Vlk sražený na D1 u Jihlavy přišel až z Karpat. Hledal si v Čechách partnerku

Zoolog Pavel Hulva odebírá vzorek pro genetickou analýzu. FOTO: archiv Pavla Hulvy

27.03.2017
Rozbor tkáně z těla autem sraženého vlka ukázal, že zvíře, které zemřelo na dálnici, se nejspíše vydalo na několik set kilometrů dlouhou cestu z Karpat. Jednu překážku však při hledání partnerky nepřekonal. „Je potřeba šetrněji plánovat dopravní sítě,“ zhodnotil to expert z Hnutí Duha.

Genetické analýzy tkáně vlka, který zahynul po srážce s autem na dálnici D1 na Jihlavsku (více o tom jsme psali zde), ukázaly, že zvíře pocházelo z Karpat.

„DNA děděná po mateřské linii nese variantu, která je nejčastější u vlků ze středního a západního Slovenska a z polských Beskyd. Tat se nevyskytuje u takzvané středoevropské nížinné populace vlka, která obývá převážně západní Polsko a Německo a zahrnuje i české smečky v Podbezdězí a na Broumovsku. Příslušnost ke karpatské populaci ukazují i analýzy jaderné DNA,“ vysvětlil molekulární ekolog Pavel Hulva.

Z místa, odkud pocházel, pravděpodobně urazil několik set kilometrů. „U vlků se můžeme s mnoha set kilometrovými přesuny setkat zejména u mladých samců, kteří hledají nové teritorium. To byl zřejmě i případ zvířete usmrceného na Vysočině. Zjara jsou dlouhé přesuny vlků nejčastější,“ informovali ochránci na webu selmy.cz.

Bezpečí pro šelmy i pro řidiče

Osud tohoto „cestovatele“ na D1 ilustruje podle webu jeden z problémů, s nímž se velké šelmy potýkají v člověkem pozměněné krajině. Silnice pro ně představují bariéry, auta je usmrcují.

Vlka, který přešel na Jihlavsko až z Karpat, je velká škoda. Výskyt vlků na česko-slovenském pomezí je v posledních letech spíše sporadický a mrzí nás, že zvíře už nenajde partnera pro založení další smečky. Je potřeba šetrněji plánovat dopravní sítě, aby naše silnice byly bezpečnější pro divoká zvířata i pro řidiče,“ vysvětlil expert na velké šelmy z Hnutí Duha Miroslav Kutal.

Vlci se však musejí potýkat i s dalšími hrozbami jako je pytláctví, případně i legální lov na Slovensku. Přičemž právě karpatská populace je lovem zatížená podle webu selmy.cz mnohem více než celoročně hájená populace z nížin Polska a Německa, rozptyl vlků z Karpat je proto méně obvyklý.

Historie z loňska se opakovala

„Zajímavé je, že velmi blízko inkriminovaného místa se vlk vyskytoval i na jaře roku 2016. Zvíře bylo zachyceno na fotopast a pak podle neověřených údajů místních obyvatel rovněž uhynulo po srážce s vozidlem. Podobné údaje naznačují význam Vysočiny pro dálkové přesuny velkých savců i jejich schopnost unikat lidské pozornosti. Na dálnicích a silnicích nehynou jen vlci, ale i rysi, losi, vydry a řada dalších druhů zvířat,“ uvedl ředitel Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

Genetický výzkum letos v březnu usmrceného vlka vedl Pavel Hulva z Karlovy Univerzity, podílela se na něm také Barbora Černá Bolfíková z České zemědělské univerzity a Vendula Woznicová z Ostravské univerzity.

„K rozvoji více ekologicky šetrných dopravních sítí v Karpatech by měl přispět projekt Transgreen, který od ledna tohoto roku probíhá v České republice, Maďarsku, Rumunsku, Slovensku a na Ukrajině,“ uvedl informaci web selmy.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Pod koly na D1 zemřel vlk. Zabránit střetům mohou mosty v migrační trase zvěře


Autor: Vendula Šťávová

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Osudové setkání s jógou prožila v Miami. Teď mladá matka připravuje italskou kávu na Horním Kosově

  23.03.2019
  Zvládá toho tolik, že je to až s podivem. Má tříleté dítě a navíc od rána s úsměvem připravuje hostům...

  V jihlavském Cityparku se střídají nájemci. Prostory opustilo i Rádio Jihlava

  19.03.2019
  Největší nákupní a zábavní centrum v Kraji Vysočina se mění. A součástí změny jsou i společnosti, jež...

  VIDEO: Turka pije jen u babičky. Hrdý Jihlavan přibližuje, jak moc jde dohromady káva s rumem

  16.03.2019
  Káva Jihlavanka je stále ve většině domácností v zemi vítaná značka. Vysočinská metropole však už dávno...

  Jihlavská nemocnice vysílá operaci v přímém přenosu, pacienti uvidí, co je čeká

  15.03.2019
  Trpíte artrózou a hrozí vám operace kolene? Máte z ní strach? Jihlavská nemocnice přichází s unikátním...

  Soumrak vesnických obchodů: lidé dojíždějí do měst, kde i nakupují, senioři ne

  12.03.2019
  Tvrdou zkoušku prožívají obchody potravin a smíšeného zboží v obcích. Menší množství pracovních nabídek...

  Počítadla z cyklostezek hlásí1,6 milionů lidí. Rekord utržil žďárský Pilák

  08.03.2019
  Dvanáct automatických počítadel cyklistů či chodců instalovalo hejtmanství od roku 2016 na území celého...