V Jihlavě hraju v neděli asi naposledy, mrzí legendu Dukly Válka. Čeká ho operace  Jihlava
  26.11.2015

Bývalý vynikající hokejista a legenda jihlavské Dukly z osmdesátých let se těší na nedělní utkání legend českého a slovenského hokeje. Obává se ale, že se v Jihlavě představí na ledě naposledy. Čeká ho totiž operace.

Legendární hráč a velký srdcař jihlavské Dukly Oldřich Válek se v neděli znovu představí na jihlavském kluzišti. Jak se svěřil serveru JihlavaCity.cz, je to podle jeho slov dost možná kvůli zdravotním problémům úplně naposledy.

V neděli si znovu zahrajete před jihlavským publikem. Těšíte se?
No problém je, že letos tak čtyři měsíce minimálně mám problémy s kyčlí. Takže teď už ani tu naši městskou ligu nehraji, jako dosud. Bohužel si myslím, že v Jihlavě to v neděli nevypadá na dlouho, že si zahraju tak střídání. Moc toho nebude určitě.

Tak alespoň nějakou tu třetinu si odehrajete, ne?
Uvidím.

Fanoušci by byli rádi, kdyby Vás znovu viděli na ledě. Myslím, že i Vy se do Jihlavy těšíte?
Tak samozřejmě, že se tam těším.

Můžete říci, jaké z toho máte pocity, když jdete na led a celý stadion vyvolává Vaše jméno?
Je to takový ten suprový pocit... asi to nějaký důvod má. Myslím, že opravdu jsem pro Duklu nechal hodně.

Dojímá Vás to i po těch letech?
Samozřejmě. Já jsem takový ten týpek, že se dívám sto padesátkrát na Pretty Woman a sto padesátkrát brečím.

To by do Vás člověk neřekl, že jste taková povaha.
No jo, kolikrát je to takový, že se mi vhrnou slzy do tváře.


Bude to naposledy? Bývalého vynikajícího hokejistu čeká operace. Obává se, že se na brusle už nepostaví. Foto: Lukáš Tichánek

Těšíte se i na bývalé spoluhráče, se kterými se potkáte teď v neděli? Na koho nejvíc?
Jestli tam bude ze Slovenska Vincent Lukáč a Igor Liba... s nimi jsem celou kariéru, celou dobu hrál, ať už proti sobě nebo spolu. To jsou kluci, na které se nedá zapomenout. Tak na ty se těším. Jinak kluky od nás z Česka sem tam vídávám, ale tady tyhle jsem neviděl třeba tři, čtyři roky.

A probíhá třeba ještě i tomhle věku mezi bývalými spoluhráči nějaké hecování nebo už to spíše berete jako legraci?
My už to máme spíš ne jako legraci, ale není to už takové vážné, jako to bylo kdysi dávno. Samozřejmě tehdy šlo o ligové body. Tady dejme tomu, bude zase důležité, že je to je světový pohár. "Gusta" Havel (trenér české veteránské hokejové reprezentace, pozn. redakce) bude chtít, abychom Slováky porazili. Myslím si ale, že nebudu vůdčí osobnost, spíš budu rád, že se párkrát svezu na ledě a nebudu ten hlavní, budu spíš to křoví.

Předpokládám, že nějaký gól byste si rád dal, že?
Samozřejmě, protože si myslím, že to bude moje poslední vystoupení na jihlavském ledě. Takže bych se chtěl s publikem nějak důstojně rozloučit nejenom tím gólem ale třeba i nějakým krátkým proslovem.

A to myslíte vážně, že hrajete naposledy?
Určitě. Já už jsem potom objednaný na kolena a na kyčel, takže potom už určitě budu jako RoboCop.

Takže Vás čeká operace?
Ano.

Potom už to nebude na to, abyste se postavil na led?
Budu rád, že budu chodit.

Už máte nějaký termín, kdy Vás to čeká?
Ještě nemám termín, jsem teď čekatel.

Pojďme k veselejšímu tématu. Určitě sledujete výsledky Dukly a víte, že je aktuálně první v tabulce.
Já jsem volal Béďovi Ščerbanovi (jednatel Dukly Jihlava, pozn. redakce) v pondělí a nebral mi telefon, dneska mi taky nebral telefon. Pak mi to tedy nakonec vzal, tak jsem mu říkal "Kruci ať už jste zase pátí, ať mi bereš telefony!" (smích).

Překvapuje Vás, že se Dukla po začátku sezony, která nebyla úplně ideální, vzchopila a už několik kol je neporazitelná?
Já si myslím, že to je jenom dobře.

Myslíte, že má na to, aby si udržela současné výsledky celou sezónu?
Tam jde o to, že na každého může padnout krize a nejhorší samozřejmě by bylo to, kdyby ta krize na Duklu padla v playoff. Každé mužstvo má útlum nějakou dobu a když tedy teď se jim daří, Tak doufejme, že jim to vydrží až do konce. Ale stát se to může, že do toho útlumu hráči přijdou a může to být v tu nejméně vhodnou chvíli. Já podle své hokejové kariéry samozřejmě vím, o čem mluvím.

Myslíte si, že by letos mohlo dojít v Jihlavě na baráž o extraligu?
Záleží to na té formě, je to jedno s druhým. V současné době je to tak, že si ti hráči věří a jdou zápas od zápasu, mají chuť a mají všechno co potřebují, to jim nahrává. Může se ale stát, že se jim to otočí a už nebudou tak sebejistí. Můžou prohrát dva důležité zápasy a je po všem.

Kdy jste se byl v Jihlavě naposledy podívat na hokej a co říkáte na fanoušky?
Fanoušky jsem měl možnost vidět teď při posledním domácím zápasu s Českými Budějovicemi a řekl bych, že se i tam posílilo, že teď už je to opravdu kotel. Přeji ať jim vydrží tenhle entuziasmus a to nadšení a elán pro Duklu, aby do dalších sezón dál Duklu Jihlava podporovali tak, aby se snad jednou znovu extraligy dočkala.Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.