Ohlédnutí za dvaceti lety MFDF Ji.hlava: patnáctka v sukni dospěla v dámu

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava má za sebou už dvacátý ročník. FOTO: MFDF Ji.hlava

12.11.2016
Za dvě dekády zažili obyvatelé krajského města díky Mezinárodnímu festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava zahalený Prior i mítink pejskařů.

Oslavu druhého desetiletí má Meziná­rodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava za sebou. Za dvacet let svého života se zakořenil do povědomí Jihlavy a kraj­ské město Vysočiny se díky němu vyzdvihlo na špičku evropského formátu. Ačkoli jeho dospí­vání neproběhlo bez překážek, pubertu už má za sebou a může se jen zdokonalovat.

OSCAROVÉ NAROZENÍ. První ovace v plném kinosále se ozvaly 24. října 1997. Projekt studentů jihlavského gymnázia Marka Hovorky a Jana Šprincla se stal živým, a to naplno. Hned na první ročník do Jihlavy zavítal Jan Svěrák se svým os­carovým filmem Ropáci. Akreditovaných účastníků se na třídenní akci sjelo z celé České republiky přes 300.

Druhý ročník už prodloužil své trvání na pět dní. Vzniklo i několik filmových sekcí a také noční hudební projekce. Novinkou se stal i festivalový deník DO­KumentReVuE. Ten ale ze začátku řešil menší problém, do redakce se nemohl sehnat počítač.

V průběhu pár dalších let se dokumen­tární festival ruku v ruce s okolním světem začal pomalu digitalizovat. Filmové snímky na VHS nahradila cédéčka, skončilo i složité spojení Jih­lavy s dalekými kouty světa pomocí faxu.

PATNÁCTKA V SUKNI. Následovalo několik let technologického vývoje. Festival se zvětšoval, zájem mladých lidí o dokumentární filmy pro­mítané v Jihlavě překročil hranice republiky a bylo potřeba zvětšit kapacitu sálů a také zdi­gitalizovat zdejší prostředí.

I přes veškeré inovace ale pořadatelé neza­pomínali na šlechtění duše festivalu. Už v roce 1999 se na Masarykově náměstí uspořádal mí­tink pejskařů a akreditovaných účastníků, a to pouze jako doplněk festivalu, v jehož znělce byl tehdy hlavní postavou právě pes.

Od té doby se doprovodné instalace od jih­lavského náměstí nevzdálily ani o krok. Akorát Jihlavané si zvykali pomalu. V rámci pátého ročníku se v ulicích vyvěsily české vlajky, které ale namísto modrého trojúhelníku měly trych­týř podobného tvaru a barvy. Nové festivalové logo bylo na světě. Objevila se řada protestů, zaznívaly hlasy o hanobení státního symbolu. Festival se navíc konal ve dnech státního svát­ku, a proto rada města tehdy rozhodla vlajky sundat.

O několik let později se díky kreativitě archi­tektů mohli Jihlavané konečně podívat na Ma­sarykovo náměstí bez Prioru. Celý jeho povrch, který čítá přes 5 tisíc metrů čtverečních, byl obalen bílou fóliovou sítí. Do „bílých šatů“ byly zahaleny i další festivalové budovy. Tato výtvar­ná koncepce 15. ročníku měla evoko­vat patnáctileté dívenky v sukýnkách.

DOSPĚLÁ DÁMA. Festival má dnes už zvučné jméno, ale stále roste ruku v ruce s krajským městem Vysočiny. Jeho pořadatelé společně s „otcem“ festivalu Markem Hovorkou se neu­stále snaží akci přiblížit nejen desetiti­sícům návštěvníků z celého světa, ale také Jihlavanům. Tomu letos například napomohly úspěšně herní stanice, na nichž si mohli i zájemci bez akreditace zkusit zahrát vybrané počítačové hry.

„Chceme jít naproti jakémusi doku­mentárnímu elementu: tedy reflektovat proměnlivost a jistou nezachytitelnost přítomnosti. Teprve když člověk zarámuje ka­merou, co vidí, vyjádří zároveň svůj vlastní ná­zor. Taková je i Ji.hlava, názorový festival, a to bez toho, aniž by byla jednonázorová. Nezají­má nás jedna perspektiva, ale spíše znejistění či poukázání na věci, které si člověk běžně nemá čas nebo možnost uvědomit,“ řekl o dnešní po­době festivalu Marek Hovorka.


Autor: Aneta Hrdličková

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Jak poznat podvodníky, napoví seniorům divadelní představení v pěti městech Vysočiny

  12.08.2019
  Na stále častější případy podvodů a klamání seniorů reagovala Jihlava divadelní hrou. Pro tuto část populace...

  FOTO: "Dej Bůh štěstí tomu domu". Na klenbě řemeslníky překvapily barokní malby

  07.08.2019
  Na klenby krytého dvora u domu v ulici Matky Boží v centru Jihlavy někdo před dvou sty lety namaloval...

  FOTO: Nová školka nespotřebovává téměř žádnou energii. A děti v ní mohou být i přes noc

  25.07.2019
  Jihlava je prvním městem v Kraji Vysočina, které otevře mateřskou školu s nepřetržitým provozem. Ta navíc...

  Zavlažovací chodník v Jihlavě svede dešťovou vodu ke kořenům stromů

  22.07.2019
  Narůstající sucho nutí i města zamýšlet se nad hospodařením s vodou. A tak zatímco třeba v Brně vyhlašují...

  FOTO: Stoletá vila je už dva roky opuštěná. Sloužila k výuce, teď ji kraj chce prodat

  16.07.2019
  Výstavní vila z roku 1906 v širším centru krajského města Vysočiny hledá nového majitele. Hejtmanství...

  V bezpečnosti silnic vede Jihlava, nejbezpečnějším okresním městem je Tachov

  10.07.2019
  Česká pojišťovna sestavila již patnáctý Index bezpečnosti silničního provozu za rok. K tomu výročí její...