V jihlavské galerii objevili zazděný vchod do podzemí. Co je za zdí, zatím nikdo neví  01.03.2016

Při sanačních pracích ve sklepích Oblastní galerie Vysočiny v Komenského ulici byl objeven zazděný vchod. Ten nebyl dosud zaznamenán ani v historických mapách. Zatím tak nikdo netuší, co se za zdí ukrývá.

Dosud neznámé prostory objevili odborníci při sanačních pracích ve sklepích Oblastní galerie Vysočiny v Komenského ulici v Jihlavě. Zazděný vchod vedoucí ze sklepení domu obvodovou zdí pod terén Komenského ulice, není nikde zaznamenán. A je tak trochu záhadou.

„V žádných historických mapových podkladech jsme ho neznamenali, zakreslený není ani v mapách jihlavského podzemí,“ uvedla Eva Pausarová z majetkového odboru Krajského úřadu Kraje Vysočina.

„Zatím jsme vykopali schodiště vedoucí k zazděnému vchodu, ten vypadá, že je zazděný minimálně sto let,“ dodala přímo na místě redaktorovi JihlavaCity.cz Eva Pausarová.

Na schodišti se našly střepy rozbitých mís, nočníků, kachlových kamen a zbytky popela, sloužilo tak nejspíše nějakou dobu jako odpadní jáma.

„Odpady, které se zde našly, vyhodnocuje Muzeum Vysočiny. Hodnotí a kontrolují nálezy, které se v odpadní jámě našly,“ popsala Eva Pausarová. Podle ní se však žádný historicky cenný nález mezi odpadem neukrýval. 

Za zdí by mohla být studna, napovídá vlhkost
Ani odborníci však zatím netuší, co se za zdí ukrývá. Odhadují, že za zdí bude nejspíše nějaký úložný sklep či odvodňovací kanál. Nebo také studna, protože tu měla v centru města většina domů. Prostor byl mohl být také propojený s jihlavskými katakombami.

„Za zazděný vchod se podíváme nejspíš v první fázi vrtanou sondou a kamerou pro případ, že by tam byl zatopený prostor, aby nedošlo k větším škodám. Pokud bude zasypaný, tak zjistíme, jestli tam není zhroucená chodba,“ sdělila Eva Pausarová další plánovaný postup.
Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.


Kde nejvíc frčí Citykarta