Po kolejích na Vysočině bude dál jezdit „národní dopravce“. Musí však koupit nové vlaky  05. 02. 2019

Kraj Vysočina bude platit Českým drahám vyšší kompenzaci za ztrátu. V následujících deseti letech přijde železniční doprava na 6,3 miliardy korun. Podmínkou bude nákup nových vlaků. Ty vyjedou na koleje nejpozději na přelomu let 2023 a 2024. Standardem bude WiFi připojení i klimatizace.

Dost bylo starých „motoráků“. Letité sytě červené železniční legendy mají vysočinské koleje opustit nejpozději do roku 2024. Do té doby mají České dráhy čas na zakoupení nových vlaků.

„Součástí smlouvy je ujednání o nasazení patnácti kusů nových jednotek se 120 až 160 místy k sezení dle typu. Ty budou nasazeny nejpozději od jízdního řádu 2023/2024,“ informoval radní Jan Hyliš.

Kraj se s „národním dopravcem“ domluvil na smlouvě s platností 120 měsíců, tedy deset let. Celkový kilometrový rozsah by měl za tu dobu přesáhnout 43,7 milionů kilometrů, což činí kompenzaci 6,3 miliard korun.

Kraj tak bude nově drahám kompenzovat ztráty částkou 145 korun za kilometr. To je o sedmnáct korun víc než doposud.

„Patnáctka nových jednotek bude drahami nasazena v kombinaci 6 elektrických a 9 motorových vlaků a má nahradit nejstarší soupravy, které se po kolejích v regionu pohybují,“ doplnil Hyliš.

Pokud se v nadcházející dvouměsíční zákonné lhůtě nic nezmění, dojde k podpisu a uzavření smlouvy.
Autor: Petr Jindra

Další zprávy z Jihlavy a okolíKde nejvíc frčí Citykarta