V Jihlavě chtějí snížit hluk v ulici, tak odstraní protihlukové stěny. Ruch pohltí i stromyOd hluku by mohlo pomoci i přesunutí zastávek MHD blíže nemocnici. Zdroj: Lukáš Tichánek / Archiv City.cz  Jihlava
  26.08.2019

Vrchlického ulice za poslední roky dozrává v rušnou městskou třídu. Ještě před pár lety silnici vedoucí v polích lemují nové obchodní i bytové domy. Jenomže s tím vzrostla i doprava a hluk z ní pro obyvatele v okolí začíná být problém. Jihlavská radnice proto řeší, jak ruchy linoucí se ze silnice snížit, třeba i paradoxně odstraněním protihlukové stěny.

Už na jaře příštího roku by měla začít rekonstrukce jedné z nejmladších hlavních ulic krajského města Vysočiny. Vrchlického ulice, spojující centrum města s rozrůstajícím se čtvrtí Horní Kosov a Dolina, díky ní získá nové zastávky MHD. A město také řešit, jak současně na ulici snížit hluk z dopravy. 

Náměstci primátorky Jihlavy Petr Laštovička a Vít Zeman se proto sešli s obyvateli lokality U Dubu na Vrchlického ulici. Probírali s nimi přímo na místě chystanou stavbu nových MHD zastávek, které by měly vzniknout přímo u urgentního vstupu do jihlavské nemocnice. „Občanům ani tak nevadí zastávky samotné, jako spíš narůstající hluk. Cílem schůzky bylo vysvětlit obyvatelům této lokality, že vybudování nových zálivů nebude mít na úroveň hluku žádný vliv,“ sdělil po setkání náměstek primátorky Petr Laštovička.

Zástupci města přesto slíbili zpracovat novou hlukovou studii, na jejímž základě stanoví opatření, která by obyvatelům rušné ulice vyšla vstříc. „Za diskomfort, který lidem kvůli hluku vzniká, by chtěli nějakou kompenzaci, kterou jim můžeme v budoucnu nabídnout,“ řekl Petr Laštovička.

Protihluková stěna půjde k zemi

Paradoxně jedním z úprav bude i zbourání stěny, která před hlukem chrání. Avšak pouze nemocnici na jedné straně ulice, naopak stěna hluk odráží na  protilehlou stranu, kde stojí nové bytové domy. Po odstranění protihlukové stěny u nemocnice odborníci spočítali, že se podaří hlukovou zátěž snížit o 1,2 decibelu . Vzrostlá alej stromů, která z vysázených stromků v budoucnu vznikne, pak sníží hluk o dalších několik decibelů.

A radnice si slibuje snížení hluku i od úpravy zastávek MHD, které budou blíž špitálu - to by mohlo přispět ke snížení počtu aut, mířících k nemocnici. „Zastávky jsou dlouhodobě plánovaným projektem města, který má výrazně zlepšit dostupnost jihlavské nemocnice pomocí MHD. Je běžnou praxí v jiných krajských městech, že každý vstup do nemocnice je pohodlně obsloužen MHD. Cílem je, aby návštěvníci nemocnice nebyli nuceni zatěžovat tuto lokalitu individuální automobilovou dopravou, pokud to není bezpodmínečně nutné,“ vysvětlil náměstek primátorky Petr Laštovička.

Podle něj ale neexistuje žádné rozumné řešení, které by na této silnici výrazně snížilo hluk vzhledem k tomu, jak obecně doprava ve městě roste. „Jsou de facto tři možnosti. Buď instalovat protihlukové stěny, nebo protihlukový asfalt anebo omezit nebo vyloučit dopravu. První dvě opatření jsou drahá, málo účinná a obyvatelům této lokality kvalitu tichého bydlení nezaručí,“ podotkl náměstek pro dopravu.

Protihlukový asfalt? Nefunguje

Protihlukový asfalt ale podle něj není dobré řešení. „Jde ale o nefunkční opatření, protože tichý asfalt udrží své protihlukové vlastnosti maximálně do první zimy a pak je ztrácí. Navíc stavbu prodražuje o dvacet procent a akustická studie stojí desítky tisíc korun, které jsou zcela zbytečně vynaloženy z peněz daňových poplatníků. Protihlukový asfalt je pouze drahé odstranění byrokratické překážky, ale žádné reálné výsledky pro občany nepřináší,“ upozornil náměstek.

Požadavek ohledně protihlukového asfaltu měli hygienici i na společnost Möbelix, která nedávno na Vrchlického otevřela novou prodejnu. Město ale požadavek vyhodnotilo jako neopodstatněný a nabídlo nábytkovému řetězci pomoc při vyjednávání s krajskou hygienickou stanicí (KHS), aby místo něj na vlastní náklady odstranili protihlukové stěny, které odráží hluk do oken lidí, kteří v lokalitě bydlí.

Podle Laštovičky by KHS měla spolupracovat s městem na jeho vývoji a podílel se i na urbanismu. "Měla by například mít požadavky na developery, aby provedli už v době výstavby například řízenou cirkulaci vzduchu nebo osadili protihluková okna, protože žádné naše dodatečné stavební řešení občanům nepomůže a hluk nesníží,“ dodal náměstek.

Zahájení rekonstrukce Vrchlického ulice je v plánu nejpozději na jaře 2020. Akustickou studii město splní o 0,3 decibelu.


Autor: ) ( red

Místo události: Vrchlického ulice,Jihlava

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...