FOTO: Tatrovka dostala novou podobu: studenti ji postavili ze stavebnice  Jihlava
  12.05.2019

Nezvyklý designéři, kteří nemají nic společného se severomoravskou automobilkou Tatra, dali novou podobu jejím slavným nákladním autům. Pomohl k tomu šestý ročník konstrukční soutěže Stavíme z Merkuru, který se konal v nákupním centru City Park Jihlava.

Soutěž pro žáky druhého stupně základních škol a víceletých gymnázií z Vysočiny vyhráli stavitelé ze Základní školy Komenského v Náměšti nad Oslavou. „Vítězové se podívají do kopřivnické automobilky a projedou se na polygonu společnosti, která je partnerem letošního ročníku soutěže,“ uvedl tiskový mluvčí automobilky Andrej Čírtek.

Přihlásilo se 25 čtyřčlenných týmů, které stavěly nákladní automobily Tatra inspirované všemi modelovými řadami. „Jsme rádi, že můžeme být součástí projektů, které podporují technickou tvořivost žáků. Pro nás jako pro výrobce nákladních automobilů je velmi důležité, aby si studenti vytvářeli vztah k technice už od útlého věku,“ řekl při vyhlášení soutěže Petr Neuman, manažer automobilky.

Týmy, které se umístily na prvních čtyřech místech, obdržely cenu v podobě poukazu na Tatra Experience Day v Kopřivnici, kde si prohlédnou výrobu nákladních automobilů, seznámí se s historií i současností nejstarší české automobilky, prohlédnou si Technické muzeum Tatra a na zkušebním polygonu se svezou v tatrovkách.

Vítězové

První místo obsadili žáci ZŠ Komenského z Náměště nad Oslavou s modelem vozu Tatra T 111, následovala ZŠ Kpt. Jaroše z Třebíče a na třetím místě se umístil tým ZŠ a MŠ Domamil. Na čtvrtém místě se umístili děti ZŠ a MŠ Myslibořice, které za svůj model Tatra PhoeniX pro silničáře získal i speciální cenu poroty za originální pojetí.

„Když tady dnes vidím 25 tater z merkuru, mezi kterými jsou unikáty, musím říct, že se kluci a holky snažili. Jsem velice ráda, že máme dnes historicky největší počet zúčastněných škol v této soutěži,“ řekla Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro školství.

Soutěž Stavíme z Merkuru je jednou z mnoha aktivit, kterými se Kraj Vysočina snaží podpořit zájem dětí o technické studijní obory. Společně s firmou Tatra se kraj podílel i na projektu Postav si svůj náklaďák, který iniciovala Jana Fialová. Studenti Střední průmyslové školy v Třebíči sestavili za asistence pedagogů i odborníků z kopřivnické automobilky vůz Tatra Phoenix 4x4, který slouží u Krajské správy a údržby silnic Vysočiny.


Autor: ( red)
Nejoblíbenější podniky