Večerní nástup do MHD jen předními dveřmi? Novinka nebude platit na všech zastávkách  Jihlava
  18.06.2015

Nástup zadními dveřmi do trolejbusů a autobusů nebude od 1. července vždy s úderem deváté hodiny večer možný. Dopravní podnik si od toho slibuje lepší kontrolu nad přepravovanými cestujícími. Výjimka bude u hodně vytížených zastávek.

Nástup pouze předními dveřmi připravuje jihlavský dopravní podnik zavést od 1. července. Od deváté hodiny večer do čtvrté ráno budou moci cestující do vozů MHD nastoupit jen dveřmi u řidiče, ostatní vchody do vozu budou sloužit pouze pro výstup cestujících. Avšak pravidlo nebude platit plošně na všechny zastávky a spoje. 

"U některých hodně obsazených spojů zejména z průmyslových zón, kde je nutné, aby během krátké chvíle nastoupilo hodně cestujících, opatření nebude platit," uvedl ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

A aby v tom cestující neměli přiliš zmatek, v jízdních řádech na zastávkách se u všech odjezdů s nutností nástupu předními dveřmi objeví nové označení. "Aby nedocházelo k rozporům a nejasnostem, bude u času odjezdů ze zastávky, kterých se toto opatření týká, přidáno velké červené písmeno „N“." dodal Vilím. 

Černí pasažéři se v noci nesvezou
Dopravní podnik si od zavedení novinky slibuje několik přínosů. "Smyslem je zejména snížení počtu cestujících bez platné jízdenky MHD a také vyloučení z přepravy osob, které při přepravě nedodržují zásady slušného chování. Jde zejména o cestující v podnapilém stavu, osoby znečišťující interiéry vozidel a podobně," vysvětlil Vilím.

A jak tedy nástup předními dveřmi má v praxi fungovat?  "Při nástupu do vozu MHD předními dveřmi je cestující bez vyzvání řidičem povinen prokázat, že má platný jízdní doklad," upozornil šéf dopravního podniku Vilím. 

A to cestující může buď přiložením Jihlavské karty ke čtečce u předních dveří, nebo označením papírové jízdenky. Povinnost přiložit Jihlavskou kartu budou mít i cestující s předplaceným časovým jízdným. 

A pokud cestující bude přestupovat mezi linkami s již označenou papírovou jízdenkou?  "Tu už cestující znovu neoznačuje, pouze ji předloží řidiči ke kontrole. V případě, že cestující není držitelem Jihlavské karty a nemá předem zakoupenou papírovou jízdenku, je povinen zakoupit jízdenku u řidiče," dodal Vilím s tím, že cestující bez jízdenky nebude do vozu vpuštěn. 

ČTĚTE TAKÉ:


Autor: Michal Kolařík

Novinář, copywriter, hudební textař. Zakladatel portálu City.cz. Projekt, ještě pod názvem Jihlava City, získal 3. místo v soutěži Rozjezdy roku 2015 v Kraji Vysočina.
Nejoblíbenější podniky