Pořadník na čínské televize v Prioru. A Dukla válí. Pohled do dnešní Jihlavy, kdyby roku 1989 bylo vše jinak  Jihlava
  17.11.2015

Jak by asi vypadal život v Jihlavě, nebýt pádu komunistického režimu? O čem by informovaly cenzurou sešněrované místní noviny? Na internetu bychom si možná zprávy vůbec nepřečetli...

Jak mohl vypadat 17. listopad 2015, kdyby se historie před šestadvaceti lety nevydala jiným směrem a národ dál svíral komunismus? V redakci JihlavaCity.cz jsme se pokusili si s nadsázkou představit, o čem by si v dnešní den mohli číst v cenzurovaných novinách Jihlavané. 

1. Dukla Jihlava, třicetinásobný mistr Československa, porazil Žilinu vysoko 8:1. Armádní klub si připsal páté vítězství v řadě. Naposledy podlehl před třemi týdny Rudé hvězdě Brno.

2. Obchodní dům Prior na jihlavském náměstí Míru se připravuje na vánoční prodeje. V oddělení elektra budou od středy k dostání špičkové ploché televizory čínské výroby. Jejich počet je však omezen. K dostání bude zboží na vypsaný pořadník. Oddělení ovoce a zeleniny ale hlásí, že banány na Vánoce budou!

3. V Jihlavě se zlepší dostupnost volání pomocí přenosných telefonů. Státní telekomunikační operátor SIGNÁL navíc od ledna příštího roku zajistí volání i do zemí východního bloku a SSSR. Například hovor do Moskvy vyjde na pouhých 30 Kčs za minutu. K západním sousedům však spojení nebude možné. 

4. Už 20. listopadu proběhne ve vojenském areálu Pístov cvičení tankové divize Stalin, Lenin a Husák. Při cvičení se očekává, že otřesy dolehnou až do centra Jihlavy. Akce na podporu ochrany pracujícího lidu před jižními imperialisty je plně kontrolována příslušníky lidových milicí a SNB.

5.  Zvýšený dohled příslušníků SNB bude dnes, 17. listopadu, probíhat nad schůzkou studentů na náměstí Míru. Ti chtějí u morového sloupu uctít položením květin a rozsvícením svíček památku soudruha Evžena Plocka.

6. Do jihlavských kin Panorama a Vysočina míří nový snímek amerických filmových studií o agentu 007 Jamesu Bondovi s britským hercem Danielem Craigem v hlavní roli. O film je mezi diváky velký zájem, vstupenky na premiéru jsou již vyprodány.

7. V bývalém továrním areálu pod Znojemským mostem vznikne výzkumné středisko pro vývoj navigačních systémů sovětských družic - poslů míru. Přestavba areálu by měla být dokončená ještě v této pětiletce.

8. V Jihlavě vázne zásobování. V posledních dnech se lidé musí spokojit s omezenými dodávkami pečiva. Může za to výkyv cen obilovin na světových trzích, způsobený neúrodou v západních zemích. V nejbližších dnech by však měla pomoci situaci řešit dodávka obilovin, zejména pšenice, ze zemí Sovětského svazu.

9. Kryté koupaliště bude ještě letos dokončeno! Velký cíl zdá se být u konce. Po letech strádání Jihlavanů se díky úsilí strany a poctivé práce dělníků podaří dokončit kryté jihlavské koupaliště s celoročním provozem. Bude obsahovat i takové vymoženosti, jako jsou vířivé vany nebo vyhřívaný bazén. 

10. Sídliště Julia Fučíka bude mít vlastní trolejovou linku. Největší jihlavské sídliště Julia Fučíka nedaleko jihlavského přivaděče s více než dvaceti tisíci obyvateli bude mít v příštím roce vlastní trolejovou linku F. Natažení trolejí je plánované již na duben příštího roku. Projekt by mohlo ohrozit zpoždění dodávek materiálu, tak jak se tomu stalo u jihlavského krytého koupaliště. 

A jak by podle vás vypadal život v Jihlavě dnes, nebýt pádu komunistického režimu? 


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.
Nejoblíbenější podniky