VIDEO: Válek Haškovi nevěřil. Člen hokejové síně slávy "El Obro" teď touží po návštěvě Ameriky

Vstoupil mezi legendy. Oldřich Válek je nově členem české hokejové síně slávy. Zdroj: HC Dukla

24.01.2019
Když mu zazvonil telefon a v něm se ozval Dominik Hašek s tím, že ho zařadili do hokejové síně slávy, zprvu mu nevěřil. Teď už ovšem Oldřich Válek patří k legendám a symbolicky uzavřel své působení mezi mantinely. Stále však nemá splněn životní sen - návštěvu utkání Chicaga Blackhawks a prohlídku přírodních krás v Americe.

Většího srdcaře těžko hledat. Když na konci sedmdesátých let vstupoval mezi dospělé hokejisty, oblékal dres jihlavské Dukly. Po jedenácti sezonách mířil už jako jedna z klubových ikon na sever Evropy. Na Vysočinu se ještě vrátil.

Celkem v červeno-žlutém dresu odehrát 483 utkání. Nejen za to ho diváci zbožňují.

Vyhrál, co se dalo. Zvítězil na domácím světovém šampionátu, ve sbírce má i ligové tituly v dukláckém dresu. Za to vše byl nyní odměněn. Vstoupil do hokejové síně slávy.

„Je to krásný pocit. Když si vezmu, v jaké jsem se octl společnosti, je to ohromná pocta. Jak by řekli Cimrmani, je to taková krásná tečka za tím naším případem. Jedná se totiž o to poslední, čeho jsem v hokejové kariéře dosáhl,“ rozplýval se v rozhovoru pro City.cz.

Když se o přijetí mezi legendy dozvědět, zprvu si myslel, že si někdo dělá srandu. „Zavolal mi Dominik Hašek. Jenže já ho po hlase nepoznal, a tak jsem si říkal, že si někdo dělá legraci. Abych uvěřil, musel jsem se ho zeptat, kdy jsme se naposledy viděli. On mi to popsal a dodal, že je „nakřapaný“. V tu chvíli jsem uvěřil a řekl: Dominátore, teď už ti věřím.“

Duklu stále sleduje

Jihlavští fanoušci na legendárního „El Obra“ dodnes rádi vzpomínají. Ani on na červeno-žlutý celek nezapomíná.

„Nesleduju každý zápas, ale samozřejmě vím, jak na tom Dukla je. Vím, že jí loni záchrana unikla o kousek, hlavně vinou třetí části nadstavby, která se nepovedla. Byla to smůla, Dukla do extraligy určitě patří a zaslouží si ji. Jenže celkově to je teď spíš takové potácení. Jihlava neustále koketuje mezi extraligou a první ligou. A to přesto, že teď vůbec nehraje špatný hokej,“ přidával své aktuální poznatky o jihlavském hokeji.

Tužby dukláckých fanoušků o návratu starých časů však podle Válka zřejmě zůstanou nenaplněny. „Vyšší příčky záleží hlavně na skladbě kádru a penězích. Na těch především. Je fakt, že třeba Sparta jich má hodně a taky nehraje kdovíjak, ale ta kvalita tam prostě je. A na hráče tohle očividně funguje. Podobně to vidím i se stadionem. Upřímně moc nevěřím, že to nakonec vyjde. Stálo by to hrozně moc peněz, a to i jen přestavba stávajícího Horáckého stadionu. Ale třeba jsem jen špatný prognostik.“

Téma hokejového stadionu v Jihlavě je složité. Pokud by ovšem nepřišla jeho oprava, mohlo by to reálně znamenat konec hokeje v tradiční hokejové baště. „Však oni ti statici to povolení nějak prodlouží,“ smál se. Černé scénáře tedy neplánuje.

Návrat do Dukly...

Nevypadá to však ani na návrat hokejové legendy na Horácký stadion. Svou roli v tom hraje i fakt, že nebydlí v Jihlavě, ale v Moravských Budějovicích.

„Čekal jsem dlouho. Bohužel nabídka nepřišla. Mrzí mě to, přiznávám. Ale teď už to je asi pasé. Mám po dvou kloubních operacích, navíc bydlím daleko. Vlastně i tady v Moravských Budějovicích už jsem to všechno opustil. Kdybych bydlel v Jihlavě, asi bych tak dlouho chodil za Béďou Ščerbanem, až by pro mě nějakou pozici našel. Ale takhle na dálku už do toho zasahovat nechci. Bylo by to hodně po dvanácté,“ posteskl si.

Sní o Americe

Jeho životní sny však stále žijí hokejem. „Mým nesplněným snem je cesta do Ameriky. Nikdy v životě jsem neviděl na vlastní oči utkání NHL, ideálně Chicaga Blackhawks. A pak se taky musím přiznat, že jsem zrovna včera koukal na dokument a viděl tam Niagarské vodopády. Bylo by úžasné je vidět naživo. Stejně jako Grand Canyon. Jenže to spíš vypadá, že s ohledem na okolnosti už se budu kochat jen doma u televize,“ dodal s úsměvem na závěr.

​PSALI JSME: „S Jardou Holíkem jsme měli sázku. Chtěl mě vyhecovat,“ vzpomíná Oldřich Válek na spoluhráče z jihlavské Dukly

 

SOUVISEJÍCÍ TÉMA:   ​„S Jardou Holíkem jsme měli sázku. Chtěl mě vyhecovat,“ vzpomíná Oldřich Válek na spoluhráče z jihlavské Dukly


Autor: Petr Jindra

Své pouto k City.cz si budoval po dobu dvou let jako externista-sporťák. Pak lásku projevil naplno a stal se plnohodnotným členem redakčního týmu.

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Kávu do "vratných" kelímku už lijí i na Vysočině, tři města tam omezí přísun plastu do odpadu

  15.02.2019
  Tisíce tun odpadků, kterými lidé každoročně ničí životní prostředí, jsou časovanou bombou. O to důležitější...

  Ministerští úředníci řekli ano, dopravní terminál by mohl být hotov v roce 2023

  14.02.2019
  Přestavba zanedbaného městského nádraží v centru Jihlavy v moderní dopravní uzel? O ní se hovoří už řadu...

  Pelhřimovská nemocnice šetří. Úspory za svícení čekají i hejtmanství v Jihlavě

  13.02.2019
  Osvětlení LED diodami a zářivkami ne každému vyhovuje. Je ale bezesporu výrazně úspornější. V pelhřimovské...

  Potravinová banka rozdala vloni na Vysočině 95 tun potravin za skoro 6 milionů

  10.02.2019
  5,7 milionů korun. Do takové výše se vyšplhala pomoc, kterou v loňském roce rozdělila mezi potřebné vysočinská...

  Jihlavská nemocnice zatím návštěvy neomezila. Nachlazení ji však mají odložit

  08.02.2019
  Chřipkové období je tady a s ním i tradiční a nemilé zákazy návštěv v nemocnicích. Zatímco řada těch...

  "Kouzelný“ kufřík prozradí odloženým dětem jejich minulost. "Nafasují" jej v nemocnici

  07.02.2019
  Fotografie po narození, malinké náramky z porodnice, výstřižky z novin, které popisují, co se zrovna...