Vrátit se do roku 1980, do cely agenta StB, je možné díky nové únikové hře

23.04.2017
Úniková hra Disident se v Jihlavě nachází se ve sklepení jednoho z bytových domů v Mahlerově ulici. Sklepní prostory jsou zde rozsáhlé a dávají autorům hry možnost pracovat i na další hře. V těsné blízkosti hry Disident se tak rýsuje i další dobrodružství v podobě druhé tematické hry, tentokrát hororové. Dostat se ze spárů vraha nebo útect z cely agenta StB vyžaduje velkou dávku důvtipu a logického uvažování.

Vrátit se do roku 1980, do cely agenta StB, je možné díky nové únikové hře. FOTO: Unikneme.cz

S únikovými hrami se v Jihlavě roztrhnul pytel. Okolo Masarykova náměstí jsou již tři, ta nejnovější je je v provozu necelé dva měsíce. Redaktorka City.cz se tedy rozhodla zmíněnou hru Disident v Mahlerově ulici vyzkoušet.

„Píše se rok 1980 a vy jste byli zatčeni příslušníkem StB. Ocitáte se rovnou v cele. Jediné štěstí, které vás potkalo je fakt, že městem právě prochází průvod oslavující socialismus. Na průvod dohlíží většina příslušníků StB včetně těch, kteří za jiných okolností hlídají vaši celu. Průvod potrvá ještě hodinu – přesně tento čas vám zbývá, abyste využili příležitosti k úniku a vyhnuli se tak nepříjemnému výslechu a bezesporu i odsouzení,“ uvádí návštěvníky do příběhu jeden ze zakladatelů hry Jiří David.

Ve hře samotné je možné s ním komunikovat pouze pomocí vysílačky. David za návštěvníky zamyká velký zámek těžkých mřížových dveří a oni zůstávají v cele s jednou dřevěnou postelí na řetězech a cihlovou stěnou.

„Nesmíme sdělit ze hry víc, aby se návštěvníkům nenarušil zážitek a abychom jim neprozradili některé kroky,“ vysvětlil David.

Obecně jsou únikové hry druhem logické zábavy pro více lidí. Základní princip takových her spočívá ve snaze skupiny dostat se z uzamčeného prostoru v  konkrétním časovém limitu. Návštěvníci se musí zorientovat a začít hledat stopy či indicie, které jim pomohou zdolávat navazující úkoly a hádanky.

Autoři pochází z nedaleké Třeště
Skupina autorů, která se na vzniku hry podílela, čítá hned šest členů. Všichni pochází z nedaleké Třeště. Celý nápad vytvoření únikové hry v Jihlavě vznikl v hlavě Pavla Forsta po návštěvě několika jiných únikových her ve větších městech. „Konkrétně téma komunismu je poměrně ojedinělé, napadlo nás, že by mohlo být lákadlem pro velký okruh lidí,“ uvedl spoluzakladatel David.

Scénář si vzal na staroti Michal Tausch. „Některé principy jsou u většiny her podobné – zamčené prostory, hledání indicií, odhalování kódů číselných zámků. Existuje však i dostatek prostoru pro kreativitu a možnost vytváření úkolů a prvků, se kterými se v jiných hrách zaručeně nesetkáte. Naše hra se odehrává v roce 1980, snažil jsem se do příběhu zakomponovat hádanky a postupy, které v maximální míře využívají dobových rekvizit, které naše hra nabízí. Cílem bylo, aby se hráči mohli do situace opravdu vžít,“ vysvětlil Tausch.

Příběh se ale měnil společně s rekonstrukcí sklepení domu v Mahlerově ulici. „Museli jsme zde udělat opravdu všechno znovu, od podlahy po strop. To nám ale dalo tu možnost stavební úpravy přizpůsobovat potřebám hry.“ dodal Jiří David, který místnost upravoval po technické stránce.

Útěk se vydařil tři minuty po limitu
Redaktorka City.cz se s partou čtyř přátel dostala z místnosti po hodině a třech minutách. „Když vidíme, že jsou hráči na dobré cestě, tak je necháme to vyřešit do konce,“ řekl David.

Zážitek byl pro nás nezapomenutelný. Poutavý příběh doplněný dobovými rekvizitami dovede návštěvníky opravdu vtáhnout do hry. Mnozí získají dojem, že se na 60 minut vážně přesunuli do doby již několik dekád minulé. 

Ačkoli jsme s únikovými hrami neměli dříve žádnou zkušenost, podařilo se nám zamčené prostory pomocí poslední hádanky opustit s pocitem velkého uvolnění. Příslušník StB přijde po pochodu do prázdné cely, podařilo se uniknout.

„Máme zde ještě další prostory, v nich zanedlouho vznikne naše druhá hra s názvem Hodina smrti. Bude to ale pro návštěvníky tvrdší povahy, jelikož do ní zařadíme horové prvky a zážitek to bude opravdu napínavý,“ prozradil na závěř David.

Autor: Hrdličková Aneta

Místo události: Mahlerova 1964/9,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Jihlavský tunel čeká od pátečního večera další uzavírka, skončí v neděli

  22.03.2018
  Jihlavský tunel, který je součástí obchvatu města, policisté v pátek v osm hodin večer uzavřou. Znovu...

  Máš na to. Středoškoláci z Vysočiny ve čtvrtek poměří své síly

  21.03.2018
  Kliky, běh, celomotorický test, ale také znalost dopravních předpisů. Studenti středních škol z celého...

  FOTO: Hromadná nehoda uzavřela D1 na Brno, v Jihlavě se tvořily dlouhé kolony

  21.03.2018
  Nehoda pěti aut uzavřela ve středu odpoledne dálnici D1 na 115. kilometru ve směru na Brno. Dálnice...

  V Jihlavě mají i psi svůj luxusní salon, stará se však také o ty z útulku

  21.03.2018
  /MAGAZÍN JIHLAVA CITY/ Není to tak dávno, co se v Jihlavě objevila nová služba pro pejskaře. V Telečské...

  Epidemie chřipky slábne, do jihlavské nemocnice už zase mohou návštěvy

  19.03.2018
  Déle než měsíc trval zákaz návštěv v jihlavské nemocnici. Ten vedení nemocnice v krajské metropoli Vysočiny...

  Zemřel spisovatel a publicista Zdeněk Mahler, příbuzný světoznámého skladatele

  18.03.2018
  Ve věku 89 let zemřel v sobotu spisovatel, publicista a popularizátor vážné hudby Zdeněk Mahler, uvedl...