Kamarád, učitel a skvělý hráč. Spoluhráči vzpomínají na Josefa Augustu - bojovníka

16.02.2017
Na hokejovou legendu Josefa Augustu vzpomíná celá hokejová rodina. Urputný bojovník a dobrý kamarád se podle nich dokázal rozdat jak na ledě, tak i v životě. Redakce City.cz vyzpovídala jeho hokejové spoluhráče a zároveň i celoživotní přátele.

Josef Augusta (druhý zprava) jako hráč v dresu jihlavské Dukly. FOTO: archiv Dukly Jihlava

Byla to legendární sestava jihlavské Dukly, jejich um zářil i v československé reprezentaci. Bratři Holíkové a Josef Augusta spolu odehráli nesčetně hokejových bitev.

Nejsou to ještě ani dva roky co Jiří Holík ztratil svého bratra a spoluhráče Jaroslava. A teď ve čtvrtek 16. února odešel další jeho výtečný spoluhráč a ikona jihlavského a československého hokeje Josef Augusta.

„Pepík, vlastně Pepíno nebo Guiseppe, jak jsem mu říkal - my jsme spolu prožili 60 let jak na ledě, tak mimo led a zažili jsme krásný chvíle a je to pro mě hrozně smutná zpráva,“ řekl Jiří Holík.

A se ztrátou kamaráda se jen těžko vyrovnává. „Já si teď v klidu procházím vzpomínky na něj. Něco se nedá ani zveřejnit,“ zmínil s hořkým úsměvem v hlase Jiří Holík.

Jak bratři Holíkové, tak Josef Augusta se narodili v Havlíčkově Brodě. „Procházeli jsme spolu životem. Známe se spolu od žákovskejch let,“ dodal Holík.

Bojovník na ledě i v životě
Nejvýstižnější přirovnání, které se podle oslovených spoluhráčů k Josefovi Augustovi hodí, je "bojovník". „On se s nemocí pral, byl bojovník jak na ledě tak mimo. Nehrál jsem s ním sice v lajně, ale v mužstvu ano. Vím, že když jsme klesali na mysli, tak brácha a Pepíno to mužstvo dokázali pozvednout,“ vzpomenul ještě na hokejová léta v jednom dresu Holík.

„On má štěstí, že má skvělou manželku a skvělý děti snad mu tam nahoře bude dobře,“ dodal.

Další kdo na legendu zavzpomínal, byla ikona Jihlavy Oldřich Válek. „Já jsem se to před chvílí dozvěděl od mého doktora, který mi říkal, že už to Pepík nevyhrál, ten závod s tou rakovinou,“ řekl Oldřich Válek.

Pro Válka byl Augusta vzorem a učitelem. „Samozřejmě to pro mě byl vzor, Holíci a on patřil do skupiny těch, co jsem měl rád a obdivoval jsem je. Dá se říct, že to byl jeden z těch splněných hokejových snů, hrát vedle nich,“ zavzpomínal Válek.

Jako spoluhráč si Augusta bral mladé hráče pod svá křídla. „Už je to hodně let co jsme spolu hráli, ale on se choval úplně normálně. Neměl potřebu nikoho šikanovat a k nováčkům se choval velmi přátelsky,“ dodal Válek. 

Z Dukly ho vyhodil, přesto Augustu uznává
Tragická událost zasáhla i Augustina Žáka, který zažil Josefa Augustu v jihlavské Dukle jako hráče a trenéra.

„Byl to dobrej chlap, k tomu těžko něco dodávat. Zaučoval mě do velkýho hokeje. Od těch starších hráčů jsme se učili, to byla ta stará škola, ti prostě byli někdo a jsou někdo. Tuhle generaci nejde nahradit,“ vzpomínal ve čtvrtek odpoledne Žák.

Málokterý hráč se může pochlubit tak úspěšnou kariérou jak hráče, tak trenéra, tyto dva někdejší spoluhráče a kamarády pojila ještě jedna zvláštnost. „Když dělal trenéra, tak mě vlastně vyhodil," zasmál se při vzpomínce Žák.

"Po roce jsem odešel do Ostravy a on s Ivanem Hlinkou udělali titul mistrů světa," dodal Žák, který s Augustou slavíval v podobné datum i narozeniny. "Josef byl narozenej 24. listopadu a já 27., takže jsme si každej rok volali. Byl to hroznej bojovník…ve všem," uzavřel smutně Žák. 

Autor: Vaňkát Lukáš

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Recyklace je "in". Lidé v Jihlavě vloni vytřídili nejvíc tříděného odpadu

  19.01.2018
  Jihlavané v loňském roce rekordně třídili odpad. Od roku 2016 se množství svezeného skla, papíru, plastu...

  Chybí záchytná parkoviště, kritizuje stav D1 po hromadné nehodě hejtman Vysočiny

  18.01.2018
  Úterní kolaps dálnice D1, kdy do sebe na 99. kilometru narazilo přes třicet aut, podle hejtmana Kraje...

  VIDEO: D1 na Prahu se po devatenácti hodinách rozjela. Bouralo tam přes třicet aut

  17.01.2018
  /AKTUALIZOVÁNO 08:41/ Šestatřicet aut se po úterním poledni srazilo na 99. kilometru dálnice D1. Doprava...

  Na záchytce přespávají opilci z celého kraje. Nikdo ji ale nechce provozovat

  17.01.2018
  Na protialkoholní jihlavské záchytce bývá vcelku často rušno. Poté, co stávající provozovatel podal výpověď,...

  Chemostacionář v nemocnici dárci vybavili novými křesly i tablety

  16.01.2018
  Chemostacionář se stal Vánočním pokojem loňského roku. Dárci si ho poprvé v historii zařídili úplně celý,...

  Opilý Maďar se zákazem řízení převrátil kamion na D1. Nadýchal přes dvě promile

  15.01.2018
  Se zákazem řízení a navíc s alkoholem v krvi usedl za volant maďarský řidič, který v sobotu večer převrátil...