Už 138 zaměstnanců jihlavské nemocnice má covid, přibývá i těžkých pacientů. Omezí ambulatní péči
V jihlavské nemocnici přibývá za poslední tři týdny pacientů o nemocněním COVID-19 a také s jejím těžkým průběhem. Před týdnem proto nemocnice omezila plánovanou péči. Situace se nezlepšila, proto od tohoto týdne omezuje také ambulantní péči. Přibývá i nakaženého personálu nemocnice - ze 1300 zaměstnanců je jich už 138 pozitivních.

„Omezení péče se samozřejmě netýká akutních zákroků, nebo operací, kde by časová prodleva vedla ke zhoršení stavu pacienta,“ upřesnil ředitel nemocnice Lukáš Velev.

„Za poslední týdny nám přibylo velké množství COVID-19 pacientů, kteří potřebují plicní ventilaci a mají těžší průběh nemoci. K těmto pacientům potřebujeme nejenom přístrojové vybavení, ale také personál, který je schopný přístroje obsluhovat. Tím, že omezíme péči u výkonů, které snesou odklad, dokážeme posílit a zajistit péči tam, kde je aktuálně potřeba,“ vysvětlil.

Plicní ventilaci potřebují podle ředitele jihlavské nemocnice tito pacienti většinou i několik týdnů. Jejich život je po tuto dobu plně závislý na dýchacím přístroji. „Tím, že budeme ohleduplní a trpěliví, zvýšíme jejich šanci na uzdravení a návrat domů,” dodal Lukáš Velev. 

Aktuálně personál z oddělení, kde je omezená péče, vypomáhá tam, kde je to potřeba. V jihlavské nemocnici je právě hospitalizováno 82 pacientů s onemocněním COVID-19. Z nich 20 je bezpříznakových, 23 v lehkém stavu, 29 ve středně těžkém stavu a 10 lidí je ve stavu kritickém.

„Péče o pacienty na umělé plicní ventilaci je náročná. Na jednoho pacienta musíme počítat tři zdravotníky. Navíc ti musí být v ochranných oblecích, kdy si nemůžete dojít na toaletu, najíst se, napít. Pokud něco z toho chcete udělat, musíte si vše svléct. Pobyt v oblecích je nekomfortní, člověk se potí, nedá se dobře dýchat, málo slyšíte. Personál se tak musí často točit, aby to zdravotníci zvládli,“ popsal Velev. Náročná je podle něj péče o tyto pacienty také na standardních odděleních. 

Ve stanu denně odeberou na 400 vzorků 

Ještě před týdnem se ve stanu před jihlavskou nemocnicí denně testovalo kolem 200 lidí, v těch dnech se odebírá přes 400 vzorků. Nemocnice soustřeďuje pacienty na infekční oddělení, ARO, interní JIP, plicní oddělení a ORL. V případě potřeby se budou pro pacienty rozšiřovat takzvané „červené zóny“ do dalších oddělení.

Přibývá také personálu s onemocněním COVID -19. Jihlavská nemocnice má 1300 zaměstnanců a z nich je 138 pozitivních. Kvůli nepříznivé personální situaci uzavřelo v týdnu jednu stanici onkologického oddělení. 


Autor: ( red )Vyhledáváme ty nejlepší zážitky ve městě.
Chcete o nich vědět mezi prvními?

Přidejte se k nám na facebooku!