Stovky let tam stál městský špitál s kostelem. Teď se dům naproti divadlu dočká opravy  05. 08. 2020

Dům naproti Horáckému divadlu v Komenského ulici už toho hodně pamatuje. Od 15. do 19. století tam fungoval městský špitál s kostelem. Nyní nechá město na domě opravit barokní fasádu.

V prosklených plochách fasády Horáckého divadla se od začátku srpna zrcadlí lešení domu, který je přes ulici. Až řemeslníci lešení sundají měl by nejen odraz ve skle nabídnout radostnější pohled. 

Jihlavská radnice totiž nechala opravit barokní fasádu domu. “V rámci projektu bude obnovena uliční fasáda a provedena repase vchodových vrat historického objektu,” uvedla za jihlavskou radnici mluvčí Aneta Hrdličková. 

Opravu provede na základě výběrového řízení společnost FORTIS spol. s r. o. a bude stát více než půl milionu korun. Z toho bezmála polovinu přispěje Kraj Vysočina z fondu na opravu památek. Hotovo by mělo být do poloviny října.

Dům s číslem  orientačním 27 je již od roku 1958 nemovitou kulturní památkou. Jde totiž o významnou stavbu, která pamatuje značnou část historie města. Od roku 1470 v domě fungoval městský špitál s kostelem.

„V severní části objektu se nacházel bývalý špitální kostel sv. Alžběty, jehož gotické zdivo je částečně zachováno ve hmotě stávajícího objektu,” uvedl Ondřej Stránský z oddělení správy realit jihlavského magistrátu.

Obnovovaná pozdně barokní uliční fasáda dvoupatrového objektu s bohatě členěným průčelím a zdobeným vstupním portálem pochází z roku 1793 a byla navržena jihlavským stavitelem Matthiasem Plottem. 

V průběhu 20. století pak postupně docházelo k zjednodušení detailů této fasády. 

„Vzhledem k historickému významu lze výše uvedený objekt považovat za velmi významnou nemovitou kulturní památku, která je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR,“ doplnil Stránský. 
Autor: Michal Kolařík

Po letech v jihlavské redakci Deníku či MF DNES a iDNES.cz založil portál City.cz. Pak neodolal možnosti pracovat jako redaktor v České televizi, kde vydržel tři roky. Práce na vlastním projektu ale byla větší výzvou.


Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!