V bezpečnosti silnic vede Jihlava, nejbezpečnějším okresním městem je TachovIlustrační foto Zdroj: Archiv  Jihlava
  10.07.2019

Česká pojišťovna sestavila již patnáctý Index bezpečnosti silničního provozu za rok. K tomu výročí její pracovníci sestavili žebříček od roku 2004 do konce roku 2018. Ten obsahuje data o nehodovosti ve 13 krajských a 59 okresních městech.

 „Česká pojišťovna mapuje bezpečnost silničního provozu již od roku 2004. Díky dlouhodobým výsledkům máme unikátní data o tom, ve kterých městech je bezpečnost na silnicích dobrá a kde se příliš bezpečně nejezdí,“ řekla Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny. Představená data vycházejí z policejních statistik nehodovosti a vztahují se k počtům obyvatel jednotlivých měst.

V hodnocení jsou zohledněny vážné dopravní nehody, jejichž následkem je úmrtí či vážné zranění. „Metodika se za celých 15 let nezměnila, jedná se tak skutečně o vypovídající dlouhodobou statistiku,“ poznamenala Buriánková.
 
Premiantem je Jihlava
 
Nejbezpečnější silnice z krajských měst má za patnáct let Jihlava. Na prvním místě žebříčku se objevila šestkrát. „Za 15 let zde došlo ke 13 smrtelným nehodám a ke 103 nehodám, které měly za následek vážná zranění. To je suverénně nejlepší bilance z krajských měst,“ přiblížila mluvčí.

Do roku 2011 dosahovala dobrých výsledků i Plzeň, ta se však od roku 2012 častěji objevovala ve druhé polovině žebříčku a v patnáctiletém hodnocení obsadila osmé místo. „V posledních letech se naopak celkově zlepšila situace v Karlových Varech a v Hradci Králové,“ uvedla Buriánková.
 
Na první příčce žebříčku se vedle Jihlavy a Plzně čtyřikrát umístily i Karlovy Vary, v roce 2013 byly první Pardubice, v roce 2014 Hradec Králové a v roce 2018 Olomouc. „Patnáctileté hodnocení bezpečnosti dopadlo nejhůře pro České Budějovice, předposlední místo drží Brno a o stupeň lépe skončilo Ústí nad Labem,“ vysvětlila mluvčí s tím, že tato tři krajská města se na zadních příčkách žebříčku umisťovala pravidelně. 

S čistým štítem
 
V okresních městech se bez těžce zraněných a mrtvých u nehod v indexu objevilo hned ve čtyřiadvaceti obcích.

„Ve dvanácti okresních městech čistý štít udrželi opakovaně. Nejlépe si vedl Tachov, kde se to podařilo šestkrát za 15 let. Šestkrát udrželi čistý štít i v Rokycanech. Tady ale na silnicích zahynuli 4 lidé a těžce zraněno jich bylo 15. V celkovém pořadí se tak Rokycany umístily až na šestém místě. Pětkrát vykázali rok bez vážných nehod v Rakovníku a v Domažlicích, třikrát pak v Bruntále, Berouně a ve Svitavách,“ popsala mluvčí s tím, že mezi 59 okresními městy skončila za Tachovem Třebíč, na třetí příčce se umístily Louny. 


Autor: ( red)

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...