Svatomartinský průvod letos nevyjde, kvůli koronaviru Jihlava škrtla i Vánoce a kluziště   Jihlava
  09. 11. 2020

Svatomartinský průvod se měl letos konat již po třiadvacáté v řadě, kvůli pandemii nemoci Covid-19 a s ní souvisejícími vládními nařízeními se ale musí tradiční akce zrušit. Poslední tečkou byl celorepublikový zákaz stánkového prodeje. Letos Jihlavané nemohou počítat ani s vánočními trhy a kluzištěm, které mělo vloni na jihlavském náměstí svou premiéru.

Svatomartinský průvod? To je tradice, na kterou v Jihlavě do ulic každoročně vyrazí tisíce lidí. Letošní rok je ale kvůli pandemii koronaviru vše jinak. A tak i na sedm desítek stánkařů, přihlášených na svatomartinský jarmark, zůstane nejspíš doma - tradiční průvod s jarmarkem se letos nemůže uskutečnit kvůli omezenému shromažďování lidí a hlavně kvůli zákazu stánkového prodeje.

„Magistrát už o zrušení informoval stánkaře, prodejce i ostatní aktéry. Počítalo se také s promítáním videí a fotografií z minulých ročníků na dvě LED obrazovky umístěné na Masarykově náměstí. Nic z toho se ale neuskuteční,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk.

Radnice však na akci zatím nevydala téměř ani korunu. „Příprava tradiční akce v letošním roce v podstatě nebyla, neboť situace s pandemií nám to ani nedovolila. A tak jsme do poslední chvíle věřili aspoň v uspořádání svatomartinského jarmarku s videoprodukcí na Masarykově náměstí. Bohužel není možné ani to.  Z hodinové smyčky z minulých ročníků ale vznikne alespoň krátká pozvánka na příští rok, která bude umístěna na sociálních sítích města,“ doplnil vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy Tomáš Koukal.

„Čekalo se opravdu do poslední doby, aby se akce mohla uskutečnit. Bohužel současná situace není příznivá, a i když nárůst počtu nakažených konečně stagnuje, tak nemáme vyhráno a za týden se to určitě nevyřeší,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

A týká se to i Vánoc. Na náměstí nebude město pořádat ani žádný adventní kulturní program ani jarmark. Na Masarykově náměstí ale určitě bude ozdobený vánoční strom, také adventní čas připomene světelná výzdoba v ulicích a oplocení se zvoničkou a Ježíškova pošta. Poblíž vánočního stromu bude umístěn také slámový betlém.

Strom rozsvítí 29. listopadu. Akce proběhne on-line

Strom na náměstí a okolní ulice se rozsvítí na první adventní neděli 29. listopadu bez přítomnosti diváků a odvysílá ho město on-line na svých sociálních sítích. Strom, který bude tentokrát z obce Plandry, by měli pracovníci Správy městských lesů na Masarykovo náměstí instalovat v týdnu od 23. do 29. listopadu.

Ani kluziště letos nebude, nahradí jej možná okruh pro lyžaře

Také kruhové kluziště kolem morového slupu, které si vloni odbylo svou premiéru, letos v Jihlavě nebude. Rada města ale požádala o cenovou nabídku na umělé zasněžování sportovně relaxačního areálu Český mlýn podél řeky Jihlavy.

Radní se domnívají, že by to mohla být levnější a vzhledem k epidemiologické situaci i bezpečnější náhrada umělého kluziště na náměstí, když by se na zasněžované venkovní ploše mohlo jezdit na běžkách.

Cenové nabídky na uměle zasněžovaný běžkařský okruh by měla městská rada posuzovat na příštím jednání. Zda by bylo možné projekt případně zrealizovat, bude záležet také na vládních protiepidemiologických opatřeních.  
Autor: Michal Kolařík

Po letech v jihlavské redakci Deníku či MF DNES a iDNES.cz založil portál City.cz. Pak neodolal možnosti pracovat jako redaktor v České televizi, kde vydržel tři roky. Práce na vlastním projektu ale byla větší výzvou.