Počítadla z cyklostezek hlásí1,6 milionů lidí. Rekord utržil žďárský Pilák  08. 03. 2019

Dvanáct automatických počítadel cyklistů či chodců instalovalo hejtmanství od roku 2016 na území celého Kraje Vysočina. Umístěny jsou na vybraných cyklostezkách. Do současnosti již evidují přes 1,6 milionu průchodů či průjezdů. Nejnavštěvovanější je přitom žďárský Pilák.

2 779 průchodů či průjezdů po cyklostezce. Taková je rekordní denní hodnota, kterou naměřil počítadlo na cyklostezce Pilák na okraji Žďáru nad Sázavou v červenci 2016. Špatně si nevede oblíbená spojnice Jihlavy a Luk nad Jihlavou či stezka u Přibyslavi. Ty vykazovaly rekordní hodnoty shodně v dubnu 2018.

„Od července 2018 monitoruje sčítač i vytíženou nábřežní cyklostezku v Havlíčkově Brodě, kde byl rekordní počet za sledované období nasčítán v neděli 16. září 2018, a to 2 062 průjezdů cyklistů a průchodů chodců,“ uvedla náměstkyně hejtmana Jana Fischerová. Podle ní je havlíčkobrodská statistika důkazem zajímavého fenoménu, jelikož jde o smíšenou stezku pro chodce i cyklisty a zhruba do září se tam statistiky dělí přibližně půl na půl.

S klesajícími teplotami logicky klesají i počty cyklistů. Ovšem i v listopadu jich je stále skoro čtvrtina. „Dokazuje to, že městská cyklistika se stává téměř celoroční záležitostí.  Tato čísla mohou pomoci obcím i při obhajobě žádostí o financování dopravní infrastruktury,“ dodal cyklokoordinátor Kraje Vysočina Petr Stejskal.

V letošním roce bude mít kraj pro cyklodopravu připraveno 11 milionů korun. Podání žádostí bude možné od 5. do 15. března.Dotační podmínky a formuláře naleznete na tomto odkazu.
Autor: Petr Jindra

Další zprávy z Jihlavy a okolíKde nejvíc frčí Citykarta