Studenti z Brna prověří jihlavské historické domy. Tříletý program pomůže radnici v rozhodování  Jihlava
  02.01.2019

Šest semestrů. Tak dlouho budou na Vysočinu jezdit studenti brněnského Vysokého učení technického, fakulty architektury, kteří budou podrobně zkoumat vybrané historické domy v jihlavském centru. Na projekt přispěje i jihlavská radnice. Výzkum jí pomůže při budoucím rozhodování.

Stavebně historický průzkum budou v průběhu následujících tří let provádět studenti z brněnské technické univerzity. V hledáčku mají celkem třicet domů z jihlavské městské památkové rezervace. Potom by měla vzniknout i návrhová studie, co s domy dělat dál.

„Nechceme oživovat jenom samotné náměstí, ale chceme se pustit do opravy celé městské památkové rezervace, což se v minulosti moc nedařilo. Tento projekt nám dává možnost mít profesionálně zpracované podklady k tomu, abychom mohli jihlavské historické domy zrekonstruovat pečlivě, s ohledem na to, co je hodnotné a je to potřeba zanechat, a co je možné zmodernizovat,“ uvedla primátorka Karolína Koubová.

Metropole Vysočiny přispěje jako jeden z garantů každoroční částkou 350 tisíc korun. Podle Martin Laštovičky, který městskou rezervaci spravuje, je také důležité dodat, že studie pomůže nejen konkrétním domům, ale rezervaci jako celku.

Výstupy z průběhu výzkumu bude radnice zveřejňovat každý rok na svých webových stránkách. Dále jsou také připraveny různé workshopy a výstavy, jež mají lidem přiblížit, jak průzkum probíhá a k čemu zatím dospěl.


Autor: Petr JindraMísto události: Masarykovo náměstí, Jihlava


Nejoblíbenější podniky