​Svatý Martin bez průvodu? Dříve projížděl na koni náměstím sám  Jihlava
  10.11.2015

Již osmnáctý svatomartinský průvod bude nejen pro diváky se sluchátky, s dlouhou řadou vojáků, děveček s dobrotami, s trubadůry a s mnoha sladkostmi na rozdávání. Dříve stačil jen samotný jezdec a jeho kůň, přesto vždy přišlo mnoho lidí.

Svatomartinský průvod je nejen v Jihlavě rok od roku populárnější. Ohňostroje víc a víc bouchají, letos si diváci dokonce mohou poslechnout doprovodnou hudbu ze sluchátek. 

Už osmnáctý svatomartinský průvod letos přináší pár zajímavých novinek. Například si při ohňostroji, a to po průvodu, přesně za osm minut šest večer, zúčastnění mohou na svých telefonech naladit Český rozhlas Region a poslechnout si k podívané doprovodnou hudbu.

Ještě než průvod u brány Matky Boží v pět hodin začne, po městě se projdou také jihlavští radní v čele s primátorem města, Rudolfem Chloupkem. “Bude možné slyšet trubadůry, kteří jsou letos také novinkou,” sdělil mluvčí města Radek Tulis.

Navíc se posílí městská hromadná doprava. Kolem osmnácté hodiny z náměstí vyjede více linek směrem k Hornímu Kosovu, Antonínovu Dolu, a také na Březinky a hlavní nádraží.


Svatomartinský průvod se v Jihlavě stal novodobou oblíbenou tradicí. FOTO: www.havirskypruvod.cz

Takto bude vypadat letošní svatomartinský průvod. Sluchátka, rádio, posílená hromadná doprava. O tom se při prvních ročnících ani nesnilo. Účast však byla veliká i před osmnácti lety, kdy se Svatý Martin na bílem koni projel po Masarykové náměstí poprvé.

Jak tato tradice na jihlavském náměstí vznikla? O jeho historii se rozpovídal zakladatel a dlouholetý organizátor průvodu a také jihlavský náměstek pro kulturu Milan Kolář (Forum Jihlava).

“V roce 1996 se shodou náhod sešly první volby do senátu a tedy volební kampaň se svátkem svatého Martina. Poprvé byla možnost dosáhnout na nějaké peníze na ohňostroj a doprovodný program. Bylo to tehdy řádově v tisícikorunách,” popisuje vznik prvního průvodu jeho zakladatel a organizátor Milan Kolář.

Začátky tradice? Svatého Martina hudebně doprovázel tehdy neznámý Čechomor
Tehdy na náměstí hrála Českomoravská hudební společnost, dnes známá jako Čechomor, na velmi skromný hudební aparát za odměnu celých sedm tisíc korun. “Přišlo hned na poprvé neuvěřitelné množství diváků a od té doby pokaždé,” těší se z účasti Kolář.

Dál náměstek primátora vzpomíná, že původně jezdíval Martin na koni sám, bez jakéhokoli doprovodu. “Žádný průvod. Potom postupně přibývali strážci s loučemi, děvečky se symboly úrody, paňmámy s dobrotami, vánočkami, pečenou husou, římská legie, kejklíř. A také ohňostroj,” pokračuje Kolář.

Společně se sněhem jsou také jídlo, teplo a světlo hlavními atributy svátku. Svatý Martin je kromě vojáků, jezdců nebo řemeslníků, také patronem vinařů, cestovatelů nebo hoteliérů. Těch, kteří pomáhají ostatním při chladné sněhové nadílce, kterou sám světec s listopadovým svátkem přináší.

“Ve světě se hodně chodívá s Martinským světlem. Má symbolizovat něco v nás, co by se chtělo a mělo podělit s ostatními. Především s těmi potřebnými. Proto také rozdáváme symbolicky čokoládové zlaťáky,” vyprávěl Milan Kolář.

I letošního 11. listopadu se na jihlavském náměstí budou rozhazovat sladkosti a v místních stáncích prodávat všelijaké dobroty. Dospělí si mohou o tradici promluvit u svatomartinského vína, pro děti se napečou svatomartinské rohlíčky. Sníh však nečekejte, podle předpovědí má být venku až třináct stupňů.


Autor: Aneta Hrdličková
Nejoblíbenější podniky