Vrátit se do roku 1980, do cely agenta StB, je možné díky nové únikové hře

Vrátit se do roku 1980, do cely agenta StB, je možné díky nové únikové hře. FOTO: Unikneme.cz

23.04.2017
Úniková hra Disident se v Jihlavě nachází se ve sklepení jednoho z bytových domů v Mahlerově ulici. Sklepní prostory jsou zde rozsáhlé a dávají autorům hry možnost pracovat i na další hře. V těsné blízkosti hry Disident se tak rýsuje i další dobrodružství v podobě druhé tematické hry, tentokrát hororové. Dostat se ze spárů vraha nebo útect z cely agenta StB vyžaduje velkou dávku důvtipu a logického uvažování.

S únikovými hrami se v Jihlavě roztrhnul pytel. Okolo Masarykova náměstí jsou již tři, ta nejnovější je je v provozu necelé dva měsíce. Redaktorka City.cz se tedy rozhodla zmíněnou hru Disident v Mahlerově ulici vyzkoušet.

„Píše se rok 1980 a vy jste byli zatčeni příslušníkem StB. Ocitáte se rovnou v cele. Jediné štěstí, které vás potkalo je fakt, že městem právě prochází průvod oslavující socialismus. Na průvod dohlíží většina příslušníků StB včetně těch, kteří za jiných okolností hlídají vaši celu. Průvod potrvá ještě hodinu – přesně tento čas vám zbývá, abyste využili příležitosti k úniku a vyhnuli se tak nepříjemnému výslechu a bezesporu i odsouzení,“ uvádí návštěvníky do příběhu jeden ze zakladatelů hry Jiří David.

Ve hře samotné je možné s ním komunikovat pouze pomocí vysílačky. David za návštěvníky zamyká velký zámek těžkých mřížových dveří a oni zůstávají v cele s jednou dřevěnou postelí na řetězech a cihlovou stěnou.

„Nesmíme sdělit ze hry víc, aby se návštěvníkům nenarušil zážitek a abychom jim neprozradili některé kroky,“ vysvětlil David.

Obecně jsou únikové hry druhem logické zábavy pro více lidí. Základní princip takových her spočívá ve snaze skupiny dostat se z uzamčeného prostoru v  konkrétním časovém limitu. Návštěvníci se musí zorientovat a začít hledat stopy či indicie, které jim pomohou zdolávat navazující úkoly a hádanky.

Autoři pochází z nedaleké Třeště
Skupina autorů, která se na vzniku hry podílela, čítá hned šest členů. Všichni pochází z nedaleké Třeště. Celý nápad vytvoření únikové hry v Jihlavě vznikl v hlavě Pavla Forsta po návštěvě několika jiných únikových her ve větších městech. „Konkrétně téma komunismu je poměrně ojedinělé, napadlo nás, že by mohlo být lákadlem pro velký okruh lidí,“ uvedl spoluzakladatel David.

Scénář si vzal na staroti Michal Tausch. „Některé principy jsou u většiny her podobné – zamčené prostory, hledání indicií, odhalování kódů číselných zámků. Existuje však i dostatek prostoru pro kreativitu a možnost vytváření úkolů a prvků, se kterými se v jiných hrách zaručeně nesetkáte. Naše hra se odehrává v roce 1980, snažil jsem se do příběhu zakomponovat hádanky a postupy, které v maximální míře využívají dobových rekvizit, které naše hra nabízí. Cílem bylo, aby se hráči mohli do situace opravdu vžít,“ vysvětlil Tausch.

Příběh se ale měnil společně s rekonstrukcí sklepení domu v Mahlerově ulici. „Museli jsme zde udělat opravdu všechno znovu, od podlahy po strop. To nám ale dalo tu možnost stavební úpravy přizpůsobovat potřebám hry.“ dodal Jiří David, který místnost upravoval po technické stránce.

Útěk se vydařil tři minuty po limitu
Redaktorka City.cz se s partou čtyř přátel dostala z místnosti po hodině a třech minutách. „Když vidíme, že jsou hráči na dobré cestě, tak je necháme to vyřešit do konce,“ řekl David.

Zážitek byl pro nás nezapomenutelný. Poutavý příběh doplněný dobovými rekvizitami dovede návštěvníky opravdu vtáhnout do hry. Mnozí získají dojem, že se na 60 minut vážně přesunuli do doby již několik dekád minulé. 

Ačkoli jsme s únikovými hrami neměli dříve žádnou zkušenost, podařilo se nám zamčené prostory pomocí poslední hádanky opustit s pocitem velkého uvolnění. Příslušník StB přijde po pochodu do prázdné cely, podařilo se uniknout.

„Máme zde ještě další prostory, v nich zanedlouho vznikne naše druhá hra s názvem Hodina smrti. Bude to ale pro návštěvníky tvrdší povahy, jelikož do ní zařadíme horové prvky a zážitek to bude opravdu napínavý,“ prozradil na závěř David.


Autor: Aneta Hrdličková

Místo události: Mahlerova 1964/9,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  VIDEO: Jedno z největších náměstí v zemi ožilo velikonočním jarmarkem

  20.04.2019
  Náměstí v centru krajského města Vysočiny v sobotu ožilo velikonočním jarmarkem. Lidé mohli obdivovat...

  Do žlutých kontejnerů mohou lidé v Jihlavě nově vyhazovat i kovový odpad

  19.04.2019
  Třídění plastů, skla a papíru je v Česku vcelku zažitá věc. S tříděním kovů, třeba i hliníkových víček...

  Stavbaři znovu zavřou D1, na Vysočině budou z pátku na sobotu bourat most

  18.04.2019
  Řidiči od pátečního večera do sobotního dopoledne neprojedou po dálnici D1 úsekem mezi Velkým Beranovem...

  Opravenou ulici po pár měsících znovu rozkopali dělníci. Kvůli zchátralé kanalizaci

  18.04.2019
  Jen pouhých pár měsíců vydržel nový asfaltový koberec v Telečské ulici v Jihlavě. Po opravě ulice tam...

  Soud zastavil stavbu rezidence Vrchlického, peníze za rezervaci bytů lidem vrátí

  16.04.2019
  Výstavba bytového areálu rezidence Vrchlického, který budovali stavbaři na rohu jihlavských ulic Vrchlického...

  Bez bydlení nelze normálně žít, zavelela Jihlava. Radnice spustila Housing First

  15.04.2019
  Jihlava ohlásila nový přístup řešení nedostatku bytů - Housing First. Zařadí se mezi přibližně dvě desítky...

  Zapojte se do dění. Bavte se a vyhrávejte.

  Partneři portálu: