Počty střetů aut se zvířaty rostou. Nižší čísla hlásí díky oplocení jen dálnice D1  Jihlava
  11.01.2019

1 327 případů srážek auta se zvěří, taková je bilance nehod v Kraji Vysočina za rok 2018. Negativní trend narušují jen čísla z dálnice D1. Tam se díky budování oplocení daří počty srážek snižovat. Situace je však podle policie vážná.

Vysočinští policisté bijí na poplach. Srážek aut s lesní zvěří či domácími zvířaty rapidně přibývá.

„Pro srovnání uvádíme, že v roce 2014 jsme v našem kraji zadokumentovali celkem 714 dopravních nehod, střetů vozidel s lesní zvěří. O rok později to bylo již 1 010 střetů a v roce 2016 jich bylo 1 074,“ informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Největší nárůst srážek se zvířaty hlásí Jihlavsko. Oproti roku 2017 zde došlo k navýšení o 66 případů.

„Ke střetům vozidel s lesní zvěří dochází na celém území našeho kraje a na silnicích všech tříd, včetně dálnice D1. K typicky nejnebezpečnějším místům, kde je vysoké riziko výskytu zvěře, se řadí především rozhraní lesa a pole nebo louky a dále také cesta vedená lesními porosty,“ upozorňoval dopravní policista Jan Kostečka.

Největší nebezpečí řidičům hrozí hlavně v časných ranních, respektive večerních hodinách. Myslivci připomínají, že je třeba být opatrný i po dešti, kdy zvířata hledají teplá místa na asfaltu, aby rychleji oschla.

Jediným pozitivem loňských statistik jsou údaje o snižujícím se počtu sražených zvířat na dálnici D1. Ten odborníci připisují její opravě a vybudovanému oplocení, které zabraňuje vběhnutí na klíčovou dopravní tepnu.

PSALI JSME: Pod koly na D1 zemřel vlk. Zabránit střetům mohou mosty v migrační trase zvěřeAutor: Petr Jindra
Nejoblíbenější podniky