Startuje Veřejná doprava Vysočiny. Cestujícím přinese víc spojů na frekventovaných trasách  07. 03. 2019

Konečně, pomyslí si řada cestujících na Vysočině. Tolik očekávaná Veřejná doprava Vysočiny, tedy sjednocený dopravní systém, který už funguje i v jiných krajích, je tady. I když zatím jen v přípravném stádiu. Lidem ve vlacích a autobusech přinese větší počet spojů na důležitých dopravních linkách.

Rychlá, pohodlná, s navazujícími spoji, taková by měla být Veřejná doprava Vysočiny. Mí za cíl dostat další lidi z aut do krajských autobusů či vlaků. Ačkoli by první etapa projektu měla odstartovat až v prosinci letošního roku, již nyní lze využít první výsledky projektu.

„Nové autobusové linky z Jihlavy do Velkého Meziříčí a do Brna či železniční spojení Havlíčkův Brod – Pardubice. Tyto dvě trasy veřejné dopravy už respektují nové uspořádání regionálních spojů v rámci Veřejné dopravy Vysočiny,“ vysvětlovala mluvčí hejtmanství Jitka Svatošová.

Někteří cestující možná čekali, že na nový systém dopravci najedou za jeden den. Jenže zavedení sjednocené dopravy v kraji je dlouhodobý proces, který je rozdělen do tří etap.

Ta první v prosinci začlenění vlaky do integrovaného systému. Druhým krokem bude zapojení autobusů, které je naplánováno na přelomu roku. „Začleňování spojů do nového systému regionální dopravy je účelové. Díky němu můžeme eliminovat budoucí skokové a nárazové změny. Pokud si jich lidé vůbec všimnou, vnímají je jako vítané navýšení počtu spojů,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek.

Třetí etapa sladí s tímto systémem linky městské hromadné dopravy. Například jihlavský dopravní podnik už řeší, zda bude možné Jihlavskou kartu využít i pro spoje Veřejné dopravy Vysočiny.

Kdy přesně bude třetí fáze skončí, to je zatím ve hvězdách. Vše bude záležet na tom, jak se podaří sjednocenou dopravu dopravcům vyladit.
Autor: Petr Jindra


Další zprávy z Jihlavy a okolí