Vlk sražený na D1 u Jihlavy přišel až z Karpat. Hledal si v Čechách partnerku

Zoolog Pavel Hulva odebírá vzorek pro genetickou analýzu. FOTO: archiv Pavla Hulvy

27.03.2017
Rozbor tkáně z těla autem sraženého vlka ukázal, že zvíře, které zemřelo na dálnici, se nejspíše vydalo na několik set kilometrů dlouhou cestu z Karpat. Jednu překážku však při hledání partnerky nepřekonal. „Je potřeba šetrněji plánovat dopravní sítě,“ zhodnotil to expert z Hnutí Duha.

Genetické analýzy tkáně vlka, který zahynul po srážce s autem na dálnici D1 na Jihlavsku (více o tom jsme psali zde), ukázaly, že zvíře pocházelo z Karpat.

„DNA děděná po mateřské linii nese variantu, která je nejčastější u vlků ze středního a západního Slovenska a z polských Beskyd. Tat se nevyskytuje u takzvané středoevropské nížinné populace vlka, která obývá převážně západní Polsko a Německo a zahrnuje i české smečky v Podbezdězí a na Broumovsku. Příslušnost ke karpatské populaci ukazují i analýzy jaderné DNA,“ vysvětlil molekulární ekolog Pavel Hulva.

Z místa, odkud pocházel, pravděpodobně urazil několik set kilometrů. „U vlků se můžeme s mnoha set kilometrovými přesuny setkat zejména u mladých samců, kteří hledají nové teritorium. To byl zřejmě i případ zvířete usmrceného na Vysočině. Zjara jsou dlouhé přesuny vlků nejčastější,“ informovali ochránci na webu selmy.cz.

Bezpečí pro šelmy i pro řidiče

Osud tohoto „cestovatele“ na D1 ilustruje podle webu jeden z problémů, s nímž se velké šelmy potýkají v člověkem pozměněné krajině. Silnice pro ně představují bariéry, auta je usmrcují.

Vlka, který přešel na Jihlavsko až z Karpat, je velká škoda. Výskyt vlků na česko-slovenském pomezí je v posledních letech spíše sporadický a mrzí nás, že zvíře už nenajde partnera pro založení další smečky. Je potřeba šetrněji plánovat dopravní sítě, aby naše silnice byly bezpečnější pro divoká zvířata i pro řidiče,“ vysvětlil expert na velké šelmy z Hnutí Duha Miroslav Kutal.

Vlci se však musejí potýkat i s dalšími hrozbami jako je pytláctví, případně i legální lov na Slovensku. Přičemž právě karpatská populace je lovem zatížená podle webu selmy.cz mnohem více než celoročně hájená populace z nížin Polska a Německa, rozptyl vlků z Karpat je proto méně obvyklý.

Historie z loňska se opakovala

„Zajímavé je, že velmi blízko inkriminovaného místa se vlk vyskytoval i na jaře roku 2016. Zvíře bylo zachyceno na fotopast a pak podle neověřených údajů místních obyvatel rovněž uhynulo po srážce s vozidlem. Podobné údaje naznačují význam Vysočiny pro dálkové přesuny velkých savců i jejich schopnost unikat lidské pozornosti. Na dálnicích a silnicích nehynou jen vlci, ale i rysi, losi, vydry a řada dalších druhů zvířat,“ uvedl ředitel Správy chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy Václav Hlaváč.

Genetický výzkum letos v březnu usmrceného vlka vedl Pavel Hulva z Karlovy Univerzity, podílela se na něm také Barbora Černá Bolfíková z České zemědělské univerzity a Vendula Woznicová z Ostravské univerzity.

„K rozvoji více ekologicky šetrných dopravních sítí v Karpatech by měl přispět projekt Transgreen, který od ledna tohoto roku probíhá v České republice, Maďarsku, Rumunsku, Slovensku a na Ukrajině,“ uvedl informaci web selmy.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Pod koly na D1 zemřel vlk. Zabránit střetům mohou mosty v migrační trase zvěře


Autor: Vendula Šťávová

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Rozšíření Hradební ulice v centru Jihlavy se zpozdí a prodraží. Kvůli kanalizaci

  18.06.2019
  Práce na rozšíření průtahu Jihlavou, který ve chvílích uzavírky dálnice D1 slouží i jako objízdná trasa,...

  Aby bylo živo, zrušili úředníci byrokracii a vybrali místa pro kulturu, akce lze hlásit on-line

  13.06.2019
  Uspořádat akcí v ulicích, na náměstích či parcích, může být někdy kvůli povolením radnice složité. V...

  FOTO: Citypark čekají změny za sto milionů, dostane i prosklený výtah s výhledem

  12.06.2019
  Jihlavský Citypark čeká letos výrazná proměna. Rekonstrukce, jejíž náklad přesáhne 100 milionů korun,...

  OBRAZEM: Eurojack měl říz. V Jihlavě změřili síly dřevorubci z celé Evropy

  09.06.2019
  Létající piliny a ostré zářezy jak pilou, tak sekerou. Mistrovství Evropy v dřevorubeckých sportech Eurojack...

  FOTO: Pod Křemešníkem rostou mladé buky Terka a Vojta, stromy nesou jména dětí, které je vysadily

  09.06.2019
  Dvacítka dětí z celé Vysočiny pod Křemešníkem na Pelhřimovsku zasadila mladé buky. Dvouleté odolné a...

  "Ráno si dát šťopičku slivovice," zní recept ženy z Jihlavy. Oslavila 104. narozeniny

  07.06.2019
  Úctyhodného věku 104. let se v pátek dožila Anděla Hosová z Jihlavy. Pogratulovat k narozeninám jí za...