V předprodeji MHD lze konečně platit kartou či mobilem. Příští rok to bude možné i přímo ve vozech 27. 10. 2020

Do MHD v krajském městě Vysočiny dorazily úhrady platební kartou. Ty dopravní podnik spustil - prozatím - v předprodeji. V příštím roce se změní také odbavovací systém přímo ve vozech a validátor u řidiče umožní platbu kartou i za jednotlivé jízdné.

Že pandemie může mít i pozitivní přínosy? V Jihlavě uspíšila zavádění plateb bankovními kartami. Ty dopravní podnik spustil v úterý 27. října.

„Učinil tak s předstihem oproti původnímu plánu ve snaze účinněji bojovat s rizikem šíření koronaviru. Platit bezkontaktně už je ode dneška možné na středisku předprodeje v přízemí budovy radnice na Masarykově náměstí v Jihlavě,“ uvedl v úterý mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk. 

Časový kupón například za měsíční listopadovou jízdenku už bude možné zaplatit bankovní kartou nebo prostřednictvím bezkontaktní mobilní platby Apple Pay nebo Google Pay na svém telefonu.

Platební karty od úterý přijímají také na vrátnici DPMJ na Brtnické ulici, kde lze nyní platit například za využití myčky vozidel a po skončení nouzového stavu zde bude možné platit i přirážky k jízdnému.

Nákup jízdenek přes internet? Od října 2021

V příštím roce pak cestující zaplatí za jízdné platební kartou i přímo ve vozech. Půjde si také zakoupit jízdenku přes internet. Online dobití elektronické peněženky a nákup časových kupónů na internetu bude spuštěn v příštím roce ve stejném termínu jako možnost zaplatit kartou přímo u řidiče při nástupu do trolejbusu nebo autobusu MHD.

„Je třeba k tomu vyměnit celý odbavovací systém, a to zabere včetně veškeré potřebné administrativy s tím spojené bohužel asi 11 měsíců,“ vysvětlil ředitel jihlavského dopravního podniku Radim Rovner s tím, že plnohodnotné placení kartou a nákup jízdenek přes internet umožní v MHD v Jihlavě od října 2021.     

Jihlavská MHD se aktuálně potýká s výrazným úbytkem cestujících. Kvůli vládním opatřením nyní v nouzovém stavu jezdí ve srovnání s loňským rokem hromadnou dopravou asi polovina cestujících (o tom jsme psali více zde).

„Tržby klesly o 50 procent. Případná další omezení dopravy se budou řešit v průběhu příštího týdne. Budeme o nich ale včas informovat,“ doplnil Radim Rovner.


Autor: Michal Kolařík

Po letech v jihlavské redakci Deníku či MF DNES a iDNES.cz založil portál City.cz. Pak neodolal možnosti pracovat jako redaktor v České televizi, kde vydržel tři roky. Práce na vlastním projektu ale byla větší výzvou.Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!