Trolejbusy ještě letos projedou kolem nemocnice, dělníci se v září pustí do díla

18.07.2017
Po letech vyčkávání a odkladů to vypadá, že prodloužená část Vrchlického ulice konečně dostane troleje. Vedení dopravního podniku podle informací portálu City.cz už vybralo dodavatele a do stavby nové trolejbusové trasy se dělníci pustí v září. Od prosince pak bude kolem nemocnice jezdit pravidelná linka.

Vrchlického ulicí budou od prosince projíždět trolejbusy kolem Domu zdraví a nemocnice. FOTO: Lukáš Tichánek

O vybudování trolejového vedení ve Vrchlického ulici se v Jihlavě mluví už roky. Vlastně od otevření páteřní ulice, která spojuje město v lokalitě u nemocnice a Domu zdraví s rozvíjející se čtvrtí bytů a domů na Dolině a Horním Kosově. 

A nyní to vypadá, že se cestující a obyvatelé těchto míst dočkají. Vhod přijde nová trasa i lidem, kteří míří do jihlavské nemocnice - trolejbusová linka MHD totiž pojede kolem. 

"Je vysoutěžený dodavatel akce a je podepsaná smlouva. Práce budou zahájeny 1. září, ukončeny budou 30. listopadu letošního roku," uvedl pro portál City.cz ředitel Dopravního podniku města Jihlavy Josef Vilím.  

Instalace nové trolejové linky vyjde na zhruba 16 milionů, původní předpoklad byl 20 milionů korun. "Jedna z nejžádanějších investic ve městě bude hotová v listopadu," potvrdil City.cz mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Natažení trolejí dopravu neomezí
Podle Vilíma nepůjde pouze o instalaci trolejového vedení mezi kruhovým objezdem u Domu zdraví a křižovatkou S.K. Neumanna, ale bude nutné novou trasu i napojit na tu stávající.

Úpravy čekají i křižovatku u mlékárny, tak aby nová linka mohla odbočit z S.K. Neumanna  doleva ke znovuobnovené točně u Starých Hor. 

Dopravy se však instalace nedotkne. "Vše bude probíhat za provozu, jen místo trolejbusů budou v době úprav jezdit autobusy, křižovatky budou průjezdné," dodal šéf dopravního podniku. 

"Celá oblast Horního Kosova za poslední léta má za sebou velký rozvoj a novou linku už si zasloužila dávno, poslední tři, čtyři roky jsme ale čekali na evropské dotace," připomněl Vilím. 

Dotaci z fondů EU však musí ještě schválit Ministerstvo dopravy. To by mělo projekt potvrdit do září. Pokud by se tak nestalo, podle Vilíma to neznamená, že trolejová linka nevznikne, ale bude nutné hledat finance na zprovoznění linky jinde. "Teď už bychom trasu museli řešit v každém případě," ujistil Vilím. 

Linky MHD čekají od prosince změny
Od 1. prosince pak dopravní podnik díky zprovoznění trolejové trati přistoupí ke změně vedení linek. "Dnes nám linky B a B1 začínají a končí na vlakovém nádraží a jejich trasa vede po osmičce. Toho se nyní zbavíme," pochvaluje si Vilím.

Linka B od prosince pojede z hlavního vlakového nádraží přes Březinky, Masarykovo náměstí a Tolstého ulicí tak, jako doposud. U Domu zdraví však nově bude pokračovat právě Vrchlického ulicí po nové trolejové trase kolem nemocnice a dále na S.K. Neumana a na točnu u železničního přejezdu u Starých Hor.  

Naopak Linka B1 bude zrušena a nově přibude linka D. Ta z hlavního nádraží pojede po trase současné linky B1 až k Domu zdraví a tam bude mít konečnou. Po stejné trase se po otočení na kruhovém objezdu vydá zpět. 

Vrchlického ulicí v současnosti projíždí autobusová linka číslo 6, která cestující vozí k městskému vlakovému nádraží. I ta zůstane po zprovoznění trolejové trati v provozu. 

"Ta bude jezdit do té doby, dokud bude potřeba mít obsloužený dopravní terminál na městském nádraží (to byla jedna z podmínek udělené dotace na úpravu přednádražního prostoru, pozn.redakce), ale aby Vrchlického ulicí jezdila dlouhodobě, to asi ne," naznačil pouze dočasné řešení Vilím. 

Rozšíří se trolejbusy i na Bedřichov? Zatím zůstalo jen u plánů
Lokalita Horního Kosova tak i přes odklady paradoxně předstihne plány, o kterých se v Jihlavě mluvilo už před dvaceti lety. A sice, že by trolejbusová linka vedla i na Bedřichov.

"Určitě by bylo zajímavé se tím více zabývat. Kdysi jsme udělali studii, je to ale samozřejmě otázka financování, bylo by to finančně náročné," uvedl ředitel dopravního podniku s tím, že v plánech se dopravní podnik zabýval napojením Bedřichova od kruhového objezdu u Kauflandu.

"Druhou variantou je, že by se linka napojila u Hlavního nádraží," dodal Vilím. Dopravní podnik má pro tuto trať podle něj připravenou i točnu na Pávovské ulici u bývalých balíren. 

A nezasloužilo by si linku vést až k závodu jihlavského Bosche, kam na směny cestuje nejvíce lidí? "Před Boschem není prostor pro točnu, tam se sotva vejdeme s autobusy," naznal Vilím. 

Autor: (red )

Místo události: Vrchlického,Jihlava

 • Líbil se vám článek?
 • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
 • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...

 • Mohlo by vás dále zajímat

  Z vraždy na ulici je podezřelý expartner zastřelené ženy. Policie hledá svědky

  16.12.2017
  Za páteční střelbou a vraždou jednasedmdesátileté ženy v autě na jihlavském Bedřichově může být bývalý...

  Střelec v Jihlavě zavraždil ženu v protijedoucím autě. Hledá ho policie

  15.12.2017
  V pátek odpoledne se jihlavskou čtvrtí Bedřichov ozvala střelba, když zatím neznámý střelec zavraždil...

  FOTO: Třiatřicetiletý muž z Jihlavy se vyhýbá vězení, hledá ho policie

  15.12.2017
  Policisté hledají třiatřicetiletého muže z Jihlavy, který měl jít za výtržnictví pykat do vězení. Nástupu...

  Dobrovolní hasiči dostali k Vánocům novou dodávku. Nahradila 40 let starou avii

  14.12.2017
  U jihlavských dobrovolných hasičů byl Ježíšek o něco dříve. Nadělil jim novou devítimístnou dodávku,...

  Badatel Vilímek připravil další dvě knihy. O ztracených domech, i studentech

  14.12.2017
  Dvě nové knihy dokončil jihlavský archivář, historik a spisovatel Ladislav Vilímek. Připravil už čtvrté...

  Spojovací chodby v nemocnici dostanou zateplení i nová okna, starými profukovalo

  12.12.2017
  Nová okna i zateplení dostávají v těchto dnech spojovací chodby jihlavské nemocnice. Nyní se řemeslníci...