FOTO: Parku Gustava Mahlera ubližují vandalové, poničili i podstavec umělcovy busty  Jihlava
  15.05.2019

Když v roce 2009 zmizelo z Benešovy ulice v Jihlavě nevzhledné tržiště a nahradil ho Park Gustava Mahlera, vypadalo všechno náramně. Jenže neuplynulo ani deset let a svůj otisk na místě zanechávají vandalové: stihli počmárat informační tabule, odpadkové koše, pítko i vstupní pylony. Poničený je také podstavec s Mahlerovou bustou. Na dlážděném plácku v místech jihlavskými nacisty vypálené synagogy navíc hrávají malé děti fotbal.

Měla to být důstojná brána do samotného srdce Jihlavy. Jenže po pouhých deseti letech je dílo za skoro 42 milionů korun poničené. Spíš než relaxační zónu často spíš připomíná dětské hřiště, které navíc naproti parku je.

Posprejovaný odpadkový koš, informační tabule, pylon u vstupu, který tvoří jakousi bránu, a také pítko. Bez poskvrny nezůstala ani busta skladatele Mahlera. Ta je zašpiněná od holubího trusu a podstavec se stal terčem vandalů.

„O poškození soklu sochy Gustava Mahlera nemáme žádné zprávy. Park je monitorován kamerou městské policie a ani od strážníků jsme nezaznamenali žádný podnět na poškození mobiliáře parku,“ uvedla na dotaz City.cz mluvčí jihlavského magistrátu Aneta Hrdličková. Vyjádření jihlavské městské policie redakce City.cz zjišťuje. 

Na místě synagogy hrají fotbal

Zpráva o poničení parku zaskočila i jihlavského archiváře Ladislava Vilímka. Ten se mimo jiné zabýval i židovskou historií. To je v kontextu parku důležité, neboť v místech bývalé synagogy, kterou vypálili nacisti, občas hrávají děti fotbal.

„Je to hrozné, co mi říkáte. Nechápu to. Jak může někdo poničit památník člověka, kterému nesahá ani po kotníky. Úplně se vytrácí úcta. My, když byli malí, tak parky někdo hlídal a když jsme zlobili nebo dělali nepřístojnosti, zapískal a rodiče hned věděli, že je zle. Ony ty děti za to vlastně ani nemůžou, v tomhle případě je vina hlavně na straně rodičů. Je mi z toho smutno. Těžko říct, jestli by v tomhle případě pomohla nějaká školní osvěta,“ posteskl si historik.

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová o poničení parku ví. Politická reprezentace města počítá s opravou, avšak nikoli urgentní. „Všechno je to otázka investic. Vím, že už jsme to projednávali. Počítáme s tím, ale opravovat se bude v rámci běžného systému oprav. Jinak co se týče nějakého zvýšeného dozoru či množství kamer, nejsem příznivcem restrikcí a nechci žít v místě, kde je na každém rohu policista. Je to o celkovém vzdělávání společnosti, musíme si těchto věcí naučit vážit. Je to běh na dlouhou trať, ale věřím, že smysluplný,“ uvedla Koubová.

Jezírko je bez vody

Příchozí také zaujme prázdné jezírko. To má hlavně estetický význam, někteří si jej však pletou s bazénem.

"Jezírko je vypuštěné kvůli opravě čerpadel. Ještě tento týden budou opravena a předána zpět. Namontování proběhne do konce měsíce. Pak bude znovu napuštěné," doplnila mluvčí radnice Hrdličková. Ta ještě připomněla, že město projednává s projektanty usazení vyvrácené vrby a úpravu některých ploch.Autor: Petr Jindra

Místo události: Park Gustava Mahlera, Jihlava

  • Líbil se vám článek?
  • Zajímal by článek někoho z vašich přátel?
  • Máte co k článku říct? Využijte komentářů...