centra však počítá s tím, že tam bude ještě více stromů a zeleně, než tomu bylo v současnosti. Avšak ne kolem morového sloupu, ale po obvodu náměstí. 

O tom, že stav stromů kolem Mariánského sloupu je špatný, se hovořilu už před více než deseti lety. Po snahách o omlazení dřevin ale město muselo nyní přistoupit k radikálnímu kroku. Autor: Petr JindraMísto události: Masarykovo náměstí, Jihlava


Nejoblíbenější podniky